24 stycznia 2021

4 Pory Roku: parki i deptak w Szczawnie-Zdroju (GALERIA)

Nie ukrywam, że podwałbrzyski kurort jest jedną z moich ulubionych miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku i w Sudetach. Korzystam od lat, wiele razy w roku, z piękna, oferty i klimatu tego miasta. Szczawno lubię zwiedzać, spacerować tam i wypoczywać. Jadę tam, by wybrać się w okoliczne góry, by latem zjeść pyszne lody, napić się leczniczej wody, obcować ze sztuką, kulturą i historią, by posłuchać szmeru fontann... O każdej porze roku jest tam niesamowicie!



Wiosną witają tam krokusy, magnolie i rododendrony (prawdziwa symfonia kwiatów!), latem róże, lawenda, kwitnące lipy, jesienią niezwykłe barwne liście drzew, cis, a zimą wciąż zielony różanecznik i kontrastujący z nim śnieg! 




Jak na uzdrowisko mogące się pochwalić wielowiekowymi tradycjami, Szczawno oferuje całą paletę rozmaitych atrakcji. Miejscowość może się pochwalić pięknymi zabytkami, małą architekturą. Nie o tym jednak w tym poście. O cudownym teatrze, pijalni wód czy wieży widokowej i niezwykłym domu zdrojowym (a także wielu innych obiektach) przeczytacie w moim wpisie: Szczawno-Zdrój: od wód i zabytków po Chełmiec (dużo zdjęć – opisy, ciekawostki). Znajdziecie tam również informacje na temat wielu słynnych kuracjuszy i kuracjuszek, którzy wypoczywali w pięknym zdroju. 

W tym odcinku kilka naturalnych atrakcji – i ich przemiany spowodowane rytmem zmian pór roku. Na tym właśnie polega mój cykl „4 pory roku”. Jeżeli lubicie destynacje idealne na spacer, na relaks i wypoczynek – ten odcinek powinien Wam się spodobać i liczę, że również zainspiruje do własnych poszukiwań ulubionej ławeczki czy zakątka w omawianym mieście. 









wiosna w Szczawnie 


W Szczawnie znaleźć można dwa parki – Szwedzki – położony między monumentalnym Domem Zdrojowym a kompleksem Szwajcarka z malowniczym Dworem Idy, a także centralny Park Zdrojowy im. Wieniawskiego. Właśnie ten drugi park, nazwany na cześć wielkiego polskiego wirtuoza, który koncertował w uzdrowisku, bezpośrednio przylega do historycznego deptaka przy hali spacerowej i pijalni. 
Pierwszy z parków może pochwalić się stawami z fontannami. To miejsce idealne dla miłośników ptactwa wodnego i cienia. Alejki spacerowe doprowadzą na skraj parku, skąd można podziwiać widoki na Chełmiec – bardzo wyraźnie zaakcentowany szczyt zwieńczony krzyżem milenijnym i wieżą. 
Z kolei Park Zdrojowy to m.in. Wieża Anny – jeden z najstarszych zabytków miasta, a także dawny amfiteatr oraz oczywiście piękne alejki. Tam znajdziemy aleję różaneczników, które na przełomie maja i czerwca obsypane kwiatami zauroczą każdego miłośnika przyrody. Wcześniej, na samym początku wiosny, przy pomniku (popiersiu) Wieniawskiego kwitną magnolie, a na deptaku wije się pas krokusów. 

 







lato w Szczawnie

Zwłaszcza latem pięknie prezentuje się pas zieleni przy deptaku i hali spacerowej. Obsadzony jest różnego rodzaju kwiatami – w tym klasykami: różami i lawendą. Dodatkowo od kilku sezonów zdobią go też... palmy! Przy deptaku znaleźć można ławeczki, a nawet spokojne zakątki. Przy samym parku, za muszlą koncertową znajduje się aleja lipowa pomników przyrody. Jak wiadomo lipiec, miesiąc lip, przynosi wspaniałe aromaty kwitnących miododajnych drzew. Chyba więcej zachęcać nie trzeba. 











jesień w Szczawnie

Jesień to oczywiście czas złotych i czerwonych liści – także takie widoki znajdziemy w Szczawnie. Szczególnie pięknie prezentują się klony i buki w parku Szwedzkim. Niesamowicie wyglądają też obsypane czerwonymi „owocami” cisy w Parku Zdrojowym i przy deptaku. W ciepłe dni jeszcze w listopadzie szumią fontanny, a więdnące róże pozwalają powspominać lato. 







zima w Szczawnie

Zima w Szczawnie to jak w wielu miejscach w okolicy czas raczej senny w przyrodzie. Drzewa straciły liście i czekają na wiosenne przebudzenie. Jednak szczawieński park to przecież świat wielu gatunków wiecznozielonych. Rododendrony, cisy, bluszcze, drzewa iglaste – ich obecność sprawa, że nawet w okresie pomiędzy powszechną wegetacją, możemy obcować z zielenią. A gdy spadnie śnieg podziwiać niezwykły kontrast żywych liści i igieł uginających się pod mroźną bielą. 


Każda pora roku ma swoje uroki. Także w Szczawnie, jak na dłoni widać, że warto cieszyć się cudami wszystkich 4 sezonów w naszym klimacie. 


Posty z uzdrowiska na blogu:
#SzczawnoZdrój 

szczególnie:

inne posty z cyklu:
#4PoryRoku 

polecam również:
#poradnik, #przewodnik 

oraz artykuły:


****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz