25 lipca 2024

Dolnośląska droga do Tristana – ciekawostki związane z dramatem muzycznym Wagnera

„Tristan i Izolda” Wagnera to jedno z najważniejszych dzieł teatru i muzyki w dziejach ludzkości. Nietzsche nazwał ten dramat "opus metaphysicum". Dziełem zachwycali się muzycy, poeci, malarze, filozofowie przełomu XIX i XX wieku, widząc w nim zupełnie nową jakość i siłę twórczą, a także potęgę oddziaływania. Pod wpływem „Tristana” tworzyli tacy artyści i myśliciele, jak Strauss, Nietzsche czy Dali. Muzyka z „Tristana”, dzięki nowatorskim środkom harmonicznym i formalnym, wpłynęła znacząco na rozwój kompozycji muzyki teatralnej, filharmonicznej i filmowej. Sugestywna aura dźwiękowa dramatu muzycznego została wykorzystana m.in. w „Melancholii” Triera. 


Tym bardziej warto zaznaczyć, że Dolny Śląsk odegrał ważną rolę w powstaniu, wykonaniu i promocji tego arcydzieła. 


Przygotowałem wybór niezwykłych ciekawostek związanych z operą Wagnera i Dolnym Śląskiem. 

🎶w 1823 roku we Wrocławiu prof. Friedrich Heinrich von der Hagen wydaje drukiem poetycką wersję średniowiecznego poematu "Tristan und Isolde" Gottfrieda von Strassburga (jedno ze źródeł libretta dramatu muzycznego napisanego przez Wagnera)




🎶22 października 1832 roku we Wrocławiu urodził się Robert Eitner, muzykolog i kompozytor, autor kompozycji "Phantaisie über Motive aus Tristan und Isolde von R. Wagner"

🎶w 1839 roku doktor Gotthard Oswald Marbach z Jawora, wykładowca w Lipsku, prywatnie szwagier Wagnera, wydał "Tristan und Isolde" - prozatorskie opracowanie poematu Gottfrieda von Strassburga (jedno ze źródeł libretta dramatu muzycznego napisanego przez Wagnera)




🎶21 marca 1846 roku we Wrocławiu debiutowała Malvina Garrigues, sopranistka, która 20 lat później jako pierwsza zaśpiewała rolę Izoldy w dramacie muzycznym Wagnera - więcej >> TUTAJ 

🎶2 września 1850 roku w Oławie urodził się Alfred Pringsheim, mecenas Wagnera, matematyk, autor kompozycji "Musikalische Bilder aus Tristan und Isolde" (1877)




🎶1855 roku we Wrocławiu koncertował po raz pierwszy Hans von Bülow, uczeń Wagnera, dyrygent, który poprowadził prawykonanie "Tristana i Izoldy" Wagnera dziesięć lat później 

🎶1862 roku w Wiedniu odbyło się 77 prób nieudanej, anulowanej prapremiery "Tristana i Izoldy" Wagnera. Rolę Izoldy ćwiczyła sopranistka Luise Meyer-Dustmann, która wychowała się we Wrocławiu (jej ociec Friedrich August Meyer i matka Marie Meyer pracowali we wrocławskim teatrze)

🎶30 stycznia 1862 roku we Wrocławiu urodził się Walter Damrosch, wybitny dyrygent związany z USA, promował dzieła Wagnera w Nowym Jorku. 7 maja 1891 roku poprowadził wykonanie preludium i finału "Tristana i Izoldy" podczas festiwalu inaugurującego działanie Carnegie Hall

🎶4 stycznia 1863 roku we Wrocławiu z gościnnym występem przebywało małżeństwo Ludwig Schnorr von Carolsfeld  i Malvina Schnorr von Carolsfeld, pierwsi wykonawcy ról Tristana i Izoldy w 1865 roku

🎶w grudniu 1863 roku w Lwówku Śląskim i Wrocławiu gościł Richard Wagner i podczas koncertów wykonał fragmenty "Tristana i Izoldy" (Preludium i finał), jeszcze przed oficjalną prapremierą. To jedyne miasta w obecnych granicach Polski, w których Wagner dyrygował osobiście swoją muzyką z "Tristana". Więcej >> TUTAJ 




🎶10 czerwca 1865 roku w Monachium odbyła się prapremiera dramatu muzycznego "Tristan i Izolda" Wagnera. Rolę Izoldy śpiewała Malvina Garrigues (Malvina Schnorr von Carolsfeld) - debiutowała we Wrocławiu. Dyrygował Hans Von Bülow - często gościł i koncertował we Wrocławiu, wydawał swoje utwory we Wrocławiu 

🎶25 lipca 1886 roku odbyła się festiwalowa premiera "Tristana i Izoldy" Wagnera w Bayreuth w Teatrze Wagnerowskim (od 1876 roku współpracownikiem muzycznym festiwalu był Julius Kniese, związany z Głogowem i Wrocławiem, od 1889 roku oficjalny kierownik chóru festiwalowego).

🎶3 lutego 1888 roku odbyła się wrocławska premiera "Tristana i Izoldy" Wagnera (najwcześniejsze wykonanie dzieła we współczesnych granicach Polski)




****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz