Translate

1 marca 2024

Wałbrzyskie lamentacje – nagrobek Tielschów, porcelanowych panów Śląska


Rzeźba prof. Karla Janssena zdobi nagrobek twórcy porcelany z Wałbrzycha. 

Sugestywna rzeźba upamiętnia fabrykanta ze Starego Zdroju. 

Carl Ernst Robert Tielsch - ur. 1 września 1815 roku w Borne (obecnie Źródła  koło Środy Śląskiej), zmarł 2 listopada 1882 w Altwasser (dziś Stary Zdrój w Wałbrzychu). Był śląskim kupcem i przedsiębiorcą. W 1845 roku założył fabrykę porcelany C. Tielsch & Co w Starym Zdroju. W latach 1860-1863 bezpośrednio obok terenu fabryki zbudował reprezentacyjną willę fabrykancką (zwana „Palais Tielsch” lub „Schloss Altwasser”), która do 1888 roku była siedzibą rodziny. Tielsch był również właścicielem manufaktury luster w Nieder Salzbrunn (Szczawienku, obecnie Wałbrzych). Po śmierci C.E.R. Tielscha firmą kierował Egmont von Tielsch  (1854–1920). Wyroby Tielscha zdobywały nagrody na wystawach światowych w 1851 w Londynie, 1867 w Paryżu, 1873 w Wiedniu i 1880 w Melbourne. Po II wojnie światowej tradycje firmy kontynuowały przedsiębiorstwa Zakłady Porcelany Stołowej WałbrzychFabryka Porcelany Wałbrzych





Grób rodziny Tielschów z 1885 roku znajduje się na cmentarzu w Wałbrzychu. Rzeźba opłakującej to dzieło prof. Karla Janssena z Düsseldorfu (29 maja 1855 - 2 grudnia 1927) 

mapa/lokalizacja: 

pałac Tielschów na blogu:

polecam również:





polecam również:


a także:



*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz