Kominki, piece… na Dolnym Śląsku (i w okolicy) – zabytki związane z ogrzewaniem oraz opałem (GALERIA + ciekawostki)

Na górskim południu Dolnego Śląska sezon grzewczy na poważnie zaczyna się już z nadejściem klimatycznej jesieni, czyli we wrześniu. Wtedy w Sudetach pojawiają się nie tylko przymrozki, ale nawet opady śniegu. I tak do wiosny. Od stuleci ludzie żyjący w klimacie północy miesiącami muszą walczyć z chłodem. Są z tym związane zabytki materialne: kominki, piece, kominy, a także miejsca, w których historycznie wydobywano czy też przygotowano opał: węgiel, gaz. Zdarza się, że konstrukcje i przedmioty związane z ogrzewaniem sią niezwykle kunsztowne, piękne, intrygujące i niespotykane! 


Zapraszam na subiektywny przegląd ciekawostek związanych z zagadnieniem ogrzewania pomieszczeń i nie tylko. To zestaw zdjęć i komentarzy dotyczących głownie Dolnego Śląska (łącznie z historycznymi terenami poza granicami dzisiejszego województwa dolnośląskiego), a także okolic: czeskich Sudetów oraz Łużyc, które administracyjnie podzielone są między Saksonię a Dolny Śląsk. 

Kalendarium

BLOGOWE KALENDARIUM NA CAŁY ROK

27 września 2022

Niezwykły barokowy kościół górski w Oybin (GALERIA)


Wspaniałe malowidła, amfiteatralny układ ław dla wiernych, piękne otoczenie! 

Fort Anioła w Świnoujściu (GALERIA)


Wojskowa budowla na wybrzeżu, przypominająca słynny Zamek Świętego Anioła (wł. Castel Sant'Angelo) w Rzymie. 

Kuks – wieś pełna baroku! (GALERIA)


Niesamowite - w jednej małej wsi tyle skarbów! 

26 września 2022

Arboretum w Wojsławicach - w barwach jesieni! (GALERIA)


Mały raj! Fantastyczny ogród, w którym kwiaty, owoce, barwy natury tworzą żywą, majestatyczną, przepiękną mozaikę. Niezwykle malarskie miejsce na skraju Sudetów na Dolnym Śląsku. 

25 września 2022

Café 22 - widoki z 22. piętra na Szczecin! (GALERIA)


W takim miejscu kawa i deser smakują wyjątkowo. Widoki są doskonałą przystawką do ucztowania! 

Yenidze w Dreźnie - mauretańsko-secesyjna... dawna fabryka! (GALERIA)


Charakterystyczny obiekt w Dreźnie. Przypomina meczet, ale nie ma nic wspólnego z religią! To dawna fabryka, dziś biurowiec z restauracjami! 

23 września 2022

ZOO we Wrocławiu - w zadziwiającej krainie zwierząt! (GALERIA)


Niezwykłe miejsce! Atrakcja na kilka godzin intensywnego poznawania tajemnic przyrody. 

22 września 2022

Zwiastun jesieni: wrzosy na Dolnym Śląsku, Łużycach i w Sudetach: ciekawostki – literackie, muzyczne, historyczne, nazewnicze, kulinarne!

Tej niewielkiej roślinie, która tworzy klimatyczne skupiska nazywane wrzosowiskami, zawdzięczamy nazwę IX miesiąca roku. Wrzos ma ważne miejsce w przyrodzie, ale i w kulturze. To kolejna roślina-symbol, której postanowiłem przyjrzeć się, podając kilka ciekawych kontekstów. Będą to zarówno ciekawostki turystyczne, jak i historyczne. Oczywiście związane szczególnie z Dolnym Śląskiem, a także Sudetami i Łużycami. 



Gdzie szukać wrzosowisk? Jaki produkt lokalny związany jest z wrzosami? Kto napisał wiersze z motywem wrzosów? I kto stworzył do nich muzykę? Jaki związek mają wrzosy z przystankiem kolejowym w pewnym uzdrowisku? Jak nazywano niegdyś tę roślinę na Dolnym Śląsku? 

21 września 2022

Andrzejówka - klimatyczne schronisko w Górach Suchych (GALERIA)


Piękny obiekt z I połowy XX wieku. Można tam dotrzeć kilkoma wspaniałymi szlakami pieszymi, a także szlakami rowerowymi, konnym i narciarskim. Co więcej... można tam dojechać kursowym autobusem komunikacji miejskiej! Z Wałbrzycha jeździ tam linia numer 12. 

Szczecin z wieży Bazyliki Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła (GALERIA)


Jedna z najwyższych budowli sakralnych w Polsce. Punkt widokowy na ponad 100-metrowej wieży kościelnej! 

20 września 2022

Zittau - Żytawa: spacer po łużyckim mieście na pograniczu (GALERIA)


Na styku narodów, tradycji i kultur. W Sudetach. Urokliwe miasteczko ze skarbami sztuki o oświatowej renomie! 

18 września 2022

Witraże, czyli magia barw zaklęta w szkle, wyczarowana światłem! Perełki z Dolnego Śląska (GALERIA)

Zdobią szczególnie okna kościołów. Ale znajdziemy je też w pałacach, kamienicach, budynkach użyteczności publicznej. Sprawiają, że możemy oglądać postacie i historie oraz po prostu piękne rzeczy wyłaniające się z świetlistych barw! Ten niezwykły spektakl stworzony za pomocą szkła i światła jest od średniowiecza ważną częścią sztuki i fantastycznym medium do przekazywania różnych treści.


Zapraszam na subiektywny przegląd ciekawych witraży z Dolnego Śląska. Zajrzymy do świątyń, ratuszów, a także muzeów. Pokażę witraże stare, a także te całkiem współczesne. Ich tematyka jest różnorodna, od biblijnych wątków po historię i tradycję regionu, a także dekoracyjne motywy roślinne.

Chełmiec – wieża w formie romantycznej ruiny, Krzyż Milenijny i piękne widoki (GALERIA)

Góra, która z Wałbrzycha wygląda niczym zielony wieloryb! Ze szczytu oferuje fantastyczne pejzaże. Może się pochwalić długą historią turystyczną, ale też ciekawymi budowlami. Jedną z nich jest stara wieża widokowa, która przypomina nadreński zamek! Co więcej, Chełmiec... przez pomyłkę trafił na listę Korony Gór Polski.

14 września 2022

Studnie – historyczny Dolny Śląsk i Sudety (ciekawostki, zabytki)

Przestawiłem już przegląd wież – dzięki którym możemy "oderwać się" od ziemi i zbliżyć do żywiołu powietrza. Tym razem chciałbym przyjrzeć się studniom – dzięki nim poprzez ziemię, zbliżamy się do wody! Od stuleci drążone w skale i kopane w ziemi, pozwalają nam na pozyskiwanie życiodajnej cieczy. Były nieodzowną częścią życia ludzi w czasach, kiedy nie było wodociągów i kanalizacji. Do dziś podziwiać możemy wiele zabytkowych studni. 



Na Dolnym Śląsku znaleźć można zarówno ciekawe historyczne studnie miejskie, jak i zamkowe i  pałacowe, ale też intrygujące studnie wewnątrz kościołów! Są również legendy i opowieści. W Sudetach także natrafić można na ciekawe studnie – w tym symboliczne źródła jednej z najważniejszych rzek Europy! 

13 września 2022

Kromlau – krajobraz wyśniony: różaneczniki, Diabelski Most, zamek i szwajcarski dom kawalera (GALERIA)

Legendarna atrakcja Łużyc: fantastyczny park z niezwykłą małą architekturą oraz zabytkami w pobliżu. Ta perła leży w linii prostej jedynie 6 km od przejścia granicznego Łęknica/Bad Muskau! 

Lato 2022 na Dolnym Śląsku i w Sudetach (GALERIA)

Pora kwiatów, owoców, fontann… upałów, krótkich nocy i burz. Lato dostarcza nam wielu wrażeń, tych zmysłowych i tych uczuciowych. Cenimy jego barwy, aromaty, smaki, ale i klimat miłości w powietrzu! Lato 2022 było dla mnie czasem podróży po moim ukochanym regionie, ale i wyjazdów w dalsze zakątki Polski, Niemiec czy Czech. W tym podsumowaniu zapraszam Was do obejrzenia wybranych zdjęć z Dolnego Śląska i Sudetów na polsko-czesko-niemieckim pograniczu. 



Przekonajcie się, jak wspaniałe jest to miejsce! 

12 września 2022

Secesja w Muzeum Architektury we Wrocławiu (GALERIA)


Od klamek przez kafle po witraże i piece – wspaniałe przykłady sztuki użytkowej i dekoracji wnętrz w stylu secesji. 

Mgliste Góry Suche: Waligóra jak u Caspara Davida Friedricha (GALERIA)


Romantyczny spacer w tajemniczych okolicach Sokołowska - wsi z powieści "Empuzjon" Olgi Tokarczuk. 

11 września 2022

Sokołowsko w muzeum, czyli prace Stanisława Kukli (GALERIA)



Malarskie uroki niezwykłej sudeckiej wsi na wystawie w muzeum. 

7 września 2022

Katedra w Miśni - perła gotyku (GALERIA)


Cud średniowiecznej architektury - jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Europie. 

6 września 2022

Krwawiąca skała w Jeleniej Górze, czyli przyrodnicze odkrycie z 1841 roku – jak emerytowany wojskowy Flotow wraz ze swoim jeleniogórskim uczniem odkryli źródło astaksantyny! (przełomowa praca związana z Sudetami i Dolnym Śląskiem)

Zastanawialiście się, skąd takie zwierzęta, jak łosoś, pstrąg czerwony, flamingi, krewetki i kryle mają czerwony barwnik? Okazuje się, że pochodzi on z ich pożywienia! Źródło tego koloru odkrył emerytowany naukowiec, który badał „krwistą” kałużę znalezioną podczas spacerów w okolicach Jeleniej Góry! Julius von Flotow był mieszkańcem sudeckiego miasta od 1824 roku. W 1841 roku ze swoim 24-letnim uczniem, doktorem Körberem, odkrył zielenicę Haematococcus pluvialis – źródło astaksantyny, barwnika i suplementu, który wciąż zadziwia naukowców. 


Po niemiecku organizm ten nazywany jest Blutregenalge – algą krwawego deszczu – bo właśnie ta zielenica jest źródłem zjawiska "czerwonej wody". Do odkrycia algi doszło przypadkowo, podczas spaceru między Jelenią Górą a Jeżowem Sudeckim 6 września 1841 roku. 

Melancholia bezkresnego wieczoru – czyli wiersz jeleniogórskiego poety z nastrojową muzyką amerykańskiego zdobywcy Pulitzera! (Georg Heym i Samuel Barber: poetycko-muzyczna ciekawostka)

Złoty blask zmierzchu i majacząca w mroku noc mają w sobie wiele poetyckiego czaru. Nic dziwnego, że aura wieczoru stała się tematem lirycznego utworu młodego poety - Georga Heyma, który pochodził z Jeleniej Góry. Pisarz urodzony w Karkonoszach miał 23 lata, kiedy w 1910 roku nakreślił wiersz „O weiter, weiter Abend”. Tego samego roku w West Chester w USA, prawie 7 000 km od Jeleniej Góry, urodził się utytułowany kompozytor Samuel Barber. To on napisał muzykę do tłumaczenia tego właśnie wiersza podczas wakacji w 1972 roku. Był to ostatni cykl wokalny amerykańskiego mistrza. Premiera odbyła się w 1974 roku w prestiżowym Lincoln Center w Nowym Jorku. Poeta już nie żył. Zmarł dwa lata po napisaniu wiersza. Odszedł tragicznie. 



4 września 2022

Schyłek lata nad Jeziorem Bystrzyckim – wodna atrakcja Gór Sowich i powiatu wałbrzyskiego (GALERIA)


Miejsce idealne na spacery! Fantastyczne widoki, kojąca moc wody i górskiej przyrody - prawdziwa perła Sudetów. Jedno z najpiękniejszy miejsc w powiecie wałbrzyskim. 

3 września 2022

Lato nad Nysą Łużycką, czyli granica w Zgorzelcu/Görlitz (GALERIA)


Piękne tereny przygraniczne w Europamieście Zgorzelcu/Görlitz. 

2 września 2022

Ogród-cud między wrocławskimi blokami, czyli zielone podwórko przy ul. Radosnej



Niedaleko wieżowca Sky Tower, na wrocławskich Krzykach, między ścianami bloków, znajduje się oaza zieleni, wyjątkowa!

1 września 2022