Translate

27 stycznia 2023

Dawna poezja Ślązaków wciąż inspiruje! 5 poetów związanych z Dolnym Śląskiem w kantacie z 2011 roku (poetycko-muzyczna ciekawostka)

Tacy mistrzowie dźwięku, jak: Bach, Schütz, Telemann, Mozart, Schubert, Schumann, Mendelssohn-Bartholdy, Brahms, Strauss, Berg (i wielu, wielu innych) sięgali przez stulecia po słowa napisane przez liryków urodzonych na Dolnym Śląsku lub związanych z tym regionem. Popularność dzieł mistrzów słowa nie zatarła się! Kompozytorzy nadal sięgają po twórczość dawnych poetów z Dolnego Śląska i piszą do niej muzykę! Przykładem może być Peter Schindler, którego monumentalna kantata "Sonne, Mond und Sterne" z 2011 roku wykorzystuje 6 wierszy 5 poetów, którzy urodzili się na Śląsku i związani byli m.in. z Wrocławiem czy Głogowem. 


Peter Schindler urodził się 26 kwietnia 1960 roku. To niemiecki kompozytor i pianista. W 2011 roku odbyła się prapremiera jego 40-częsciowej kantaty "Sonne, Mond und Sterne". Kompozytor wykorzystał w niej teksty od niemieckiego tłumaczenia Biblii przez Schillera i Goethego po mniej znaną lirykę niemiecką, łącznie około 20 twórców. W 6 częściach utworu usłyszeć można poezję napisaną przez Ślązaków – poetów urodzonych lub mieszkających na Dolnym Śląsku. Dzieło jest opisane jako „podróż w czasie przez pięćset lat poezji”. Kompozycja  ma 2 akty. Trwa bez mała dwie godziny. Partytura jest przeznaczona na sopran i baryton solo, chór mieszany i duży zespół ze smyczkami, instrumentami dętymi drewnianymi, dwoma rogami, puzonem i kotłami oraz inspirowaną jazzem sekcją rytmiczną z basem, perkusją i fortepianem. Dzieło doczekało się nagrania i ma swoją stronę internetową: http://sonnemondsterne.net
W następujących fragmentach można usłyszeć śląską poezję: 

2. "Was ist die Welt" Christian Hoffmann von Hoffmannswaldau
Christian Hoffmann von Hoffmannswaldau (ur. 25 grudnia 1616 roku we Wrocławiu, zm. 18 kwietnia 1679) – niemiecki poeta, autor epigramatów




(w kantacie wykorzystana jest pierwsza strofa - 4 wersy z wiersza Hoffmannswaldaua, ponadto cytaty z Herdera ("Amor i Psyche") i cyklu "Des Knaben Wunderhorn")


4. "Mein sind die Jahre nicht" Andreas Gryphius (+ Simon Dach)
 Andreas Gryphius
(zlatynizowana forma niemieckojęzycznego nazwiska Andreas Greif, ur. 2 października 1616 w Głogowie)





14. "Wer da will der Liebe leben" Moritz von Strachwitz
Moritz Karl Wilhelm Anton von Strachwitz (urodzony 13 marca 1822 roku w Stoszowicach koło Ząbkowic Śląskich)




15 "Ich liebe, du liebest, wir lieben das Lieben" Christian Hölmann 
Christian Hölmann (urodził się 28 grudnia 1677 roku we Wrocławiu, zmarł 28 stycznia 1744 roku tamże) był lekarzem i poetą. Wiersz opublikowany pod inicjałami C.H. m.in. w 1708 roku w "Hoffmannswaldau und andrer Deutschen auserlesener und bißher ungedruckter Gedichte"




17. "Auf den Mund" Christian Hoffmann von Hoffmannswaldau
Christian Hoffmann von Hoffmannswaldau (urodzony 25 grudnia 1616 we Wrocławiu, zm. 18 kwietnia 1679) – niemiecki poeta, autor epigramatów




36. "Mondnacht" Joseph von Eichendorff 
Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff - urodził się 10 marca 1788 roku w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie. W 1801 roku Józef został wysłany do katolickiego gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, gdzie po trzech latach uzyskał maturę.




****


Polecam również posty oznaczone tagami:
#muzyka,    #poezja,     #ciekawostka 


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz