Translate

15 marca 2024

"Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa" - wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu (GALERIA)


Monumentalne i poruszające prace Biskupskiej, malarki, rzeźbiarki, artystki, osobistości Sokołowska. A do tego dzieła: Laury Adel, Magdy Jędry / Mariusza Krawczyka, Nicolasa Grospierre’a, Piotra Pawlaka, Bartosza Radzikowskiego, Zygmunta Rytki i Stacha Szumskieg. 


"Misterium czasu", "Upakowanie", "Jednonogi", "Wytyczanie obrazu" - to tytuły wybranych, fascynujących dzieł. Obok tej wystawy nie można przejść obojętnie. 


Rysunek Rzeźby 

Misterium Czasu 

B. Biskupska, Z. Rytka: "Upakowanie" 

Wytyczanie obrazu

Jednonogi 




Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa
[wystawa czasowa]
czas trwania:
10 marca – 9 czerwca 2024
miejsce ekspozycji: 
Pawilon Czterech Kopuł
Muzeum Sztuki Współczesnej 
Muzeum Narodowe we Wrocławiu 



Wytyczanie Obrazu 

Misterium Czasu 





Jednonogi w zamknięciu 


"Monumentalne instalacje przestrzenne, ikoniczna postać Jednonogiego, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury to tylko niektóre z dzieł Bożenny Biskupskiej, które można zobaczyć na retrospektywnej wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł. Artystka od blisko pół wieku rozwija oryginalny język artystyczny. Opowiada w nim uniwersalną historię o egzystencji ukazanej na tle czasu, przestrzeni, przemijania i trwania. Jednocześnie od kilkunastu lat tworzy międzynarodowy ośrodek eksperymentów artystycznych w dolnośląskim Sokołowsku. W wystawie udział wezmą również osoby twórcze, które odnosząc się do ducha tej miejscowości, podejmują dialog z dorobkiem Biskupskiej. Na wystawie obok dzieł artystki pokazane zostały prace twórców, którzy odnosząc się w swoich realizacjach do aury i ducha Sokołowska, podejmują zarazem dialog z dorobkiem Bożenny Biskupskiej. Są to prace Laury Adel, Magdy Jędry / Mariusza Krawczyka, Nicolasa Grospierre’a, Piotra Pawlaka, Bartosza Radzikowskiego, Zygmunta Rytki i Stacha Szumskieg" (za: mnwr.pl) 





S. Szumski: "Tumercle bacillus"

N. Grospierre: Z punktu widzenia kratownicy 

Misterium Czasu 

Wytyczanie obrazu



"Bożenna Biskupska (ur. 1952 w Warszawie) – polska artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji, video oraz performance. Wystawiała swoje prace w całej Polsce oraz za granicą m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji (1984), na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie (1986), na A Women’s View w Waszyngtonie (World Bank 1995), Nord Art w Budesdorf (2000), Forma i Kolor w Chicago (Forum+ Gallery 2003), Art First w Bolonii (2006) czy na SIEGesIKONen/Icons of Victory – transFORM w Berlinie (2009). Otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej (1982 r. Savaria Museum, Węgry) oraz nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego za malarstwo i rzeźbę w 1984, w tym samym roku została laureatką stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2004 wraz z Zygmuntem Rytką założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, działająca głównie na terenie Warszawy oraz w Sokołowsku" (za: Wikipedia) 




Wytyczanie obrazu







Misterium Czasu 







polecam również posty oznaczone tagami: 


więcej o Laboratorium Kultury w Sokołowsku: TUTAJ 













*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz