5 sierpnia 2023

Residenzschloß - zamek w Dreźnie i jego dziedzińce (GALERIA)


Trzy niezwykłe dziedzińce zamku w Dreźnie - pełne sztuki i historii. 

Jeden zdobią dekoracje w stylu sgraffito, w drugim można podziwiać niezwykły przeszklony dach, trzeci służył za dziedziniec turniejowy. 






"Rezydencja Wettynów w Dreźnie (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się w Starym Mieście w Dreźnie. Był siedzibą dworu drezdeńskiego oraz rezydencją elektorów saskich (1547-1806) i królów (1806-1918). Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Już w wieku XII istniał tutaj niewielki zamek, o czym świadczą fundamenty znajdujące się pod główną wieżą. W 1701 zamek częściowo spłonął. Do odbudowy August II Mocny zatrudnił znanych architektów i artystów. W nocy z 13 na 14 lutego 1945, w czasie alianckiego nalotu dywanowego na Drezno, zamek został zbombardowany i spłonął. Kilkufazowa odbudowa trwała do 2004, kiedy zamek udostępniono zwiedzającym" (za: Wikipedia) 







Na elewacji dużego dziedzińca zamkowego (Große Schlosshof ) znajduje się okalający napis "MAURITIUS / DEI GRATIA DUX SAXONIÆ SACRI ROMANI IMPERII / ARCHI=MARSCHALCUS ET ELECTOR LANDGRAVIUS / THURINGÆ MARCHIO MISNIÆ BURGGRAVIUS / MAGDEBURGENSIS". W celu przebudowy sprowadzono znakomitych artystów zagranicznych, jak bracia Gabriel i Benedetto Tola, którzy ozdobili elewacje scenami z Biblii i historii Rzymu techniką sgraffito. Na loggii znajdują się kolorowe freski ze scenami królewskimi: Saba i Salomon oraz Trzech Mędrców. 






***

 Z kolei w latach 1589-1594 powstał mały dziedziniec ("Kleine Schlosshof") z dwukondygnacyjną wieżą bramną. Mały dziedziniec zamkowy został w XXI wieku nakryty przezroczystym dachem zaprojektowanym przez architekta Petera Kulkę i służy jako foyer dla zwiedzających.




***

Dziedziniec stajni (Stallhof) budowany był od 1586 roku dla elektora Chrystiana I, przypuszczalnie według projektu Jana Marii Nosseniego. Renesansowy kompleks reprezentuje jedną z najstarszych dworskich aren turniejowych na świecie, która zachowała się w pierwotnym kształcie.




strona oficjalna - więcej informacji: 
https://www.skd.museum/besuch/residenzschloss/

mapa/lokalizacja: 

inne relacje z zamku na blogu:



polecam również inne relacje z tego miasta:

******
***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz