22 maja 2024

Cieplice Śląskie-Zdrój - stary kurort u stóp Karkonoszy (GALERIA)


Wspaniałe uzdrowisko związane z cystersami i jedną z najznamienitszych rodzin szlacheckich Śląska - Schaffgotschami. 


W zdroju gościli m.in. królowa Marysieńka Sobieska, Izabela Czartoryska, a także ETA Hoffmann - autor "Dziadka do Orzechów"! 

Miejscowość słynie z pięknej architektury i wspaniałej, górskiej lokalizacji. 









"Cieplice Śląskie-Zdrój (niem. Bad Warmbrunn) – część miasta Jelenia Góra w województwie dolnośląskim. W latach 1935–1976 samodzielne miasto. Cieplice Śląskie-Zdrój są położone wzdłuż rzeki Kamiennej, w środkowej części Obniżenia Jeleniej Góry, wchodzącego w skład Kotliny Jeleniogórskiej. Według legendy, tutejsze źródła miały zostać odkryte w 1175 przez księcia Bolesława Wysokiego w czasie pogoni za jeleniem podczas polowania. Książę Bolesław II Rogatka, dla zagospodarowania tego zakątka, sprowadził do niego w 1261 r. z Wrocławia augustianów. Nową osadę nazwano wówczas Clarus Fons. Bernard Lwówecki, 18 marca 1281 darował miejscowość Calidus Fons (Ciepłe źródła) joannitom ze Strzegomia. Od połowy XIV wieku do 1945 roku Cieplice stanowiły własność rodziny Schaffgotschów, którzy od XVII wieku, to jest od spalenia się zamku Chojnik, posiadali w tutejszym pałacu.  9 lipca 1403 roku Gotsche Schoff II sprowadził tu z Krzeszowa cystersów i oddał im tutejszy klasztor, źródło ciepłej wody oraz mieszkańców [...]" 









"[...] Już rok później utworzyli oni w Cieplicach szkołę. Cystersi gospodarzyli tu do sekularyzacji w roku 1810. W 1836 powstał teatr zdrojowy, w którym występowali zarówno artyści, jak i goście uzdrowiskowi, a nawet członkowie rodu Schaffgotschów. Z czasem teatr połączono z galerią, która od 1800 roku była miejscem spotkań i rozrywek kulturalno-towarzyskich. W 1902 zaczęła działać Szkoła Snycerska w Cieplicach, funkcjonująca do 1945 r., a od 1946 do dziś pod innymi nazwami i ze zmienionym profilem (obecnie jako Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego. Do tutejszych wód leczniczych zjeżdżało wielu znanych ludzi, m.in.: John Quincy Adams (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych), Johann Wolfgang von Goethe, królowa polska Marysieńka (1687), księżna Izabela Czartoryska, książę Stanisław Poniatowski (bratanek króla), Józef Wybicki, Hugo Kołłątaj, poeta Wincenty Pol, malarz Caspar David Friedrich, malarz i naukowiec Carl Gustav Carus, poeta i profesor Hoffmann von Fallersleben i poeta Theodor Körner" (za: Wikipedia) 









W Cieplicach w XIX wieku mieszkali również: Michalina Hoffmann z domu Trzcińska, żona i edytorka ETA Hoffmanna, Felicita Vestvali - queerowa śpiewaczka i aktorka światowej sławy, czy Adolf Henselt - wybitny pianista i nauczyciel. 

na zdjęciach m.in.: 
kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
czworoboczna dzwonnica
kościół ewangelicki
klasztor cystersów (część stanowi siedzibę Muzeum Przyrodniczego oraz Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku) 
Park Zdrojowy i zespół pałacowy Schaffgotschów
teatr zdrojowy (obecnie Zdrojowy Teatr Animacji)
pawilon „Norweski” 
pałac (obecnie dom wczasowy)
dawny klasztorny dom kuracyjny „Długi Dom”,
pijalnia wód „Marysieńka”
posąg świętego Jana Nepomucena, wykonany w 1712 roku przez rzeźbiarza Georga Leonharda Webera









polecam również ciekawostki: 







strona oficjalna: 

mapa/lokalizacja: 
(uzdrowisko leży na trasie linii kolejowej z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby) 


polecam inne relacje z Cieplic na blogu: 







niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz