25 listopada 2022

Lekarz z Wrocławia i pionierskie cesarskie cięcie! Daniel Sennert i słynna operacja z 1610 roku zwana Wittenberger Kaiserschnitt (#ciekawostka)

Medyk z Wrocławia nie tylko jako pierwszy opisał szkarlatynę, ale też wsławił się pierwszym weryfikowanym, naukowo udokumentowanym opisem cesarskiego cięcia na terenie ówczesnych Niemiec. Ponadto był alchemikiem, fizykiem i chemikiem, który zapisał się w historii nauki jako propagator koncepcji atomizmu. Syn szewca z Dolnego Śląska był wielką sławą przełomu XVI i XVII wieku! 


Niezwykła postać ze świata nauki! 

Daniel Sennert, lekarz i alchemik pochodzący z Śląska, był związany z uniwersytetem w Wittenberdze i saskim dworem. Był przedstawicielem atomizmu, a także opisał szkarlatynę i pierwsze udokumentowane cesarskie cięcie w Niemczech, przeprowadzone w 1610. 


Daniel Sennert, wolne media, wikimedia.org 


Daniel Sennert
urodził się 25 listopada 1572 roku we Wrocławiu jako syn szewca Nicolausa Sennerta. Początkowo wykształcenie odbierał w rodzinnym mieście. W wieku 13 lat stracił ojca. 6 czerwca 1593 roku, w wieku 21 lat został zapisany na wydział filozoficzny Uniwersytetu w Wittenberdze. Był zdolnym uczniem, bardzo wszechstronnym. Doktoryzował się 3 lipca 1601 roku w Wittenberdze, a 8 września 1601 roku  został mianowany doktorem medycyny. 15 września 1602 został mianowany profesorem medycyny. Przez 35 lat wykładał na Uniwersytecie w Wittenberdze. Odwiedzał również rodzinne strony (jego zięciem był wrocławianin, Michael Döring - wiele ciekawostek o badaniach i działalności Sennerta wiadomo z ich opublikowanych listów). Jego nazwisko zyskało światową sławę! Elektor saksoński, który często się z nim konsultował, zaszczycił Sennerta mianowaniem go na osobistego lekarza. 



XIX-wieczna biografia lekarza z Wrocławia i bibliografia z wyborem jego dzieł, za: Google Books


traktat Daniela Sennerta z Wrocławia, za Google Books


XIX-wieczna praca naukowa o wkładzie Sennerta w badania fizyczne, za: Google Books


Sennert pozostawił po sobie wiele prac z zakresu chemii i medycyny. Szczególnie interesujące są jego pionierskie dokonania. Na przykład praca na temat szkarlatyny, która jako pierwszy uznał za odrębną chorobą. 



okładka dzieła Sennerta, w którym opisał szkarlatynę, za: Google Books 


Daniel Sennert jako pierwszy opisał cesarskie cięcie wykonane na terenie Niemiec. Uczestniczył wraz z kilkoma innymi lekarzami w cesarskim cięciu wykonanym przez chirurga Jeremiasa Trautmanna 21 kwietnia 1610 roku. Rodziła Ursula Opitz, żona bednarza, ranna w czasie ciąży, co spowodowało zagrożenie życia dziecka. Kobieta i jej syn przeżyli operację, choć pacjentka zmarła kilka tygodni później z innych przyczyn. Cesarskie cięcie z 1610 roku uznaje się za pierwsze zakończone sukcesem i wiarygodnie opisane. Świadectwem tego medycznego postępu było pismo medyka z Wrocławia. 


grafika ukazująca cesarskie cięcie, domena publiczna, wikimedia.org 







XIX-wieczne wzmianki dotyczące publikacji Sennerta na temat cesarskiego cięcia, wybór, za: Google Books

Sennert zmarł podczas zarazy 21 lipca 1637 roku w Wittenberdze. Jego nazwisko pojawia się w dziesiątkach książek medycznych i historycznych. Wychował kilkoro dzieci, w tym dwóch znanych synów, Andreasa i Michaela

Post opublikowany w 2022 roku z okazji 450. rocznicy urodzin lekarza z Wrocławia. 


jedno z dzieł Sennerta, domena publiczna, niemiecka biblioteka państwowa 


polecam również posty oznaczone tagami:

szczególnie polecam:

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz