Sztuka współczesna w dawnym sanatorium.
Prace artystki związanej z niezwykłym Sokołowskiem!
"Bożenna Biskupska (ur. 1952 w Warszawie) – polska artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji, video oraz performance. Wystawiała swoje prace w całej Polsce oraz za granicą m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji (1984), na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie (1986), na A Women’s View w Waszyngtonie (World Bank 1995), Nord Artw Budesdorf (2000), Forma i Kolor w Chicago (Forum+ Gallery 2003), Art First w Bolonii (2006) czy na SIEGesIKONen/Icons of Victory – transFORM w Berlinie (2009). W 2004 wraz z Zygmuntem Rytką założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, działająca głównie na terenie Warszawy oraz w Sokołowsku. Artystka poszukiwała odpowiedniej formy wyrazu (Siedzący, Organizm) by ostatecznie zdecydować się na postać Jednonogiego. Jest to najbardziej wyrazista i dramatyczna spośród figuralnych propozycji artystki" (za Wikipedia)
"Gabinet Możliwości to wystawa sztuki współczesnej, poświęcona twórczości i postawie Bożenny Biskupskiej, malarki, rzeźbiarki, autorki instalacji i projektów interdyscyplinarnych, która od ponad dwóch dekad konsekwentnie łączy sztukę z zaangażowaniem społecznym i rewitalizacyjnym. Artystka jest współzałożycielką Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ oraz inicjatorką odbudowy neogotyckiego sanatorium dr. Brehmera, w którym dziś mieści się Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku, na Dolnym Śląsku. Gabinet Możliwości to wystawa ewoluująca – zmieniająca się w czasie i ukazująca kolejne aspekty twórczości Biskupskiej. W pierwszej odsłonie zobaczymy najnowsze prace z cyklu Byt (2024–2025), ikoniczną rzeźbiarską grupę Misterium Czas oraz monumentalną pracę-w-procesie Wytyczanie Obrazu 01. Motywem przewodnim wystawy są znaki i symbole obecne w całym dorobku artystki, z postacią Jednonogiego jako ideogramu nieustającego poszukiwania.
Wystawa inauguruje Muzeum Bożenny Biskupskiej w Międzynarodowym Laboratorium Kultury" (za: sokolowsko.org)
wstawa dostępna od maja 2025
więcej o wystawie:
mapa/lokalizacja:
moja relacja z innej wystawy:
więcej o miejscu:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz