2 grudnia 2024

Boże Narodzenie na Śląsku - wystawa w Muzeum Śląskim w Görlitz (GALERIA)


Niezwykły świat zabytków związanych z obchodami Bożego Narodzenia na dawnym Śląsku. Czasowa prezentacja zbiorów w Görlitz. 

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. kartki świąteczne, obrazki święte na szkle, ceramika okolicznościowa, szopki różnego typu (skrzynkowe dioramy, papierowe, rzeźbione w drewnie, w łupinie orzecha), a także berła świetliste (niem. Lichtzepter)

Pamiątki przeszłości związane są m.in. z tradycjami oraz rękodziełem ziemi kłodzkiej (obrazki szklane, szopki), Łużyc Górnych, okolic Kotliny Jeleniogórskiej (berła, snycerka szkoły cieplickiej). 





Weihnachten in Schlesien/ Boże Narodzenie na Śląsku
Schlesisches Museum zu Görlitz (Muzeum Śląskie w Görlitz)

[wystawa czasowa]
30 listopada 2024 -  5 stycznia 2025 










"Wśród specjalnych eksponatów znajdują się: szopki, odwrócone szklane obrazy, berła świetlne, artystycznie zaprojektowana porcelana i wyszukane kartki z życzeniami. W okresie Adwentu i Bożego Narodzenia odwiedzający mogą podziwiać wszystkie te niezwykłe przedmioty, które opowiadają ekscytujące historie o ich powstaniu i znaczeniu. Niektóre z eksponatów pokazują, jak wiele wyobraźni i kunsztu włożono w ich stworzenie. Na przykład szopka jest dioramą w drewnianym pudełku, podczas gdy inne trójwymiarowe szopki są wykonane z papieru. Inne szopki fascynują różnorodnością postaci. Klasyczne przedstawienie Świętej Rodziny, Trzech Króli i pasterzy uzupełniają sceny z życia codziennego na Śląsku. Znajdziemy tu rolników, rzemieślników, muzykantów, górników i wiele różnych zwierząt. Szczególną atrakcją wystawy jest szopka o szerokości 2,60 metra z ponad 130 figurkami. Zostały one wyrzeźbione z drewna świerkowego i pomalowane glinianą farbą około 100 lat temu w miejscowości Grulich/Králíky w północnych Czechach [...]" 












"[...] Na wystawie można również zobaczyć kolekcję odwróconych obrazów szklanych z Kaiserwalde/Lasówki w Górach Orlickich, przedstawiających motywy z historii Bożego Narodzenia i świętych z okresu Adwentu. Na szczególną uwagę zasługują berła świetlne. Mają one długą tradycję na Śląsku. Dziś zwykle można zobaczyć tylko repliki, ale muzeum prezentuje oryginalne berło bożonarodzeniowe z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Było ono niegdyś używane w kościele protestanckim w Langhelwigsdorf/Pogwizdowie w dzielnicy Jauer/Jawora podczas nabożeństw bożonarodzeniowych. Zostało ponownie odkryte na strychu kościoła w 1979 roku. i. Wystawa obejmuje śląską porcelanę prezentową i kartki świąteczne z lat dwudziestych XX wieku, które zostały zaprojektowane specjalnie dla dzieci. Szczególnie urocze są składane, kolorowe kartki świąteczne, którymi sklep z zabawkami Ferdinand Kühne w Görlitz kusił swoich młodych klientów w tamtych czasach"
 (za: Muzeum Śląskie w Goerlitz) 












więcej informacji: 











Görlitz (górnołużycki Zhorjelc), największe miasto Górnych Łużyc. Od 1998 roku jest Europamiastem wraz ze Zgorzelcem (Dolny Śląsk). Zachowana zabudowa historyczna starego miasta jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w Niemczech, miasto ma ponad 4000 zarejestrowanych zabytków architektury. W 1815 roku Görlitz zostało włączone do pruskiej prowincji Śląsk jako siedziba powiatu Görlitz w okręgu Legnica. W 1919 roku miasto znalazło się w prowincji Dolny Śląsk - do 1945 roku. Związki z Śląskiem kultywuje m.in. Muzeum Śląskie (Schlesisches Museum zu Görlitz).  










******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz