Translate

6 stycznia 2023

Bożonarodzeniowe klimaty 2022/2023 – podsumowanie (GALERIA: Dolny Śląsk i nie tylko)

Świąteczne dzieła sztuki, zabytki i ozdoby w miejscach zabytkowych i wyjątkowych. Moje bożonarodzeniowe podróżowanie: jarmarki, wystawy, szopki. Odwiedziny w ciekawych miejscach na Dolnym Śląsku i nie tylko (poza tym również Drezno i Brno). 


Moje świąteczne podsumowanie. Turystyka, napisane teksty (moja działalność blogerska i popularyzatorska), a także mały bonus pedagogiczny, związany z moją pracą edukatora! 

W tym sezonie świątecznym odwiedziłem 6 jarmarków (Wrocław, Świdnica, Drezno, Goerlitz, Brno, Szczawno-Zdrój), zobaczyłem kilka wystaw i aranżacji związanych z Bożym Narodzeniem (m.in. magia świąt w Książu, pierniki w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, szopek w Muzeum Kupiectwa w Świdnicy).











eksponaty na stałych wystawach sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 



witraż w archikatedrze we Wrocławiu 







wystawa szopek dolnośląskich (głównie skrzynkowych) ze zbioru Tomaszewskiego, Muzeum Teatru we Wrocławiu (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) 




wystawa świętych obrazków z kolekcji ojca Luterottiego, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu) 





szopka w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu 


szopka w katedrze w Świdnicy 


szopka w katedrze Marii Magdaleny we Wrocławiu 


szopka w kościele w Polanicy-Zdroju 


szopka w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu 




aranżacja świąteczna w zabytkowym domu zdrojowym w Szczawnie-Zdroju 









aranżacja świąteczna w Zamku Książ w Wałbrzychu 




zastawa świąteczna, porcelana firmy Ohme, Wałbrzych, lata 20. XX wieku, wystawa śląskiej porcelany w Muzeum Śląskim w Goerlitz 





Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy na starym mieście w Goerlitz (place miejskie przy Via Regia) 






Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie, tradycje Dresdner Striezelmarkt sięgają XV wieku








wystawa szopek w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - szopki nawiązują do architektury miasta (Kościół Pokoju, katedra, ratusz, kamienice, mała architektura starego miasta i parków) 








jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu, obejmujący swoim zasięgiem m.in.  place w zabytkowym centrum miasta (Rynek, Plac Solny)   


szopka w katedrze w Brnie 






dzieła sztuki z motywami Bożego Narodzenia, Zamek w Dreźnie 




szopka przy zabytkowym kompleksie Dworzysko w Szczawnie-Zdroju 


szopka w kościele św. Jakuba w Brnie 


jarmark w Brnie (Vánoční strom náměstí Svobody)


Zrobiłem też aranżację świąteczną mojego kącika z wykorzystaniem wieku tradycyjnych produktów regionalnych i rzemieślniczych  z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego (Polska, Śląsk, Łużyce, Saksonia, Morawy, Niemcy, Czechy, Sudety). Ozdoby i dekoracje związane z wiekowymi tradycjami i produktami regionalnymi oraz nawiązujące do zabytków (gwiazda morawska z Herrnhut, bombka z ceramiki bolesławickiej, śląskie pierniki figuralne itd).  



moje świąteczne dekoracje

Na blogu opublikowałem kilkanaście nowych świątecznych artykułów i relacji (w tym kilka na temat ciekawostek związanych z muzyką, literaturą i tradycjami). Polecam na przykład: 

W tym sezonie około 150 dzieci miało ze mną lekcje i warsztaty świąteczne w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, byłem jurorem w konkursie świątecznym na najpiękniejszy lampion adwentowy w przedszkolu w Kamiennej Górze




zdjęcia użyczone z profilów facebookowych instytucji 


To były kolejne Święta pełne wrażeń i niezwykły odkryć! 

***

****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz