Translate

3 stycznia 2023

Residenzschloss Dresden: militaria - Rüstkammer, Türckischer Cammer (GALERIA)


Bogate zbiory związane ze sztuką wojowania. Zamek w Dreźnie i jego zbrojownia z niesamowitymi eksponatami europejskimi i tureckimi. 

Coś dla miłośników militariów. 












"Rezydencja Wettynów w Dreźnie (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się w Starym Mieście w Dreźnie. Był siedzibą dworu drezdeńskiego oraz rezydencją elektorów saskich (1547-1806) i królów (1806-1918) [...]" 











"[...] Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Już w wieku XII istniał tutaj niewielki zamek, o czym świadczą fundamenty znajdujące się pod główną wieżą. W 1701 zamek częściowo spłonął. Do odbudowy August II Mocny zatrudnił znanych architektów i artystów. W nocy z 13 na 14 lutego 1945, w czasie alianckiego nalotu dywanowego na Drezno, zamek został zbombardowany i spłonął. Kilkufazowa odbudowa trwała do 2004, kiedy zamek udostępniono zwiedzającym [...]" 











"[...] Zbrojownia (wraz z wystawą broni tureckiej). Zbrojownia obejmuje historyczną broń , odzież, zbroje i portrety od XV do XVIII wieku. Cała kolekcja zawiera około 10 000 dzieł sztuki, wykonanych przez złotników i płatnerzy , rzemieślników , malarzy i dworskich kostiumologów z całej Europy. Centralnymi punktami kolekcji jest broń tnąca i pchająca z około 2200 mieczami , mieczami i sztyletami. Kolekcja turecka obejmuje militaria osmańskie. Z ponad 600 obiektami na 750 metrach kwadratowych, jest to jedna z najstarszych i najważniejszych kolekcji sztuki osmańskiej poza Turcją. [...]" (wikipedia) 












oficjalna strona: 

mapa/lokalizacja: 

(do Drezna można dojechać z Dolnego Śląska koleją, dzięki specjalnym połączeniom Kolei Dolnośląskich w ramach tzw. Promocji Drezdeńskiej z Wrocławia i Jeleniej Góry, szczegóły na stronie KD)











polecam również:

inne posty z tego miasta:
#Drezno 

a także posty oznaczone tagami:

#muzeum,    #militaria,   #zamek 















****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz