Translate

25 czerwca 2023

Zamek Świny - jeden z najciekawszych zamków Dolnego Śląska. Tam bywali mistycy, dziś ruina koło Bolkowa jest atrakcją (GALERIA)


Już z oddali widać potężne mury średniowiecznego zamczyska. To najstarszy tego typu obiekt na Śląsku i w Polsce. Tutaj zbierali się słynni mistycy. Z zamkiem wiążą się legendy i opowieści. 

Ruiny przyciągają miłośników historii, tajemnic i niezwykłego klimatu dawnej architektury w Sudetach. 






"Zamek Świny (niem. Schweinhausburg) – pierwotnie gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny na Śląsku we wsi Świny koło Bolkowa, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Wymieniono go raz pierwszy w kronice Kosmasa w 1108 r. pod nazwą Zvini in Polonia. Potem w dokumencie papieża Hadriana IV wzmiankowany jako gród kasztelański Zpini. W 1244 roku wzmiankowany jest Jaksa kasztelan Svyn. Jest najstarszym prywatnym (nieksiążęcym) zamkiem na terenie obecnej Polski [...]"






"[...]Według istniejących dokumentów, w XIII w. właścicielami byli w 1230 r. Tader, w 1242 r. Jaksa, a w 1248 r. Piotr ze Świn. W latach 70. XIII w. decyzją Bolka I Srogiego Zamek Świny utracił status kasztelanii na rzecz nowszego Bolkowa. Dawny gród książęcy przeszedł najpewniej jeszcze przed 1272 r. w ręce rycerskie, skoro na dokumencie Bolesława Rogatki z tego roku, występuje już dominus Jan de Swin. W 1313 r. w otoczeniu Bernarda świdnickiego odnotowany jest Piotr de Svyne. Zamek został przekazany rycerskiemu rodowi Świnków (niem. von Schweinichen), który zasiedlał go aż do XVIII w [...]"






"[...] Świnkowie wystawili z łamanego kamienia czterokondygnacyjną wieżę mieszkalno-obronną o bardzo masywnych 2,5-metrowych murach wraz z murem obwodowym. Wieża o wymiarach 12x18 metrów była podpiwniczona i przykryta dwuspadowym dachem. Do dziś zachował się w jej ścianie gotycki portal wejściowy. W połowie XV w. Gunzel von Schweinichen dobudował do wieży dwuszczytowy budynek mieszkalny i nowe fortyfikacje obwodowe [...]"





"[...] Ostatnią i najdalej idącą przebudowę zamku przeprowadził w latach 1614-1660 Johann Sigismund von Schweinichen, który zmienił rodową siedzibę w renesansową rezydencję. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami Johann Sigismund założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną. W 1624 r. na zamku przebywał mistyk Jakub Boehme, który napisał tu "Posłanie do spragnionej i głodnej duszy" [...]"





"[...] Największych zniszczeń po dewastacji z 1762 r. dokonały na zamku huragany w 1840 r. (dach zerwany z wieży), 1848 r. (zawalenie szczytu wieży) i 1868 r. Wreszcie pożar w 1876 r. strawił całkowicie wnętrze zamku. Próby zabezpieczenia rozpadającej się budowli podjęto w 1931 r. W latach 1936-1937, pokryto wieżę dachem. Jednak dalsze prace rozpoczęto dopiero po 30 latach" (wikipedia) 






Z zamkiem związanych było wiele ciekawych osób:
Jakob Böhme - mistyk z Łużyc, niezwykle ceniony - spędził tam ostatnie tygodnie swojego życia i napisał jedno ze swoich dzieł  - więcej TUTAJ 

Angelus Silesius - śląski mistyk i poeta - brał udział w dyskusjach tutejszego kręgu mistycznego i odziedziczył całą bibliotekę zamkową Świnków - więcej o nim TUTAJ 

Rudolf Graf Hoyos - poeta i wielki kolekcjoner, przyjaciel noblistki Berthy von Suttner - był właścicielem zamku w XIX wieku - więcej o nim TUTAJ 







strona oficjalna - więcej informacji:

mapa/lokalizacja:

(przy zamku znajduje się parking) 







a w okolicy:


polecam również posty oznaczone tagami:








******


***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****
 

1 komentarz:

  1. Widzę, ze jakaś rekonstrukcja postępuje? Dzięki za info i pozdrawiam serdecznie 😀

    OdpowiedzUsuń