Zabytek architektury i zabytki przemysłu! Ciekawa kompozycja dla miłośników historii.
Niedaleko Świdnicy znajduje się malowniczy dwór na wodzie z ogromnym folwarkiem. To obiekty ratowane z ruiny. Powstaje tam muzeum poświęcone technice rolniczej.
"Zamek w Piotrowicach Świdnickich – wybudowany w latach 1590–1599, w Piotrowicach Świdnickich, wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Jaworzyna Śląska; na południowy wschód od Wzgórz Strzegomskich. Zamek wzniesiony w latach 1590–1599 przez Jacoba von Zedlitza na miejscu zamku na wodzie. Podczas wojny trzydziestoletniej budynek został kompletnie splądrowany. W latach 1698–1699 przeprowadzono niewielką przebudowę i remont [....]"
"[...] W XIX w. zamek podupadł, dopiero w 1894 r. został wyremontowany, kiedy to gruntownie przebudowano górne piętro, a wieże zaopatrzono w kryte blachą szczyty. W 1945 r. budynek został zdewastowany i w następnych latach popadał w ruinę. Wokół dworu zachowana fosa nad którą, przerzucono pięcioprzęsłowy most. Obiekt jest częścią zespołu zamkowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park z XIX w. oraz folwark z XVIII-XIX w. a w nim: budynek mieszkalno-gospodarczy, spichrz, stodoła, obora" (wikipedia)
powyżej fotografie:
zamku na wodzie,
poniżej: spichlerz (przeznaczenie restauracyjne) oraz stodoła z wystawą muzealną.
"W ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku" (za: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska/ www.muzeatechniki.pl)
strony oficjalne - więcej informacji:
mapa/lokalizacja:
powyżej:
zamek na wodzie oraz spichlerz zagospodarowany na cele restauracyjne
poniżej:
stodoła z wystawą muzealną:
inne projekty Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, które zwiedziłem:
polecam również
posty oznaczone tagami:
posty oznaczone tagami:
a w okolicy:
****
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz