Translate

12 sierpnia 2021

Stary Ratusz we WROCŁAWIU: fasada i wnętrza + wystawy muzealne (GALERIA)

Wrocławski ratusz to prawdziwy skarb! 


Jedna z najpiękniejszych polskich budowli związanych z samorządem - historyczny wrocławski ratusz. Perełka świeckiego gotyku.


Zwiedzając i obserwując cudze relacje z odwiedzin w różnych miastach i miejscowościach, zauważam, że rozmaite budowle znane są bardzo powierzchowne. Nawet te bardzo dobrze promowane oraz łatwo dostępne. Spotkałem się z czasami dość zaskakującymi „zwierzeniami” osób, które doskonale znały rozmaite obiekty z zewnątrz, natomiast nigdy nie zajrzały do ich wnętrza. Chciałbym, żeby ten cykl zachęcił do poznawania wspaniałych skarbów leżących na Dolnym Śląsku. Zaprezentuję całkiem znane, ale i mniej kojarzone architektoniczne perły, które warto podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale i przekroczyć progi, by zachwycić się tym, co ukrywają za murami. 

Jak jest ze starym wrocławskim ratuszem? Byliście w środku?


ratusz w sztuce, malarstwo, wystawa w Muzeum Miejskim Wrocławia 


Stary Ratusz we Wrocławiu to późnogotycki budynek znajdujący się w centrum rynku. Uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Jest niewątpliwie wizytówką architektoniczną stolicy Dolnego Śląska. Z zewnątrz przepiękny – z ciekawą dekoracją rzeźbiarską i przepięknymi zegarami. Często bywa tłem dla pamiątkowych fotografii turystów. Uwieczniany był zresztą przez artystów przez wieki. 
























ratusz prezentuje się pięknie i w dzień, i w nocy 

A środku… Tam również wiele pięknych niespodzianek. Od niezwykłych wnętrz, z zachowanym historycznym układem i estetyką, po wystawy. Bo stary ratusz to muzeum, które każdy może zwiedzić! Bywa, że zatłoczony rynek, hałaśliwy i gwarny, jest niezwykle kontrastujący z tym, co w ratuszu. Tam – spokój, kultura i wiele wspaniałości. Polecam. Na uwagę zasługuje m.in. Galeria Sławnych Wrocławian, ale i ciekawe eksponaty związane z kulturą mieszczańską (bo tym specjalizuje się oddział muzeum w ratuszu). Zachęcić może również to, że w czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny! Co ciekawe, w budowli znajduje się też Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.
















































wnętrza ratusza i niektóre eksponaty na wystawie muzealnej 

Ratusz powstawał długo. Był przerabiany i przebudowany. Jego początki to koniec XIII wieku. Do powstania bogatej dekoracji i wyposażenia oraz wystroju przyczyniły się pokolenia mieszkańców. Funkcję administracyjną obiekt utracił już dawno temu, bo w XIX wieku. Udało się go odremontować. Miał też wyjątkowe szczęście podczas II wojny światowej – nie został poważnie uszkodzony czy zniszczony. Dziś stanowi ozdobę miasta i regionu. Warto go zobaczyć - nie tylko z zewnątrz!

 

Oficjalna strona
(zasady zwiedzania):



 
Mapy (lokalizacja):


 
Inne zabytki tego miasta:


Wiele budowli kusi swoim niezwykłym wyglądem, pięknymi ozdobami czy stylem architektonicznym, zachęcając do zwiedzania. Bywa, że w wnętrzach skrywają jeszcze wspanialsze cuda! Za mniej lub bardziej zdobnymi fasadami na turystów czekają wspaniałe sale, komnaty czy inne pomieszczania: wypełnione malowidłami, sztukaterią bądź rozmaitymi dziełami sztuki. Zdarza się, że w zasadzie skromna oprawa zewnętrzna nie zapowiada ukrytego piękna, które schowane jest za murami. W tym cyklu zestawiam to, co na zewnątrz, z tym, co w środku. To suita na temat niezwykłości na mapie turystycznej Dolnego Śląska (#ObliczaPiękna).
 
Polecam inne posty prezentujące architekturę urzędów miejskich:
 
***

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz