Translate

22 czerwca 2023

Zamek Wleń (Lenno) - średniowieczna ruina pachnąca ziołami (GALERIA)


Zamek uważany za najstarszy na Śląsku i w Polsce. Ruina porośnięta ziołami, pachnąca czosnkiem niedźwiedzim. Wspaniałe widoki z wieży! 

Zamek o burzliwej przeszłości. 








"Zamek Wleń (Lenno), Zamek Wleński Gródek (niem. Burg Lehnhaus) – położony na Górze Zamkowej (Pogórze Izerskie, 383 m n.p.m.) w przysiółku Wleński Gródek, stanowiącym część niewielkiej miejscowości Łupki w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń. Zamek powstał na miejscu istniejącego tu grodu drewniano-ziemnego, podniesionego w 1108 r. do rangi kasztelanii przez Bolesława Krzywoustego. Kasztelania była wzmiankowana w bulli papieża Hadriana IV w 1155 r. jako castrum Valan. Wzniesienie pierwszej murowanej budowli przypisuje się księciu Bolesławowi I Wysokiemu [...]" 








"[...] Powstała ona w końcu XII wieku i składała się z muru obwodowego i sześciokątnej wieży. Na początku wieku XIII często na zamku przebywał książę Henryk I Brodaty wraz ze swoją małżonką Jadwigą (która została świętą i jest patronką Śląska). W połowie XIII wieku zamek upodobał sobie znany z awanturniczego życia syn Henryka II Pobożnego (a wnuk Henryka I Brodatego i św. Jadwigi), Bolesław II Rogatka. Właśnie w zamkowej wieży więził on w 1257 r. wrocławskiego biskupa Tomasza I, a w 1277 swego bratanka, księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa [...]"









"[...] W połowie XIV wieku za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego nastąpiła kolejna rozbudowa zamku, powstał wówczas tzw. zamek średni. Po jego śmierci wdowa po nim, księżna Agnieszka przekazała w 1368 r. zamek w zastaw lenny rycerzom von Zedlitz. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był kilkakrotnie oblegany i zdobywany przez wojska szwedzkie i cesarskie. 7 września 1646 roku wojska Szwedzkie ostatecznie się poddały, wojskom cesarskim dowodzonym przez generała Montecucoli, który, nakazał wysadzenie zamku, by już nigdy nie był bastionem oporu. Od tej pory budowla pozostaje w ruinie" (wikipedia) 









Zamek jest udostępniony zwiedzającym komercyjnie - wejście jest biletowane, można wejść na wieżę, w zamku odbywają się różne wydarzenia i inicjatywy, w tym nocne zwiedzanie. Dodatkową atrakcją jest żywy zielnik - zamek i okolicę porastają rozmaite gatunki roślin - wiele z nich jest opisanych na specjalnych tabliczkach (wzgórze porasta m.in. aromatyczny czosnek niedźwiedzi). Pod zamkiem znajduje się pałac z restauracją. 

Do Wlenia można dostać się z Jeleniej Góry lub Lwówka Śląskiego za pomocą Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej. Linia kolejowa jest niestety nieczynna. Z Wlenia na zamek prowadzą szlaki turystyczne. 










strona oficjalna - więcej informacji:









polecam również inne posty oznaczone tagiem:











***


****


***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz