20 maja 2021

Królowe i królowie sceny muzycznej – słynni operowi śpiewacy i śpiewaczki oraz ich związki z Dolnym Śląskiem i Sudetami (wybór ciekawostek)

W czasach przed kultem kina to divy operowe były seksbombami swoich epok! Śpiewacy i śpiewaczki królowali na scenach, salonach, a nawet bywali szarymi eminencjami dworów. Wielu znakomitych artystów śpiewu zapisało się na kartach historii muzyki dzięki prapremierowym wykonaniom wybitnych utworów albo innym osiągnięciom. Niektórzy mieli związek z Dolnym Śląskiem i okolicami. Tutaj przyszli na świat, debiutowali lub występowali. 



Przygotowałem kilka ciekawostek na temat takich właśnie osób. Zapraszam!

Kilka ciekawostek i niezwykłych postaci związanych z Dolnym Śląskiem i Sudetami:

  • Margarethe Siems - pierwsza wykonawczyni partii Marszałkowej w "Kawalerze srebrnej róży" Straussa - urodziła się 20 grudnia 1879 roku we Wrocławiu (o związkach Straussa i jego utworów z regionem TUTAJ)
  • Malvina Schnorr von Carolsfeld - pierwsza wykonawczyni partii Izoldy w "Tristanie i Izoldzie" Wagnera - debiutowała na scenie we Wrocławiu (o związkach „Tristana” z regionem TUTAJ)
  • Louise Harriers Wippern - wybitna sopranistka - zmarła 5 października 1878 roku w Sokołowsku (na temat śpiewaczki TUTAJ)
  • Josef Tichatschek - pierwszy tenor Wagnerowski (prapremierowy Rienzi i Tannhäuser) urodził się w Teplicach w Sudetach, tuż obok granicy z Śląskiem (na jego temat TUTAJ)
  • Astrid Varnay – wybitna śpiewaczka XX wieku - była uczennicą i żoną Hermanna Weigerta z Wrocławia (na jej temat TUTAJ)
  • Leo Slezak, słynny wagnerowski Lohengrin z Moraw, który śpiewał wdowie po Wagnerze, również występował we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska ożenił się z Elisabeth Wertheim, zwaną Elsą (jak bohaterka Lohengrina, żona głównego bohatera!) - więcej TUTAJ 
  • Wilhelmine Schröder-Devrient - pierwsza sopranistka wagnerowska, zwana "Królową łez", prapremierowa Wenus w Tannhäuserze, wielokrotnie występowała we Wrocławiu, jej biografia powstała również we Wrocławiu. Rzekomo była autorką skandalizującej powieści erotycznej – więcej TUTAJ 
  • Albert Wagner, brat Richarda Wagnera, śpiewak, był związany przez wiele lat z Wrocławiem, gdzie śpiewał w słynnej Akademii Śpiewaczej, w początkowym okresie jej istnienia (m.in. w debiutanckim koncercie) (więcej TUTAJ)
  • George Henschel z Wrocławia - niektóre opracowania podają, że jako 18-latek debiutował rolą Hansa Sachsa w koncertowym wykonaniu "Śpiewaków Norymberskich" tuż przed prapremierą sceniczną dzieła 
  • Gaetano Berenstadt - słynny kastrat śpiewający w operach Haendla (m.in. rolę Ptolemeusza w prapremierowym wykonaniu "Juliusza Cezara w Egipcie") - badacze przypuszczają, że był synem emigranta z Śląska, konkretnie z miasta Bierutów (więcej TUTAJ)
  • Walter Soomer (12 marca 1878 roku - 6 sierpnia 1955 roku), który urodził się w Legnicy - debiutował w prywatnym teatrze Wagnera w Bayreuth jeszcze za dyrekcji wdowy po kompozytorze, Cosimy
  • Annelies Kupper z Kłodzka (21 lipca 1906 roku - 8 grudnia 1987 roku) występowała w Bayreuth w 1944 roku jako Ewa w „Śpiewakach Norymberskich” oraz w 1960 jako Elsa w „Lohengrinie”.
  • Käthe Heidersbach z Wrocławia (30 października 1897 roku - 26 lutego 1979 roku). Występowała w teatrze w Bayreuth jako Waldvogel, Freia, Gutrune, Elsa und Eva czy  Blumenmädchen w „Ringu”, „Parsifalu” oraz „Lohengrinie” i innych.
  • Luise Meyer-Dustmann – muzyczne przygotowanie otrzymała od swojej matki we Wrocławiu – miała być pierwszą Izoldą Wagnera, ale opera po 57 próbach w 1863 roku w Wiedniu została uznana za niewykonalną (kilka lat później partię Izoldy wykonała wspomniana  Malvina Schnorr von Carolsfeld - „niewykonalna” opera przyniosła jej nieśmiertelną sławę ale i tragedie – tuż po premierze zmarł jej młodszy mąż i partner sceniczny – wykonawca roli Tristana, zaś Malvina oszalała i w zasadzie zrezygnowała z występów scenicznych).  Luise Meyer-Dustmann wykonywała muzykę Wagnera, ale i Brahmsa (doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego), w tym pierwsze publiczne wykonanie zbioru Liebeslieder-Waltzes oraz słynnej kołysanki Wiegenlied

zapraszam do wpisów oznaczonych tagiem: #opera, #muzyka

  • 15 maja – Dzień Opery 
  • 20 maja Dzień Artysty Śpiewaka (ustanowiony przez Zarząd Sekcji Teatrów Muzycznych Związku Artystów Scen Polskich)

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz