Świdnica to jedno z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej zachowanych miast Dolnego Śląska. Należy do miast UNESCO. Są tam również aż dwa Pomniki Historii. W Świdnicy znaleźć można bezcenne przykłady architektury sakralnej (z Kościołem Pokoju i Katedrą na czele) po świeckie cacka (z ratuszem, kamienicami, obiektami użyteczności publicznej) po małą architekturę (z zaskakującym Neptunem i nie mniej fascynującym... Srającym Chłopkiem). Oto znane i mniej znane perły Świdnicy!
Zapraszam do mojego subiektywnego przewodnika po Świdnicy i jej niezwykłych zabytkowych i przyrodniczych atrakcjach turystycznych. W artykule garść wybranych ciekawostek historycznych i ponad 100 ZDJĘĆ mojego autorstwa. Dla wygody zwiedzających według tego poradnika – znaczniki lokalizacyjne na MAPIE!
Miłego szukania inspiracji!
Świdnica (łac. Svidnica, niem. Schweidnitz, cz. Svídnice) to miasto w województwie dolnośląskim i na Dolnym Śląsku. Leży na Przedgórzu Sudeckim, nieopodal Gór Wałbrzyskich. 15 km linii prostej od Świdnicy znajduje się wierzchołek Ślęży – świętej góry Śląska, najwyższej góry Przedgórza Sudeckiego. Z kolei 18 km w linii prostej od Świdnicy znajduje się szczyt Borowej, najwyższego wzniesienia Gór Wałbrzyskich. Administracyjnie Świdnica wchodzi w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej. To jedno z większych miast regionu (7. co do wielkości miasto województwa) z największą w całym województwie gęstością zaludnienia.
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/9xxS3M9LHo7KeMbR9
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/WDrHjge6eFYpBZko9
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/jrQkzTvEy76dTQhQ7
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/gQTkkYGtvTs7bPZR7
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/zSMLBrVgSrLLxeuy6
Według badaczy nazwa miasta wywodzi się od słowiańskiej nazwy krzewu świdwy, czyli derenia. Z kolei niemiecka forma Schweidnitz, używana od XIV wieku, stanowi germańskie przekształcenie pierwotnej nazwy słowiańskiej. W herbie miasta widać z kolei.... dzika, który jest symbolem odwagi i męskości.
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/RjVr6SRHHDSKR3MH6
Świdnica to miasto stare i znaczące. Posiada bardzo bogatą historię i dziedzictwo materialne oraz duchowe. W średniowieczu, za czasów Piastów, Świdnica została stolicą księstwa świdnicko-jaworskiego, jednego z kilku księstw w obrębie dzielnicy Śląska. Prawa miejskie otrzymała w XIII wieku. W 1290 roku Świdnica posiadała własne prawa mennicze i mennicę. Było to wielki wyróżnienie.
Z 1293 roku pochodzi świdnicki zapis urzędniczy, odnotowujący zawód piernikarza: "piperatas tortas facientes". Jest to niezwykle stare świadectwo profesjonalnego wypieku korzennych smakołyków. Wyprzedza takie ośrodki, jak Toruń czy Norymberga. Świdnica z tego powodu jest historycznie piernikarskim ośrodkiem.
Miasto słynęło również z produkcji piwa. W wielu miastach centralnej Europy istniały specjalne „Piwnice Świdnickie”, gdzie podawano cenione piwo warzone w Świdnicy.
W II połowie XIV wieku Świdnica przeszła w ręce czeskie, a dokładnie pod panowanie króla Wacława, który był synem piastowskiej księżnej Anny Świdnickiej. W końcu XIV wieku Świdnica była drugim po Wrocławiu najludniejszym i najważniejszym miastem Śląska. W XVII wieku Świdnica mocno ucierpiała w czasie wojny trzydziestoletniej. W II połowie XVII wieku, za sprawą pokoju kończącego wspomniany konflikt, w Świdnicy powstał jeden z trzech Kościołów Pokoju. Do dziś jest największym tego typu kościołem w Europie.
To drewniany, szachulcowy kolos, prawdziwy cud architektury. Dzięki temu unikatowemu zabytkowi Świdnica może poszczycić się wpisem na listę dziedzictwa UNESCO. Kościół jest również związany z życiem muzycznym – odbywają się w nim Festiwal Bachowski i Festiwal Schlaga.
W kościele tym w XVIII wieku na organach grał z polecenia Bacha - Christoph Gottlob Wecker, uczeń wielkiego mistrza z Lipska.
Z kolei w szkole przykościelnej uczył G.Langhans, ojciec Carla Gottharda Langhansa, architekta, autora Bramy Brandenburskiej w Berlinie (młodszy Langhans wychował się na przykościelnym terenie).
Warto dodać, że wokół kościoła zachował się cmentarz ewangelicki pełen zabytkowych epitafiów, nagrobków i kaplic grobowych z XVIII-XX wieku. To prawdziwe muzeum pod gołym niebem.
Miasto było majętne – o czym świadczą bogate kamienice i wspaniała architektura (w tym ogromna katedra – jeden z najwyższych historycznych budynków Śląska i Europy Środkowej!).
Wysoki poziom materialny życia miał także odbicie w życiu społecznym i mentalnym. W Świdnicy aktywna była w XVII wieku atronomka – jedna z pionierek kobiet w nauce, a także urodził się tam założyciel uniwersytetu lipskiego (więcej o "VIP-ach" z Świdnicy na końcu).
W połowie XVIII wieku miasto znalazło się pod panowaniem pruskim. W 1810 roku doszło do sekularyzacji klasztory dominikanów, franciszkanów i kapucynów w Świdnicy. W 1844 roku do miasta dotarła linia kolejowa. Kolej była rozwijana w kolejnych dziesięcioleciach. Do dziś do Świdnicy można dojechać bezpośrednio pociągiem m.in. z Wrocławia czy Legnicy.
W 1945 roku Świdnica wraz z Dolnym Śląskiem stała się częścią Polski. Miasto szczęśliwie nie ucierpiało w czasie wojny i zachowało cenne budowle, stając się ośrodkiem turystycznym. W 2004 roku Świdnica zyskała także status miasta diecezjalnego, a potężny kościół parafialny został podniesiony do godności katedry.
Ten cenny zabytek jest wpisany na listę Pomników Historii. Katedra pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława, pochodzi z lat 1330-1390, przebudowana była w XIX wieku. Imponująca wieża ma wysokość 101,21 m! Katedra słynie też z potężnego gotyckiego okna, które uważane jest za największe tego typu okno na Śląsku. Z kolei boczny portal posiada intrygujące przedstawienia kobiecej mocy, symbolizowane dwiema antycznymi kobietami, które pokonały mężczyzn.
W obrębie rynku warto zwrócić uwagę nie tylko na potężne kamienice, ale i na zabudowę śródrynkową z dawnym ratuszem na czele. Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Dawnego Kupiectwa. Bardzo interesująca instytucja kultury z ciekawą kolekcją muzealiów.
Z kolei obok muzeum wznosi się wieża ratusza (odbudowana po katastrofie), będąca punktem widokowym. Warto zobaczyć wspaniałe krajobrazy! Z wieży doskonale widać góry (szczególnie Masyw Ślęży, Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie), a także piękne budowle, w tym dominującą katedrę.
W tej części miasta na uwagę zasługuje również teatr miejski z tradycjami sięgającymi I połowy XIX wieku oraz dawna apteka, mieszcząca obecnie galerię centrum kultury. Wnętrza tego obiektu zachwycają cenną sztukaterią o finezyjnych przedstawieniach zwierzęcych.
Warto zwrócić uwagę na liczne zabytki małej architektury, w tym cenne barokowe rzeźby. W rynku można zobaczyć potężną kolumnę Trójcy Świętej, fontannę z Neptunem – patronem kupiectwa, fontannę z Atlasem, czy secesyjną kamienicę z figurą Merkurego. Warto również zwrócić uwagę na współczesną ławkę z astronomką Marią Cunitz.
W rynku znajdziemy również przedstawienia św. Jana Nepomucena i św. Sebastiana.
Rynek to również gastronomia (w tym czekoladki, które serdecznie polecam!), a także targ kwiatowy. W rynku odbywają się rozmaite wydarzenia, w tym jarmarki świąteczne i popularny jarmark staroci.
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/DRapcTERm9RJ6ac96
Godne uwagi są również kamienice: renesansowe, barokowe, klasycystyczne czy secesyjne, zachwycające m.in. portalami, detalami zdobniczymi.
Świdnica jest miastem, które zachwyca również zadbaną zielenią miejską. Cieszą parki, których na terenie miasta jest kilka. Miasto słynie również z pięknego ukwiecenia, a wczesną wiosną z magnolii. W kilku parkach świdnickich, oprócz roślinności, znaleźć również można ciekawe przykłady architektury parkowej.
lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/6jgshC95HqhWo6ED9
Na przykład piękny most czy rzeźba kowala Wielanda znajdziemy w Parku Centralnym, a romantyczną altanę w Parku Młodzieżowym. Godny uwagi jest również Ogród Różany. Stoi przy nim majestatyczny gmach banku.
Warto również dodać, że Świdnica to miasto murali. Może pochwalić się wieloma malowidłami na budynkach. Przedstawiają one m.in. wybitne i zasłużone osoby (m.in. Wajda, Stańko, Lem, Cunitz, Sendlerowa).
Inne zabytki i miejsca, na które warto zwrócić uwagę to m.in. zabytkowy dworzec kolejowy Świdnica Miasto, barokowy kościół z sanktuarium Józefa Oblubieńca będący częścią zespołu poklasztornego dawnych świdnickich urszulanek, gmach Sądu Okręgowego w Świdnicy (w budynku w 1929 zeznawał jako świadek Adolf Hitler), zabytkowy budynek apteki pod Bykami, czy dawny pałac cystersów krzeszowskich, w którym siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Ciekawym przykładem małej architektury jest kolumna z św. Florianem, stojąca przy kolegium obok katedry.
Zachwycają również monumentalne kamienice i wille mieszczańskie położone poza rynkiem. Warto także zwrócić uwagę na Karczmę Zagłoba, ulokowaną w zabytkowej kamienicy.
Natomiast na obrzeżach miasta (w zasadzie już na terenie gminy wiejskiej Świdnica) znajduje się dość zaskakujący, unikatowy pomnik zwany prześmiewczo Srajludkiem, albo ironicznie Bolkiem Myślicielem. To przedwojenna figura ukazująca... mężczyzny, który ze spuszczonymi spodniami siedzi na wychodku. Ten żartobliwy ludowy pomnik znajduje się przy oczyszczalni ścieków i jest jedną z nieoczywistych atrakcji Świdnicy.
Na koniec kilka ciekawostek personalnych. Z miastem związanych było wiele interesujących i wpływowych osób. Oto niektóre z nich:
- Johannes Hoffmann von Schweidnitz, teolog, rektor uniwersytetów w Pradze i Lipsku – współzałożyciel tego drugiego uniwersytetu
- Thomas Stoltzer, który należał do najwybitniejszych kompozytorów niemieckich początku XVI wieku, uważa się, że napisał pierwsze większe dzieła sakralne w języku narodowym na niemieckim obszarze kulturowym
- Maria Cunitz, atronomka, która w XVII wieku prowadziła obserwacje ciał niebieskich i publikowała swoje badania
- Benjamin Schmolck, pastor Kościoła Pokoju, autor pieśni i hymnów, do których muzykę pisali kompozytorzy baroku.
- Zygmunt Hahn, osobisty lekarz polskiego księcia Jakuba Sobieskiego, propagator i pionier wodolecznictwa
- Johann Christoph Glaubitz - architekt, mistrz budowlany w Wilnie, najsłynniejszy architekt późnego baroku w Wielkim Księstwie Litewskim, autor kościoła Świętego Jana w Wilnie, związanego z polskimi akcentami historycznymi i kulturalnymi
- Robert Luther - XIX-wieczny astronom, odkrywca planetoid (odkrył 24 z nich w latach 1852–1890)
- Albert Neisser, lekarz, odkrył dwoinkę rzeżączki, 22 razy nominowany do nagrody Nobla.
Świdnicę odwiedziło wielu znanych i ciekawych podróżników:
- w 1790 roku zawitał tam Goethe, autor „Fausta”
- w 1800 roku miasto odwiedził J.Q. Adams, późniejszy 6. prezydent USA,
- w 1803 roku w Świdnicy zawitał Wybicki, autor słów polskiego Hymnu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz