Translate

16 czerwca 2023

Residenzschloss Dresden: komnaty reprezentacyjne - królewskie bogactwo Drezna (GALERIA)


Tak rezydowali królowe Polski w swoim saskim domu.

Bogate wnętrza barokowych komnat reprezentacyjnych drezdeńskiego zamku. 







"Rezydencja Wettynów w Dreźnie (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się w Starym Mieście w Dreźnie. Był siedzibą dworu drezdeńskiego oraz rezydencją elektorów saskich (1547-1806) i królów (1806-1918). Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Już w wieku XII istniał tutaj niewielki zamek, o czym świadczą fundamenty znajdujące się pod główną wieżą. W 1701 zamek częściowo spłonął. Do odbudowy August II Mocny zatrudnił znanych architektów i artystów. W nocy z 13 na 14 lutego 1945, w czasie alianckiego nalotu dywanowego na Drezno, zamek został zbombardowany i spłonął [...]"







[...] Kilkufazowa odbudowa trwała do 2004, kiedy zamek udostępniono zwiedzającym. 28 września 2019 r. ponownie otwarto reprezentacyjne komnaty królewskie. Podobnie jak cały pałac zostały zniszczone w lutym 1945 roku. Pomieszczenia zostały zrekonstruowane według szablonów i kolorowych zdjęć i wyposażone w zdemontowane elementy, fotel audiencyjny, parawan kominkowy czy żyrandol" (wikipedia) 







na zdjęciach m.in.:

Sala audiencyjna z malowidłem sufitowym „Alegoria mądrego rządu rodu Wettinów” (pierwotnie autorstwa Louisa de Silvestre'a, 1719).
Sypialnia malowidłem sufitowym „Aurora budząca świat” (pierwotnie autorstwa Louisa de Silvestre'a, 1715)
Sala mała i duża z insygniami koronacyjnymi Augusta Mocnego (za salą audiencyjną)







strona oficjalna:

mapa/lokalizacja: 

(do Drezna można dojechać z Dolnego Śląska koleją, dzięki specjalnym połączeniom Kolei Dolnośląskich w ramach tzw. Promocji Drezdeńskiej z Wrocławia i Jeleniej Góry, szczegóły na stronie KD)

w osobnych relacjach na blogu z zamku w Dreźnie:
wystawa strojów
dziedzińce i bryła zamku 








polecam również inne posty oznaczone tagami:




****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz