Translate

15 września 2021

Muzeum Śląskie w Görlitz - kultura i dziedzictwo Śląska (GALERIA)


W przygranicznym Görlitz znajduje się wyjątkowa instytucja. Miasto znajduje się na Górnych Łużycach, jednak przez ponad 100 lat administracyjnie związane było z Śląskiem i Dolnym Śląskiem. Ta relacja w okresie bujnego rozkwitu przemysłu i kultury pozostawiła wyraźny ślad. 

Na wystawach w muzeum można podziwiać mnóstwo cennych pamiątek związanych z historią i dziedzictwem Śląska. Muzeum posiada fantastyczne zbiory m.in. porcelany śląskiej, szkła, malarstwa, rzeźby artystów związanych z Dolnym Śląskiem czy eksponaty dokumentujące życie codzienne w dawnym księstwie i dawnej prowincji oraz zabytki dotyczące przemysłu czy turystyki. 













"Görlitz (górnołuż. Zhorjelc) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Görlitz. Położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych" (za: Wikipedia) 













"Związki Görlitz ze Śląskiem: 
1815 – po kongresie wiedeńskim włączony został do Prus i stał się częścią prowincji Śląsk (Provinz Schlesien), od 1848 połączenie kolejowe z Węglińcem, od 1865 z Lubaniem i Jelenią Górą, 1900 – Görlitz drugim po Wrocławiu najludniejszym miastem w prowincji Śląsk, w 1919 roku z wyniku podziału prowincji Śląsk na dwie mniejsze prowincje, stał się częścią prowincji Dolny Śląsk (Provinz Niederschlesien)" (za: Wikipedia)













"Muzeum Śląskie w Görlitz (niem. Schlesisches Museum zu Görlitz) – muzeum w Görlitz, instytucja kulturalna prezentująca rzemiosło artystyczne i dzieła sztuki z obszaru Śląska. Muzeum otwarto 13 maja 2006 w kompleksie budynków Schönhof, Mittelhaus i Hallenhaus przy Targu Rybnym (Fischmarkt) i Dolnym Rynku (Untermarkt) w Görlitz. Całość ekspozycji jest dwujęzyczna (niemiecka, polska). Muzeum jest finansowane przez fundację Stiftung Schlesisches Museum zu Görlitz" (wikipedia)

wystawa stała: rozmaite zabytki i pamiątki, m.in. wyroby wrocławskich złotników, szkło z karkonoskich hut, gliwickie żeliwo, ceramika z Bolesławca, porcelana wałbrzyska, prace malarzy romantycznych i artystów modernizmu. A także zabytkowe wnętrza, w tym malowane belki stropowe, malowidła na ścianach, dekoracje rzeźbiarskie.  











mapa/lokalizacja:
Mapy Google:

muzeum znajduje się:
350 metrów piechotą od granicy DE - PL na moście staromiejskim 
1,5 km od dworca w Goerlitz (można tam dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich z Wrocławia czy Jeleniej Góry) 













polecam również: 













polecam również:









































******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku






PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz