24 lipca 2024

Kierunek Północ – malarstwo skandynawskie XIX-XX wiek - wystawa czasowa w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (GALERIA)


Powiew wakacji w muzealnych salach. 

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze w wakacje 2024 zaprosiło na wystawę skandynawskiego malarstwa i grafiki związanych z tematyką marynistyczną. 







"Kierunek Północ – malarstwo skandynawskie XIX-XX wiek"

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
wystawa czasowa 

[lipiec - wrzesień 2024]








Na czasowej ekspozycji zaprezentowane zostały dzieła sztuki z XIX i XX wieku. To obrazy (oleje na płótnie) i grafiki wypożyczone z prywatnych zbiorów dolnośląskiego kolekcjonera. Ponad 20 dzieł sztuki ukazuje głownie motyw wody - mórz, kanałów żeglugowych. Na obrazach i grafikach można zobaczyć porty, mariny, statki na morzu, a także sceny rodzajowe. 
Zaprezentowane dzieła są pracami głownie skandynawskich artystów (Dania, Finlandia, Szwecja). 
Na wystawie można zobaczyć obrazy i grafiki takich artystów, jak: Erik Ytting, H. Johansen, Christian Krohg, Väinö Timm, Albert Berg, Andreas Friis, William Nielsen, Emanuel A. Petersen, Valdemar Andersen Mars, J. Bötters







"Obrazy i grafiki przedstawiają przede wszystkim morze, statki, a także fiordy, porty i kanały żeglugowe w skandynawskich miastach. Woda wypełnia ikonograficzną treść dzieł w najrozmaitszy sposób. Od refleksów kopenhaskich budowli w lustrze kanałów, przez spokojny horyzont mórz, po wzburzone fale podczas sztormów. W pejzażach, w toni odbija się słońce i barwy dnia, ale i nokturnowe widoki w świetle księżyca. Obecne są również sceny rybackie. Warto zwrócić uwagę na ilustracje do poematu "Terje Vigen", cenionego norweskiego pisarza Henryka Ibsena (trzykrotnie nominowanego do literackiej nagrody Nobla). 
Prezentacja dzieł sztuki zbiegała się z zapowiedzią otwarcia latem 2024 roku ostatniego dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Ukończona droga połączy nowoczesną infrastrukturą powiat kamiennogórski ze Szczecinem. To część międzynarodowej trasy komunikacyjnej łączącej południe z północą Europy. Trasa kończy się w  Malmö w Szwecji. Droga, tak jak malarstwo na ekspozycji w muzeum, kieruje naszą uwagę na Północ" (za: www.muzeumtkactwa.pl/)


mapa/lokalizacja: 




******


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz