Translate

16 maja 2023

Residenzschloss Dresden: sztuka i rzemiosło, czyli perły z Grünes Gewölbe (GALERIA)


Legendarne zbiory dzieł sztuki w zamku w Dreźnie. 

Kunszt jubilerów, malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów. Obszerna galeria cudów z kolekcji saskich władców.














"Rezydencja Wettynów w Dreźnie (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się w Starym Mieście w Dreźnie. Był siedzibą dworu drezdeńskiego oraz rezydencją elektorów saskich (1547-1806) i królów (1806-1918) [...]" 









"[...] Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Już w wieku XII istniał tutaj niewielki zamek, o czym świadczą fundamenty znajdujące się pod główną wieżą. W 1701 zamek częściowo spłonął. Do odbudowy August II Mocny zatrudnił znanych architektów i artystów. W nocy z 13 na 14 lutego 1945, w czasie alianckiego nalotu dywanowego na Drezno, zamek został zbombardowany i spłonął. Kilkufazowa odbudowa trwała do 2004, kiedy zamek udostępniono zwiedzającym [...]" 













"[...] Grünes Gewölbe -  muzeum jubilerstwa i złotnictwa założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Stanowi dział Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie. Galeria mieści się w salach zamku w Dreźnie.  Zbiory eksponowane są w dwóch zespołach pomieszczeń: „historycznym” i „nowym Zielonym Sklepieniu”, obydwu mieszczących się w zachodnim skrzydle zamku [...]"












"[...] W latach 1723-1729 elektor saski i król Polski August II Mocny urządził zajmującą dziewięć pomieszczeń „izbę cudów" (Wunderkammer) o barokowym wystroju wnętrz, umożliwiającą zwiedzanie nagromadzonych skarbów. Później po przebiciu ścian dołączono jeszcze osiem dalszych pomieszczeń.  Kolekcja królów i elektorów saskich obejmuje ponad 4000 dzieł sztuki, z tego 1100 w Nowym Zielonym Sklepieniu, a 3000 w Historycznym. 25 listopada 2019 około godziny 5, doszło do włamania, w wyniku którego z terenu muzeum skradziono wiele kosztowności" (wikipedia) 













oficjalna strona: 

mapa/lokalizacja: 
(do Drezna można dojechać z Dolnego Śląska koleją, dzięki specjalnym połączeniom Kolei Dolnośląskich w ramach tzw. Promocji Drezdeńskiej z Wrocławia i Jeleniej Góry, szczegóły na stronie KD)

w osobnych relacjach z zamku w Dreźnie:
komnaty reprezentacyjne 
wystawa strojów
dziedzińce i bryła zamku 












polecam również inne posty oznaczone tagami:

*******
relacja urlopowa z wycieczki po Saksonii

******





















****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz