Translate

14 maja 2018

Apteka z czasów księstwa

Dziś Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Z tej okazji ciekawostka z Kamiennej Góry, gdzie znajduje się jedna z najstarszych aptek w tej części Europy. Działa po dziś od czasów średniowiecza! 

Apteka Miejska w Kamiennej Górze

Przy okazji pisania mojego cyklu na temat barokowego aptekarza z Kamiennej Góry, Krzysztofa Vielheuera, natrafiłem na ciekawą informację o aptece, w której pracował. To Landeshut Stadt-Apotheke, obecnie Apteka Miejska na rynku (pl. Wolności). Wilhelm Brachmann, autor „Beiträge zur Apothekengeschichte Schlesiens", pisze, że jest to jedna najstarszych aptek na Śląsku.



Co ciekawe instytucja nieprzerwanie wciąż działa! (Apteka jeszcze do niedawna miała staroświecki wystrój. Niestety została zmodernizowana).


tablica pamiątkowa w miejscu, w którym stał ratusz

Apteka miejska została założona w 1369 roku na mocy przywileju księżnej Agnieszki, wdowy po ostatnim władcy Księstwa Jaworsko-Świdnickiego, Bolku II.
księżna Agnieszka - posąg w Mauzoleum Piastów w Krzeszowie 

książę Bolko II - nagrobek w Mauzoleum Piastów w Krzeszowie 

Apteka przez wieki funkcjonowała w nieistniejącym dziś ratuszu (rynek). Od 1758 była zlokalizowana w kamienicy w rynku. Działa tam wciąż. W przyszłym roku będziemy więc obchodzić 650-lecie aptekarstwa w Kamiennej Górze.

Przypomnę, że w latach 1664 – ok. 1687 jej właścicielem był Christoph Vielheuer, autor „Gründliche Beschreibung fremder Materialien und Specereyen Ursprung...”, pionierskiej książki farmakologicznej.

frontyspis dzieła Vielheuera - widnieje na nim napis "aptekarz z Kamiennej Góry"

W 1646 roku ten aptekarz zdobywał zawodowe szlify we Wrocławiu. Tam rozpoczął praktykę pod kierownictwem Jeremiasza Schöpsa (1606 -1678). Wolfgang-Hagen Hein, historyk farmacji, pisze, że Schöps był właścicielem apteki pod Złotym Jeleniem (Apotheke zum goldenen Hirsch) we Wrocławiu. Do dziś przetrwał posąg jelenia oraz tablica z XVII wieku w kamienicy na rynku, gdzie była apteka. Teraz działa tam restauracja.


pamiątki po aptece pod Złotym Jeleniem we Wrocławiu 



podziękowanie, które napisał wrocławskiemu aptekarzowi Schöpsowi w swojej książce jego podopieczny i uczeń, aptekarz z Kamiennej Góry - Vielheuer 


-------
Na marginesie 
Ciekawym zabytkiem farmacji z czasów wspomnianych aptekarzy jest leżąca niedaleko Dolnego Śląska apteka w Kuksie koło Trutnova. W barokowym uzdrowisku mieści się České farmaceutické muzeum z historycznymi zbiorami.




wnętrze apteki w Kuksie






1 komentarz: