Translate

20 maja 2023

Moje spotkania z dziedzictwem i skarbami kultury oraz natury UNESCO (Polska, Czechy, Niemcy, Włochy, Francja) – przegląd subiektywny (GALERIA)

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO jest powszechnym wyznacznikiem miejsc szczególnie wartościowych dla ludzkości, a zarazem popularnych dla turysty. Szczególna ochrona prawna i ogólnoświatowe uznanie ekspertów w tym przypadku wiąże się także z rekomendacją i promocją. Często unikatowe obiekty, miejsca, dzieła sztuki i cywilizacji otrzymują większy rozgłos. 



Obok szczególnie popularnej listy Dziedzictwa UNESCO (wpisanych, oficjalnie kandydujących, a nawet… wykreślonych!), warto też wspomnieć o mniej popularnych listach UNESCO: Dokumentów "Pamięć Świata", Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Rezerwatów Biosfery czy Geoparków. Zapraszam do mojego przeglądu odwiedzonych miejsc i interesujących kontekstów. 


Zapraszam do mojego przeglądu. Galeria zdjęć wraz z linkami do moich relacji i artykułów ciekawostkowych. 

Lista Światowego Dziedzictwa (World Heritage Site):
Polska:
Dolny Śląsk:
  • Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy - drewniane kościoły ewangelickie z XVII wieku, więcej o kościołach TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






  • Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu - modernistyczna budowla o gigantycznej kopule (wpisana wraz z Pawilonem Czterech Kopuł i Pergolą) - więcej ciekawostek i zdjęć TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






poza Dolnym Śląskiem:
  • Stare Miasto w Krakowie (m.in. rynek, bazylika, Wawel) - więcej postów z Krakowa: TUTAJ (galerie, opisy, informacje, lokalizacje - znaczniki) 








transgraniczne:

  • Park Mużakowski (Muskauer Park) w Bad Muskau/Łęknicy  – (Polska - Lubuskie/Niemcy) w latach 1919 - 1945 Bad Muskau administracyjnie należało do prowincji Dolny Śląsk. #BadMuskau 






Czechy:
  • Zabytkowe centrum Pragi






Niemcy:
  • Opera Margrabiów w Bayreuth - barokowa opera o wspaniałym wystroju. Więcej: TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






  • Museumsinsel w Berlinie - więcej TUTAJ  (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 







Francja:
  • Strasburg: od Grande-Île do Neustadt - europejska sceneria miejska (w tym katedra) - więcej: TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






Włochy:
  • Zespół zabytkowego centrum we Florencji





  • Plac Katedralny (Piazza del Duomo) w Pizie - więcej TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 





  • Wenecja wraz z laguną - więcej TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






  • Miasto Werona - więcej TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 







oficjalni kandydaci ("lista informacyjna UNESCO"):
Polska:
Dolny Śląsk:
  • Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju - więcej TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






Czechy:
  • Betlejem w Kuksie (w linii prostej 25 km od przejścia granicznego w Kudowie, 33 km od przejścia granicznego w Lubawce) - więcej TUTAJ (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






Oficjalnie wykreśleni (!):
Niemcy:

  • Krajobraz kulturowy Drezdeńskiej Doliny Łaby na liście w latach (wpisany w latach 2004 - 2009) (zachodnie kresy Sudetów) w Dreźnie








Lista Światowego Dziedzictwa Dokumentów "Pamięć Świata" UNESCO (Memory of the World International Register)
Polska:

Dolny Śląsk:
  • Księga fundacyjna Henrykowa (Księga Henrykowska) z pierwszym zdaniem w języku polskim (oryginał w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, faksymile w Henrykowie) - więcej na ten temat TUTAJ 




poza Dolnym Śląskiem:
  • "De revolutionibus orbium coelestium..." rękopis dzieła Mikołaja Kopernika (w XVII wieku rękopis znajdował się w posiadaniu biblioteki Nostritzów w zamku w Jaworze na Dolnym Śląsku), obecnie oryginał w Krakowie - więcej na ten temat TUTAJ 




Niemcy:
  • Oryginalne pisma Karola Marksa z osobistymi notatkami („Manifest komunistyczny” i „Kapitał. Tom I”). Marks dedykował I tom „Kapitału” swojemu przyjacielowi, który pochodził z Dolnego Śląska: Wilhelm Wolff urodził się 21 czerwca 1809 roku w Tarnawie koło Świdnicy. Więcej na ten temat TUTAJ





Lista Reprezentatywna Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity):
Polska:
  • Tradycja szopek krakowskich (w latach 1984 - 1996 w konkursie szopek krakowskich z powodzeniem brał udział Dolnoślązak - Andrzej Morański z Kamiennej Góry. Osiągnął łącznie w karierze szopkarza 11 zwycięstw w kategorii szopek krakowskich średnich i małych. Jego szopki eksponowane są w muzeach w Krakowie, Wrocławiu, Kamiennej Górze czy Karpaczu). Na zdjęciach szopka A.Morańskiego z 1995 roku, zbiory Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.







Światowa Lista Rezerwatów Biosfery UNESCO (World Network of Biosphere Reserves):
Polska/Czechy:

  • Karkonoski Rezerwat Biosfery: Karkonoski Park Narodowy (Polska) i Krkonošský národní park (KRNAP) (Czechy): zapraszam: #KARKONOSZE 








Niemcy:
  • Spreewald - więcej TUTAJ  (galeria, opis, informacje, lokalizacja - znacznik) 






Światowa Lista Geoparków UNESCO (UNESCO Global Geoparks):
Polska/Niemcy:
  • Łuk Mużakowa (tereny częściowo znajdowały się administracyjnie na Dolnym Śląsku między 1919 – 1945) - więcej TUTAJ 





polecam również posty oznaczone tagiem:
#UNESCO 


****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz