Translate

14 grudnia 2018

Zamenhofa Tago – Doktor Esperanto w Szczawnie-Zdroju

Warto wspomnieć, że twórca najpopularniejszego i najciekawszego języka pomocniczego przebywał na początku XX wieku na kuracji w dolnośląskich uzdrowiskach: Szczawnie-Zdroju i Dusznikach-Zdroju. Pierwszy esperantysta był wielokrotnie nominowany do nagrody Nobla, a jego lingwistyczny wynalazek zdobył poważanie u wielu intelektualistów. 




Ludwik Łazarz Zamenhof (czyli Eliezer Lewi Samenhof - לײזער לוי זאַמענהאָף) urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku. Zmarł z kolei 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Był lekarzem okulistą i pasjonatem lingwistyki. Stworzył esperanto. Pierwszy podręcznik do nauki międzynarodowej mowy naukowiec opublikował w Warszawie w 1887 roku pod pseudonimem Doktor Esperanto (w wersji rosyjskiej i polskiej).





Szczawno-Zdrój latem współcześnie 

Esperanto rozpowszechniło się w XX wieku i stało się językiem międzynarodowym, którym posługują się pasjonaci – esperantyści. Język zyskał uznanie wielu intelektualistów oraz organizacji z UNESCO na czele. Symbolem esperanto jest zielona gwiazda.


tablica pamiątkowa 


Zamenhof na początku XX wieku przybył do wówczas niemieckiego Szczawna, by w tym kurorcie podreperować zdrowie. Pamiątką po tym wydarzeniu jest tablica, która w języku polskim i esperanto wspomina pobyt naukowca w uzdrowisku (obrzeża Parku Szwedzkiego). Zamenhof jest też wspomniany na tablicy umieszczonej na Zakładzie Przyrodoleczniczym wraz z innymi nazwiskami sław, które leczyły się w Szczawnie.


Zakład Przyrodoleczniczy 

Notatka o pobycie w sudeckim kurorcie (wówczas Salzbrunn) znalazła się w prywatnej korespondencji naukowca:

"Mi restos en Salzbrunn ĝis la 6 - a de Julio kaj mi loĝos la tutan tempon en Villa Waldfrieden..."


W podwałbrzyskim uzdrowisku już w XXI wieku odbywały się wydarzenia związane z językiem esperanto: 45-a Internacia Esperanto Feriado oraz 5-a Junulara E-Semajno.









Szczawno-Zdrój 


15 grudnia, w rocznicę urodzin Ludwika Łazarza Zamenhofa, odbywa się dzień esperanto, zwany Dniem Zamenhofa (Zamenhofa Tago)

polecam również:
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz