Translate

4 czerwca 2023

Borówkowa w Górach Złotych: Rozhledna na Borůvkové hoře (GALERIA)


Fantastyczna wieża na polsko-czeskim pograniczu. Bajeczne widoki!

Niedaleko uzdrowiska Lądek-Zdrój znajduje się punkt widokowy, który pozwala podziwiać fantastyczne panoramy! Poniżej galeria zdjęć, opis, a na końcu mapy. 







"Borówkowa (900 m n.p.m., niem. Heidelkoppe, Heidelberg, czes. Borůvková) – szczyt na granicy polsko-czeskiej w Górach Złotych (Sudety Wschodnie) wznoszący się ponad Przełęczą Lądecką, z którego roztacza się szeroka panorama na ziemię kłodzką po polskiej stronie, a po czeskiej na Morawy i Śląsk. Poprzez wąski pas państwa czeskiego na rozległe obszary Pogórza Sudeckiego na obszarze Polski w tym Paczków, Otmuchów, Kamieniec Ząbkowicki. Jest jednym z najwyższych szczytów pasma Gór Złotych i najwyższym punktem gminy Lądek-Zdrój. [...]"







"[...] Tereny obejmujące Borówkową i pobliskie wzniesienia stanowiły w średniowieczu pogranicze księstwa nyskiego i hrabstwa kłodzkiego. Pierwsze obiekty turystyczne zaczęły powstawać na szczycie w II połowie XIX wieku. W ciągu kilkuset lat stanęło tam schronisko turystyczne oraz cztery wieże widokowe. Współczesna wieża została otwarta po czeskiej stronie granicy w 2006.  Położenie szczytu sprzyjało organizowaniu spotkań opozycji lat 80. XX w. Pierwsze takie konspiracyjne spotkanie na Borówkowej odbyło się 21 sierpnia 1987 r. Spotkali się tam działacze Solidarności Polsko-Czechosłowackiej z obu stron granicy [...]" 







"[...] Już w 1870 roku zbudowano na szczycie drewnianą wieżę widokową, która w ciągu dziesięciu lat popadła w ruinę. W 1890 roku powstała nowa drewniana wieża widokowa o wysokości 17 m, która ponownie przetrwała tylko dziesięć lat. W 1908 roku wybudowana została kolejna drewniana wieża widokowa o wysokości 21 m, która zawaliła się w 1922 roku. Obecna wieża widokowa została zbudowana w 2006 roku przez miasto Javorník. Wieża widokowa ma 25 m wysokości i 155 schodów. Wieża widokowa jest czynna przez cały rok" (wikipedia) 








Trasa z parkingu na Przełęczy Lądeckiej
(około 4,5 km od uzdrowiskowej części Lądka):





a w okolicy:

polecam również;


*****

***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz