Translate

9 grudnia 2018

Góry Suche – moje ulubione

Z okazji odnotowania 100 postów oznaczonych tagiem Góry Suche chciałbym podsumować moją blogową zażyłość z tym sudeckim pasmem. Dlaczego tam wracam? Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim dla wspaniałych widoków. Według mnie wręcz spektakularnych – zarówno tych krajobrazowych, kulturowych, jak i przyrodniczych. 



Dla mnie Góry Suche to takie miejsce, w którym wysiłek – a ten czasami jest spory, by im podołać – jest spożytkowany z wielką korzyścią. Mało jest miejsc, w których czułbym taką satysfakcję z obserwacji pięknych cudów. Panoramy z wierzchołków, mistyczna i artystyczna atmosfera Sokołowska, późnowiosenne morze naparstnic, zimowe uroki...








Góry Suche (a po czesku Javoří hory) to pasmo górskie w Sudetach Środkowych w południowo-wschodniej części Gór Kamiennych. Jest ono najwyższym i największym pasmem tych gór (leży na obszarze kilku samorządów, m.in. gminy Mieroszów, gminy Głuszyca i gminy Nowa Ruda). Najwyższym wzniesieniem w Górach Suchych jest Waligóra (936 m n.p.m.). Po stronie czeskiej najwyższym wzniesieniem jest Ruprechtický Špičák (880 m n.p.m.)








Góry Suche objęte są częściowo w Polsce obszarem Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Z kolei po czeskiej stronie znajduje się Chráněna krajinná oblast Broumovsko.








Dominują tam skały wulkaniczne. Krajobraz jest urozmaicony niezwykle różnorodną rzeźbą terenu. Uroku tym górom dodają wąskie doliny i stożkowe szczyty. Góry te mimo niewielkich wysokości posiadają strome, trudne do zdobycia (często dodatkowo kamieniste) zbocza.





Oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych okolica Gór Suchych obfituje też w ciekawostki historyczne. Warte zobaczenia atrakcje to m.im. rynek w Mieroszowie, drewniany kościółek św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej, ruiny zamków Radosno i Rogowiec czy zabudowa historycznie uzdrowiskowej wsi Sokołowsko. Interesującą pamiątką jest Trójpański Kamień. W górach działa też jedno z najmłodszych schronisk sudeckich – Andrzejówka.









Atrakcje przyrodnicze to niewątpliwie widoki i rozmaite formacje skalne. Ważny punkt widokowy to Ruprechtický Špičak z wieżą widokową. Pasmo Gór Suchych pięknie widać też ze zboczy Lesistej Wielkiej, która leży w sąsiednim Masywie Lesistej i Dzikowca. Piękne panoramy na Góry Suche zobaczymy też z Kostrzyny, Włostowej, Garbatki czy Rogowca. Wspaniale widać je również z miejsc oddalonych: z wieży na Borowej (Góry Czarne w Górach Wałbrzyskich) czy Włodzickiej Górze (pasmo Włodzickich Wzgórz).





Zachęcam do zapoznania się z pięknem Gór Suchych w licznych galeriach i filmach na blogu.






Posty dotyczące gór można znaleźć m.in.:
Góry Suche 
Jesienna pętla w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich - od B do B (Bukowiec - Borowa)
A jak – Andrzejówka - schronisko w Górach Suchych (Turystyczny Alfabet Welthellsciht)
Piękny dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. II: Skarby przyrody
Kolejowy weekend – po szynach do Czech! (relacja, zdjęcia, video!)
Wiosenna pętla w Górach Suchych (przewodnik + galerie)
Piękny, dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. I PORY ROKU
Piękny dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. III: wysepki kultury i historii oraz 
turystyczne hity (galeria + video)




Wspomniane lokalizacje można znaleźć w galeriach na blogu za pomocą tagów (silva rerum) na bocznym panelu: →

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz