Translate

1 marca 2024

„Szlaki na szkle. Grafika, szkło i porcelana pamiątkowa z kolekcji Petra Bergmanna” - wystawa w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (GALERIA)


Niezwykła kolekcja dawnych pamiątek z Sudetów. 

Czar atrakcji turystycznych pogranicza Śląska i Czech. Góry, uzdrowiska i miasta uwiecznione na naczyniach ze szkła i porcelany, grafikach (m.in. litografie), czy innych pamiątkach z przeszłości. 
Przykłady sztuki użytkowej z okresu od końca XVIII wieku do początku XX wieku. 










 „Szlaki na szkle. Grafika, szkło i porcelana pamiątkowa z kolekcji Petra Bergmanna”
(Stezky na skle. Grafika, sklo a upomínkový porcelán z kolekce Petra Bergmanna)
wystawa czasowa 
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 
czas trwania wystawy: 
29.02.2024 - 04.2024













 "To historyczna podróż po górskich szlakach Czech i Śląska, wyjątkowa wyprawa w dawne Karkonosze i Góry Stołowe. Na ekspozycji w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprezentowano ponad 130 zabytkowych szklanych i porcelanowych pamiątek oraz grafik. Dzieła sztuki pochodzą z XVIII - XX wieku. Na wystawie „Szlaki na szkle” zaprezentowane zostały interesujące przykłady kultury materialnej związane z rozwojem turystyki w Karkonoszach i Górach Stołowych w XIX i XX wieku. Grafiki, a także dekorowana porcelana oraz szkło stanowiły pamiątki, które utrwalały ulubione miejsca wędrowców i podziwiane pejzaże. Zaprezentowane eksponaty ukazują sudeckie fenomeny popularne do dzisiaj, jak formacje skalne w Adršpachu, Śnieżkę, a także miasta u stóp gór, m.in. Broumov, Nachod, Vrchlabí, Špindlerův Mlýn

Kolekcję zebrał Petr Bergmann (urodzony w 1967 w Pradze ), menadżer kultury, kurator, dziennikarz, pisarz, znawca kultury Karkonoszy i Broumovska"
(za: Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze) 













Na zdjęciach eksponaty z wystawy, w tym dzieła, na których zobaczyć można skały i krajobrazy Karkonoszy (Śnieżka, Śnieżne Kotły) czy Gór Stołowych (skalne miasta Adršpašskoteplické skály, Szczeliniec Wielki), a także miasta i miejscowości turystyczne w okolicach: Nachod, Broumov, Trutnov, Meziměstí. Hronov, Szczawno-Zdrój, Police nad Metują, Vrchlabí. Špindlerův Mlýn, oraz niektóre zabytki: zamek Chojnik, klasztor w Broumovie, zamki w Nachodzie i Vrchlabí













więcej o muzeum:
(galeria z wystaw stałych, opis, informacje, mapa z lokalizacją):













polecam również posty oznaczone tagami: 



#Broumov,    #Nachod 













zaprezentowana wystawa to część kolekcji, która została opracowana i opublikowana w formie katalogów: 







relacja z wernisażu wystawy: 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz