Translate

3 maja 2018

Kolejowy weekend – po szynach do Czech! (relacja, zdjęcia, video!)

Od 28 kwietnia przez kolejne 4 miesiące z Dolnego Sląska do Czech kursują w każdy weekend i święta sezonowe pociągi turystyczne. Podróżować można dwoma liniami: przez Wałbrzych do Skalnego Miasta oraz przez Kamienną Górę do Trutnova. Możliwe jest – o czym już pisałem – połączenie tych tras i zrobienie jednej około 100-kilometrowej pętli. Na każdym z przystanków czeka na nas coś ciekawego! 




W poprzednim artykule opisałem garść atrakcji, które można zwiedzić dzięki nowym połączeniom. Za mną dwie podróże na wspomnianych trasach. Na krótkich, ale jakże ciekawych odcinkach.
Pełny zakres wrażeń, które oferuje sudecka pętla kolejowa, możecie poznać w tym artykule (nota bene najbardziej popularnym na moim blogu!):

100 km turystycznej przygody pociągiem w polskich i czeskich Sudetach! (rozkłady, galeria)
Wałbrzych – Boguszów-Gorce – Unisław Śląski – Mieroszów – Meziměstí - Teplice nad Metují - Adršpach – Trutnov – Lubawka - Błażkowa - Kamienna Góra. Już są – rozkłady jazdy pociągów sezonowych do Czech! Przewodnik Welthellsicht z atrakcjami na trasie. 

A więc, zaczynajmy!



Przedsmak Skalnego Miasta 
Zupełną nowością jest linia D28 -  Wrocław Główny - Wałbrzych Główny - Meziměstí – Adršpach realizowana na malowniczej trasie linii 291 Wałbrzych Szczawienko – Meziměstí oraz Železniční trať 047 Trutnov – Teplice nad Metují. Moja podróż obejmowała odcinek z przystanku Boguszów-Gorce Wschód (Kuźnice Świdnickie) do  Meziměstí. 


Przejeżdża się tuż obok Dzikowca Wielkiego.


W drodze na Unisław Śląski jest niewielki tunel o długości 262 metrów. Po wyjeździe z niego po chwili mamy niezwykły krajobraz!


Naszym oczom ukazują się piękne pasma Gór Suchych z dominującym w Dolinie Ścinawki Stożkiem Wielkim! Wspaniale widać to majestatyczne i trudne wzniesienie ze stacji Unisław. Można się z niej wybrać na wędrówkę.




Jeszcze kilka lat temu znajdowała się na szczycie drewniana wieża widokowa. Dziś trud pieszej wycieczki wynagrodzą widoki z wiaty ze stoku od strony Sokołowska. Więcej na ten temat we wspomnianym wyżej artykule. W drodze do Czech po lewej stronie mijamy Góry Suche, po prawej zaś mamy urokliwe widoki na Masyw Lesistej i Dzikowca.

Przez szybę nagrałem widoki z obu stron.



Można zobaczyć odcinki tras widziane w Unisławiu, Kowalowej (zjazd w kierunku Sokołowska u podnóża Garbatki, Miłosza, Jatki i Małego Stożka oraz dalej Mieroszowa i przygranicznej czeskiej wsi Starostín (piękny widok na pasmo Gór Suchych nazywanych przez naszych sąsiadów Javoří hory z malowniczym szczytem Ruprechtický Špičák  z ciekawą wieżą widokową).


A tu widok na pociąg u podnóża Stróżyska w Kowalowej z punktu widokowego na Garbatce. Za chwilę szynobus schowa się za Stożek w drodze powrotnej do Wałbrzycha.





Po drodze mijamy wspomniane miejscowości i piękne krajobrazy.





Przejście graniczne w Golińsku. W oddali Szpiczak 



Stacją końcową dla mnie (dla innych przesiadką bądź przystaniem w dalszej drodze na Skalne Miasto) był dworzec w Meziměstí – potężna i ciekawa budowla (aktualnie w remoncie elewacji). 



Z kładki pieszej nad torowiskiem pięknie widać szynobus oraz budynek dworca z pokaźną wiatą.


W opisie dworca czytamy, że powstał w 1875 roku. Znajduje się tam teatr (!), sala sportowa, restauracja i stała ekspozycja kolejowa. Obiekt jest zabytkiem techniki.



Stacja w Meziměstí to punkt wypadowy nie tylko na Skały Aderszpachu. Można się stamtąd dostać do sąsiedniego Broumova z pięknym klasztorem. W Góry Suche ze wspomniana wieżą widokową oraz w kierunku Hradec Králové i Náchodu.

Moja wycieczka prowadziła na Ostaš. Kompleks skał jest oddalony od stacji 12 km.

Na Ostasz można dostać się ze stacji kolejowej Dědov (Linia kolejowa Týniště na Orlicí – Otovice zastávka). To „małe Skalne Miasto” w czeskich Górach Stołowych (Broumovská vrchovina - Stolové hory) jest wspaniałe!









Tak jak wspominałem wyżej, kurs pociągu z Wałbrzycha obejmuje też Skalne Miasto (Adršpašsko-teplické skály), koronną atrakcję przyrodniczą Kotliny Broumovskiej i Obszaru Chronionego Krajobrazu Ziemia Broumowska (CHKO Broumovsko).


Rozkłady jazdy można znaleźć w artykule wspomnianym wyżej. 

*** PS do Skalnego Miasta o wiele lepiej wybrać się pociągiem niż samochodem. Jak informują media ostatnio parkingi pod atrakcją są już przed południem tak przeciążone, że czeskie służby zamykają przejścia graniczne dla pojazdów spalinowych! 



Krucza Skała i Dolina Miłości 
Z kolei linią D26 Jelenia Góra/Wrocław Główny - Sędzisław - Trutnov hlavní nádrazí, realizowaną na trasie linii kolejowych nr 298 (obecnie autobusowa komunikacja zastępcza), nr 299, 043 (Železniční trať Trutnov – Královec – Lubawka/Žacléř), możemy udać się np. do rezerwatu przyrody "Kruczy Kamień".



Wyjeżdżamy czeskim autobusem kolejowym (motorakiem) z dworca w Kamiennej Górze. Niewielki pojazd wiezie nas przez Błażkową, skąd możemy udać się np. na Zadzierną nad Bukówką. Moja podróż kończyła się jednak w Lubawce.



Z potężnej, ale niestety zrujnowanej stacji kolejowej wędrujemy częściowo Głównym Szlakiem Sudeckim, by zmienić go na chwilę na Europejski Szlak Rowerowy R2. Potem niebieskim szlakiem idziemy w dolinę Raby i Dolinę Miłości (tak nazywa się potok płynący przez malownicze przełomy Kruczej Doliny w Górach Kruczych (zachodnia część Gór Kamiennych). U podnóża Kruczej Skały (685 m n.p.m.) podziwiamy skały. To miejsce występowania chronionych gatunków roślin i zwierząt. Szlakiem udajemy się na szczyt wniesienia.






Z punktu widokowego roztacza się wspaniała panorama na Lubawkę, Karkonosze ze Śnieżką, Jezioro Bukówka i Góry Krucze.





W Lubawce można zwiedzić np. rynek. Z miasta możemy się też udać w dalszą drogę (co zamierzam również uczynić następnym razem).


Powrót do Kamiennej Góry.



Rozkład jazdy dostępny we wspomnianym wyżej artykule. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz