Translate

30 sierpnia 2021

TRÓJGARB – za dnia i w nocy – wieża z malowniczymi widokami! (GALERIA + mapa + ciekawostki historyczne i przyrodnicze)

Trójgarb słynie ze swojego rozpoznawalnego profilu, charakterystycznie odznaczającego się w krajobrazie, zwłaszcza od strony Kamiennej Góry, Witkowa, ale też Szczawna-Zdroju. Góra była zagospodarowana turystycznie już w XIX wieku. W 2018 na jednym z wierzchołków ponownie stanęła wieża. Tym razem solidna, potężna konstrukcja z kilkoma tarasami widokowymi. Panoramy z tego wyjątkowego miejsca w Sudetach po prostu zachwycają – bez względu na porę roku i dnia! 



Trójgarb nie jest górą ani specjalnie wysoką, ani wymagającą. Warto skorzystać z tego, bo poszukiwaczom górskich pejzaży daje bardzo dużo! 


Zapraszam do kolejnego odcinka mojej autorskiej serii „Za dnia i w nocy” – zawierającej zestawienia pięknych miejsc na Dolnym Śląsku i w Sudetach, które zachwycą zarówno w świetle słońca, jak i pod czarnym parasolem nocy! 











widoki na Trójgarb oraz wieża widokowa na jednym z szczytów góry 


Kilka słów o samej górze. Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) to wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m. Leży w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich. Stosunkowo wcześnie, bo już w XIX wieku ciekawa góra doczekała się zainteresowania ze strony turystów i prób zagospodarowania pod kątem ruchu turystycznego. Motorem napędowym byli zwiedzający, szukający szlaków spacerowych z położonych w okolicy uzdrowisk np. z Szczawna-Zdroju. M. in. w książce doktora Augusta Zemplina, twórcy uzdrowiskowej potęgi Szczawna w XIX stuleciu, znaleźć można cały podrozdział poświęcony Trójgarbowi. O kilku ciekawostkach z tego historycznego zapisu powiem dalej. Pod koniec XIX stulecia na górze stała już gospoda oraz wieża widokowa. Z jej szczytu można było podziwiać wspaniałe szerokie panoramy! Dzisiejsi zwiedzający mogą się o tym przekonać ponownie. Doskonale widać Góry Kamienne, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie, Karkonosze, Góry Sowie. Zabudowania stanowiły ważną ofertę góry i były reklamowane na pocztówkach z minionej epoki. Jeszcze w okresie międzywojennym były popularnymi destynacjami dla spacerowiczów i kuracjuszy. 

gospoda i dawna wieża na Trójgarbie, zabudowania historyczne z przełomu XIX i XX wieku, wolne media, za: http://www.zeno.org/


Po II wojnie światowej znaczenie turystyczne Trójgarbu zdawało się słabnąć. Zaniedbana wieża została rozebrana. Ostatecznie upadło też pochodzące z II połowy XX wieku schronisko „Bacówka pod Trójgarbem”. Dopiero w 2018 roku, dzięki zaangażowaniu kilku samorządów (Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój) udało się na szczycie Trójgarbu postawić nową, solidną wieżę. Oficjalne otwarcie wieży z kilkoma tarasami widokowymi nastąpiło 29 grudnia 2018. Na górę prowadzi kilka szlaków, m.in. Gostków – Trójgarb – Chełmiec, Szczawno-Zdrój – Trójgarb – Bolków,  Zamek Cisy – Trójgarb – Witków czy Stare Bogaczowice Trójgarb. Jeden z najłatwiejszych szlaków polecał wspomniany wyżej Zemplin: „Najlepiej pojechać do karczmy w Liebersedorf, niedaleko pięknego małego starego kościoła” chodzi o budynek dawnej karczmy sądowej obok zabytkowego, urokliwego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubominie. Dosłownie kilometr od tego miejsca znajdowała się wspominana XX-wieczna bacówka. Obecnie jest tam parking, z którego wędrówkę rozpoczyna wielu piechurów (2,1 km do wieży). Osoby podróżujące koleją mogą wejść na Trójgarb od strony Witkowa, gdzie znajduje się przystanek ("Witków Śląski") na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra. Z stacji na wieżę droga ma około 5,5 km. Mapy poniżej. 






widoki z Trójgarbu 

Jak wspomniałem znów magnesem turystycznym Trójgarbu są widoki, które można podziwiać z wieży. Zwłaszcza w pogodnie weekendy ruch jest spory - chętnych na podziwianie pięknych panoram nie brakuje.
Góra oraz jej zbocza mają też wiele innych ciekawych kontekstów kulturowych i przyrodniczych. Niektóre mogą zaskakiwać! Jedna z opowieści dotyczy katastrofy lotniczej. W ostatnich miesiącach II wojny światowej na zboczu Trójgarbu miał rozbić się niemiecki wojskowy samolot transportowy. Dokładne miejsce katastrofy z 1945 roku i pozostałości po wraku to jedna z zagadek góry. W XXI wieku o okolicach Masywu Trójgarbu zrobiło się głośno za sprawą inwestycji drogowej. Chodzi o drążenie ponad 2-kilometrowego tunelu TS-26 w ciągu drogi ekspresowej S3.  To rekordowy tunel tego typu w Polsce! Na Trójgarbie można też spotkać małą architekturę. Chodzi o kapliczkę św. Huberta przy skrzyżowaniu „Siedmiu Dróg”. Kapliczkę zdobi płaskorzeźba z sceną, w której dostrzec można nawiązanie do opowieści o wizji św. Huberta. Patron myśliwych i leśników miał się nawrócić po ujrzeniu jelenia z krucyfiksem w porożu, którego spotkał w czasie polowania.
 






widoki z Trójgarbu 

Na deser botaniczna ciekawostka. Cytowany już August Zemplin w swoim przewodniku o Szczawnie i okolicach podał, że na Trójgarbie spotkać można „różnorodność roślinności, a piękna, pachnąca Lunaria rediviva pokrywa całe obszary na północnym szczycie”. Wspominana roślina to miesiącznica trwała - gatunek należący do rodziny kapustowatych, który niekiedy jest uprawiany jako roślina ozdobna. Można się spotkać z ludową nazwą "nocna panna", która związaną z tym, że kwiaty miesiącznicy wydzielają zwłaszcza wieczorem i w nocy dobrze wyczuwalny zapach, który wabi ćmy. Zresztą łacińska, jaki i polska nazwa nawiązują do Księżyca. Także ludowa niemiecka nazwa – Mondviole – jest nawiązaniem do nocnej „aktywności” tego gatunku. Taką nazwę podaje m.in. Friedrich Wimmer w swojej publikacji „Flora von Schlesien”, również wspominając, że miesiącznica rośnie na Trójgarbie. 


miesiącznica trwała, rysunek botaniczny, wolne media 


MAPY:
dwa popularne szlaki (z kilku możliwych) 

Lubomin (parking/dawna Bacówka) - Trójgarb:


***
Witków (PKP Witków Śląski) - Trójgarb:


Polecam również:


#ciekawostka, #przewodnik, #poradnik, #wieża-widokowa 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz