7 lipca 2022

Sokołowskie szlaki górskie – wybór tras, które uraczą bajecznymi krajobrazami i przetestują Waszą kondycję! (GALERIA + MAPY)

Góry Suche to urokliwe „małe Alpy” w Sudetach w okolicach Wałbrzycha. Są częścią Gór Kamiennych – najwyższą i jedną z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo. Jedną z najbardziej klimatycznych miejscowości w tym paśmie jest Sokołowsko – znane z pionierskiego sanatorium oraz kontekstów kultury (związki z Hauptmannem, Kieślowskim, Tokarczuk…). To także doskonała miejscówka wypadowa! I o tym będzie ten wpis. 



Góry wokół Sokołowska tworzą malowniczą „koronę”, która nie tylko pięknie wygląda o każdej porze roku, ale i oferuje mnóstwo tras na wędrówki i jazdę rowerem. To mnogość szlaków. Każdy jest inny i pozwala poczuć Góry Suche na rozmaite sposoby. Łączy je zwykle jedno – są dość wymagające, ale wszelkie trudy wynagradzają wspaniałymi krajobrazami oraz licznymi intrygującymi ciekawostkami.
 


Zapraszam na szlaki Sokołowska! Mój subiektywny wybór i propozycje wycieczek z słynnej wsi nazywanej "śląskim Davos" (choć była pierwsza i to Davos poszło śladem sudeckiej miejscowości!). Około 100 zdjęć w galerii plus poradnik z mapkami. 


widok z wieży sanatorium w Sokołowsku 


Na załączonych mapka trasy poprowadzone z przystanków komunikacji zbiorowej (autobusy/busy Wałbrzych - Mieroszów i Wałbrzych - Andrzejówka/kolej - KD sezonowa linia Wałbrzych - Mezimesti).



Sokołowsko – Stożek Mały – Stożek Wielki
(powrót lub dalsza wędrówka np. Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej – więcej o wydłużonej propozycji wędrówki patrz niżej w moich ulubionych trasach)


Uwagi: 
Piękne widoki ze zbocza Stożka Małego (przy dawnej wiacie turystycznej) i zbocza Stożka Wielkiego w kierunku Sokołowska i „korony” Sokołowska (Góry Suche). Wierzchołek Stożka Wielkiego nie jest punktem widokowym, wieża widokowa została rozebrana. Można zejść do Unisławia Śląskiego i tam zobaczyć kościół z piękną lipą pomnikową oraz pojechać sezonowym pociągiem/ lub autobusem miejskim w kierunku Mieroszowa lub Wałbrzycha/Boguszowa. Można kontynuować wędrówkę w kierunku np. Lesistej Wielkiej. Zbocza Stożka porasta ciekawa roślina – miesiącznica (więcej o niej TUTAJ). 


Wersja krótsza 


Trasa przedłużona o Unisław Śląski 








zdjęcia z tego szlaku 

*****

Sokołowsko – Włostowa – Kostrzyna – Suchawa – Waligóra
(- Przełęcz Trzech Dolin - Andrzejówka – powrót innym szlakiem, przedłużenie wędrówki np. Rogowiec, Ruprechtický Špičák, powrót z Andrzejówki autobusem miejskim)


Uwagi:
Jedna z najtrudniejszych tras. Charakteryzują ją liczne strome podejścia i zejścia kamienistymi zboczami. Szlaki są często wąskie i wymagające. Wszelki wysiłek wynagradzają liczne punkty widokowe z wspaniałymi krajobrazami. Szczególnie warta uwagi jest Kostrzyna z majestatycznym widokiem po same Karkonosze. To idealny punkt na obserwację zachodu słońca w Górach Kamiennych.  Ponadto szlak jest urozmaicony skałkami, ruinami zameczku (pozostałość po małej architekturze parku zdrojowego), ciekawą roślinnością (latem połacie naparstnic -  na ich temat TUTAJ). 















































widoki na tym szlaku o różnych porach roku 

*****

Sokołowsko – Bukowiec – Graniczna – Przełęcz Trzech Dolin
(PTTK Andrzejówka – powrót innym szlakiem, przedłużenie wędrówki np. Rogowiec, Ruprechtický Špičák, powrót z Andrzejówki autobusem miejskim) (Główny Szlak Sudecki)

Uwagi: 
W wyniku wycinki drzew zbocze Bukowca od strony Sokołowska stało się ciekawym punktem widokowym z panoramą na Góry Kamienne, a nawet Karkonosze na horyzoncie. Punkt widokowy znajduje się też od strony Unisławia Śląskiego. Część trasy przebiega obok kopalni (kamieniołomu). U stóp Bukowca znajduje się stary cmentarz z ruiną kaplicy grobowej. W okolicy góry można zobaczyć wiosną kwitnące śnieżyce (na ten temat TUTAJ) i wawrzynek (na ten temat TUTAJ), latem naparstnice i lilie złotogłów. 
























zdjęcia z tej trasy 

*****

Sokołowsko – Garbatka – Kozi Róg – Kozina – Kopica
(powrót do Sokołowska lub przedłużenie wędrówki np. Waligóra, Przełęcz Trzech Dolin, Ruprechtický Špičák)


Uwagi:
Szlak biegnący w dużej części przy granicy polsko-czeskiej. Warto z uwagi na widoki z Garbatki, Koziego Rogu czy Koziny. Szlak jest dobrą okazją do odwiedzin transgranicznej góry Ruprechtický Špičák – po czeskiej stronie wierzchołka znajduje się wieża widokowa z wspaniałymi panoramami. 



Wersja krótsza 


Wersja dłuższa z wieżą widokową w Czechach 
















widoki na tym szlaku 

*****

Sokołowsko – Zamek Radosno -  Przełęcz Trzech Dolin
(PTTK Andrzejówka Andrzejówka – powrót innym szlakiem, przedłużenie wędrówki np. Rogowiec, Ruprechtický Špičák, powrót z Andrzejówki autobusem miejskim) 


Uwagi:
Najlżejsza z wymienionych tras. Atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku. Po drodze mija się urokliwe stawy oraz stanowiska pięknych roślin: wiosną śnieżyc i krokusów.  














zdjęcia z tego szlaku 

*****

Moje trasy z uwzględnieniem Sokołowska:

(opis i mapy w osobnych wpisach na blogu)

>>> Boguszów-Gorce (PKP Boguszów Gorce) – Dzikowiec – Sokółka – Wysoka – Stachoń – Lesista Wielka – Lesista Mała – Stożek Wielki – Stożek Mały – Sokołowsko 





Masyw Lesistej 



>>> Unisław Śląski – Bukowiec - Sokołowsko – Włostowa – Kostrzyna – Suchawa – Waligóra - Przełęcz Trzech Dolin – Turzyna – Jeleniec – Rogowiec – Rybnica – Jałowiec – Borowa – Wałbrzych (Wałbrzych Główny) 








Rogowiec 


>>> Sokołowsko – Włostowa – Kostrzyna – Suchawa - Rozdroże pod Waligórą – Przełęcz Pod Szpiczakiem - Ruprechtický Špičák – Sokołowsko 


POLECAM RÓWNIEŻ:

>>> Skarby Gór Kamiennych w Sudetach – przyroda i kultura (galeria + opis i mapa)

>>> Sokołowsko – zaczarowana wieś w górach suchych (galeria, ciekawostki)

a także posty oznaczone tagami:

#poradnik,    #przewodnik 

szczególnie dotyczące okolicy:

>> Skarby i ciekawostki powiatu wałbrzyskiego - subiektywny przegląd (GALERIA)

****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz