Siedziba kupiecka z morskimi skojarzeniami.
Zabytek łużycki związany z historią handlu suknem, a także dawnym muzealnictwem.
Lubań (głuż. Lubań, niem. Lauban) to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Historycznie leży na Górnych Łużycach, przy granicy ze Śląskiem. Lubań położony jest na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą
Barokowy gmach nazywany był „Okrętem” (Das Schiff) lub Dom pod Okrętem (niem. Haus zum Schiff). Na określenie miała wpływ architektura budowli, jej nieregularne kształty, różnice w szerokości północnej i południowej ściany szczytowej oraz dwuspadowy łamany dach, który może nasuwać skojarzenia z odwróconym kadłubem historycznego żaglowca. Budynek został wzniesiony w 1715 r. przez kupca Johanna Gottlieba Kirchofa. W XIX wieku kamienica została własnością rodziny Rost (stąd kolejną historyczną nazwą jest Rostschehaus). Na początku XX wieku gmach groził zawalaniem. Z inicjatywy Fritza Bertrama przeprowadzono remont i adaptacje budynku na potrzeby muzeum miejskiego. Pod koniec II wojny światowej budowla na lubańskim starym mieście uległa licznym uszkodzeniom. Obecnie Dom po Okrętem jest wyremontowany, a w jego wnętrzu mieści się Urząd Skarbowy.
polecam również inne posty z tego miasta:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz