3 grudnia 2024

Caspar David Friedrich. Wo alles begann - wystawa jubileuszowa w Albertinum w Dreźnie (GALERIA)


Po >> Berlinie przyszła kolej na Drezno (gdzie artysta żył, tworzył i zmarł). W 2024 roku odwiedziłem dwie z czterech (Hamburg, Berlin, Drezno, Greifswald) wystaw zaplanowanych jako obchody 250. rocznicy urodzin wielkiego romantycznego malarza. Ekspozycje te, z uwagi na ich charakter, zdobyły rangę jednych z najważniejszych wystaw czasowych Europy w 2024 roku (wystawy odwiedziło nawet po około 300 000 osób)! 


Na wystawie w Dreźnie zaprezentowany został także ikoniczny "Wędrowiec nad morzem mgieł" - jeden z najbardziej znanych obrazów niemieckich i w ogóle obrazów XIX-wiecznych. 

Zapraszam do mojej relacji z wystawy. 

Caspar David Friedrich, Der Wanderer über dem Nebelmeer /1818

Gerhard von Kügelgen, Caspar David Friedrich / 1808

Caspar David Friedrich, Friedhofseingang, 1825

Caspar David Friedrich, Morgennebel im Gebirge 


Mam osobisty stosunek do tego malarstwa. Artysta odwiedził moje rodzinne strony w 1810 roku. Zwiedzał Sudety (w tym Karkonosze) i Dolny Śląsk. Urlopowa wizyta zainspirowała go do stworzenia szkiców i następnie obrazów z sudeckim pejzażem. Na wystawie w Dreźnie dało się zauważyć dzieła malarza, będące owocem jego wędrówki po śląskich i czeskich górach! 




Caspar David Friedrich, Die Kathedrale

Caspar David Friedrich, Kügelgens Grab

Caspar David Friedrich, Mondaufgang am Meer



Caspar David Friedrich. Wo alles begann: Maler
Caspar David Friedrich. Gdzie wszystko się zaczęło. Malarz 

[250. rocznica urodzin C.D.Friedricha / Jahr der Romantik] 

[wystawa czasowa]
24.08.2024—05.01.2025

Albertinum / Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie

wystawa została podzielona na dwa wyraźne "bloki" tematyczne. W boksach zaprezentowano obrazy Friedricha według kluczy tematycznych. Z kolei ściana główna galerii stanowiła oś czasową z przeglądem twórczości malarzy z kręgu Friedricha ( w tym uczniowie, jak Carus, i przyjaciele, jak Dahl) i jego epoki. 


Caspar David Friedrich, Frau am Fenster 

Caspar David Friedrich, Gebirgslandschaft mit Regenbogen

Caspar David Friedrich, Das brennende Neubrandenburg

Caspar David Friedrich, Abend am Ostseestrand

Caspar David Friedrich, Ziehende Wolken

Caspar David Friedrich, Das Friedhofstor

Caspar David Friedrich, Zwei Männer in Betrachtung des Mondes


"Pejzaże Caspara Davida Friedricha charakteryzujące się jaskrawymi kolorami, tajemniczym światłem i przedstawieniem nieskończonych odległości wywarły trwały wpływ na postrzeganie natury. [...] 
Obrazy zaprzyjaźnionych artystów, jego uczniów i malarzy z jego kręgu, w tym profesorów uczelni, ilustrują złożoność świata sztuki początku XIX wieku. Albertinum przedstawia spektrum światów wizualnych lat 1800–1850, w których umiejscowione są arcydzieła Caspara Davida Friedricha. Na wystawie znajdują się liczne wypożyczenia z muzeów niemieckich i europejskich, w tym Hamburger Kunsthalle, Zbiorów Sztuki w Chemnitz, Muzeum Folkwang, Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie i Belvedere w Wiedniu" 
(za: Albertinum - Staatliche Kunstsammlungen Dresden) 



Caspar David Friedrich, Toreingang in Meißen

Caspar David Friedrich, Das Große Gehege bei Dresden

Caspar David Friedrich, Kreuz im Gebirge

Caspar David Friedrich, Kreuz im Gebirge


Caspar David Friedrich, Segelschiff

Caspar David Friedrich, Der Watzmann

Caspar David Friedrich, Hügel und Bruchacker bei Dresden

Caspar David Friedrich, Nordsee im Mondlicht


Wystawa zaprezentowana została w gmachu Albertinum w Dreźnie, gdzie na co dzień w Galerii Nowych Mistrzów prezentowane są niektóre z dzieł Friedricha, wchodzące w skład drezdeńskich zbiorów sztuki. Wystawa zorganizowana z okazji 250. rocznicy urodzin malarza przyciągnęła do Drezna tłumy miłośników sztuki. W mieście, w którym Friedrich tworzył, żył i zmarł pokazano wiele ikonicznych obrazów, które znajdują się w odległych zbiorach. Dzięki jubileuszowej wystawie przybliżone zostały interesujące konteksty związane z malarstwem artysty, jego epoką oraz wpływem Friedricha na kolejne pokolenia pejzażystów. 



Caspar David Friedrich, Winterlandschaft 

Caspar David Friedrich, Eiche im Schnee

Caspar David Friedrich, Böhmische Landschaft mit dem Milleschauer

Caspar David Friedrich, Hünengrab im Herbst

Caspar David Friedrich, Schiffe im Hafen am Abend

Georg Friedrich Kersting, Caspar David Friedrich in seinem Atelier

Caspar David Friedrich, Der Wanderer über dem Nebelmeer /1818

Caspar David Friedrich, Friedhofseingang, 1825

Caspar David Friedrich, Ostermorgen




więcej o wystawie / oficjalna strona: 



"Caspar David Friedrich (ur. 5 września 1774 w Greifswaldzie, zm. 7 maja 1840 w Dreźnie) – niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze i Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Podróżował na Rugię i w Karkonosze. Malował widoki zimowej lub jesiennej przyrody o cechach religijnych i symbolicznych. Motywami obrazów artysty są realistycznie ukazane ruiny kościołów, postacie pogrążone w kontemplacji, odwrócone tyłem do widza, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu" (za: Wikipedia) 



****************





Carl Gustav Carus, Dreisteine im Riesengebirge








moja relacja z wystawy jubileuszowej w Berlinie: 



































******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz