Translate

18 kwietnia 2024

Karczma Zagłoba w Świdnicy (GALERIA)


Ciekawe miejsce na gastronomicznej mapie Dolnego Śląska! 

Stary budynek mieści w sobie lokal, który swoim wystrojem i jadłospisem odnosi się do staropolskich tradycji. 







"Świdnica (łac. Svidnica, niem. Schweidnitz, cz. Svídnice) – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu świdnickiego. Miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Świdnica wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Osada wspominana w 1243, po raz pierwszy wzmiankowana jako miasto 3 września 1267. Niegdyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego. Leży na skraju Sudetów" (za: Wikipedia) 

Karczma znajduje się w budynku zajmowanym przed wojną przez gospodę Zum Grünen Krebs, czyli "Pod Zielonym Rakiem"







Parter przypomina karczmy urządzone w drewnie z wapnowanymi ścianami, z solidnymi ławami i krzesłami, a także kominkami. Z kolei piętro to Sala Carska z malowidłami, piecem kaflowym i stylizowanymi meblami arystokratycznymi, swoim wystrojem przypomina dworki. 

To klimatyczne miejsce znajduje się niedaleko Kościoła Pokoju w Świdnicy (zabytek na liście UNESCO i Pomników Historii). 




strona oficjalna: 

mapa/lokalizacja: 


polecam również inne posty z tego miasta:




Nazwa karczmy nawiązuje do słynnego bohatera literackiego z dzieła polskiego Noblisty. 

"(Jan) Onufry Zagłoba herbu Wczele – postać literacka stworzona przez Henryka Sienkiewicza w Trylogii. Jest on ucieleśnieniem stereotypu polskiego szlachcica: przejawia skłonność do trunków, tromtadracji, mitomanii. Cechuje go wierność wobec towarzyszy, patriotyzm, dobroduszność i pomysłowość, która często ratuje go z opresji (słynne fortele)" (za: Wikipedia) 





*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz