20 stycznia 2021

Święty Sebastian i wybrane dzieła sztuki z Dolnego Śląska (GALERIA)



Sebastian (urodzony prawdopodobnie w Mediolanie lub Narbonne, zmarł około 288 roku w Rzymie) był rzymskim żołnierzem. Od IV wieku czczony jest jako męczennik i święty w kościołach katolickich i prawosławnych. Dzieła sztuki, w tym rzeźby plenerowe, przedstawiające tego patrona, znaleźć można w wielu miejscach na Dolnym Śląsku. 

Święty Sebastian jest wzywany jako orędownik przeciwko zarazie i innym epidemiom (więcej: Od zarazy, głodu, wojny, żywiołu... kolumny wotywne - GALERIA: Dolny Śląsk vs. Rzym/Wiedeń/Praga). 

Przedstawiany jest jako młodzieniec zabity strzałami z łuku. 

Obchody związane z wspomnieniem Sebastiana przypadają 20 stycznia. Tego dnia w kalendarzu możemy znaleźć m.in. takie przysłowia związane z św. Sebastianem: 

Fabian i Sebastian pierwsi drzewa budzą, ale radzi często łudzą 
Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą , srogą zimę przyprowadzą
Dzieła sztuki:  



rzeźba w Muzeum Karkonoskim w Jelenie Górze


rzeźba przy portalu bazyliki w Bolesławcu 




obraz w nawie bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu



rzeźba z Dusznik-Zdroju (kolumna maryjna w rynku)


obraz w kościele Imienia Jezus we Wrocławiu 


rzeźba w Cieplicach Śląskich – Zdroju (kolumna Trójcy za kościołem pw. Jana Chrzciciela)


obrazek święty, "Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)" - wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu 



obraz w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (wystawa czasowa "Święci, wspomożyciele" ze zbiorów benedyktynek krzeszowskich) 

konteksty:


niemieckie przysłowia związane z Sebastianem, które odnotował Karl Friedrich Wilhelm Wander (urodzony w 1803 roku w Karpnikach pod Jelenią Górą), śląski nauczyciel i leksykograf, autor słownika przysłów "Deutsches Sprichwörter-Lexikon" (skan z jednego z tomów tego dzieła) 


Święty Sebastian jest patronem Polkowic


polecam również:


****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz