Translate

11 kwietnia 2024

Klasycystyczne malowidła w kamienicy kupieckiej - loży masońskiej w Kamiennej Górze (GALERIA)


Zabytek z XVIII wieku skrywa wiele pięknych detali! 

Kamienica kupiecka w rynku Kamiennej Góry i jej piękna sala, nazywana freskową. Tutaj spotykali się kupcy płótna, a później... masoni! 








Kamienica w rynku w Kamiennej Górze pochodzi z XVIII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku pokaźny dom zamieszkiwała rodzina Fischerów. Familia trudniła się kupiectwem, a ich specjalnością był handel lokalnym, cenionym wyrobem - płótnem lnianym. Po Fischerach w kamienicy rezydowali Kaufmannowie. Z kolei w latach 1917 - 1937 w kamienicy swoją siedzibę miała kamiennogórska loża masońska (więcej na ten temat >> TUTAJ). Sala freskowa była główną salą spotkań lokalnych wolnomularzy. Jak wynika z zachowanej ikonografii, malowidła były wówczas zasłonięte. 








W 1939 roku w kamienicy otwarto muzeum regionalne. Po 1945 roku zbiory przeszły w ręce polskiej administracji. W 1949 roku muzeum wznowiło działalność. Od końca lat 60. funkcjonowało jako Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, obecnie jako Muzeum Tkactwa. Sala została poddana pieczołowitej konserwacji na początku XXI wieku. Odsłonięto wówczas i odnowiono malowidła z przełomu XVIII i XIX wieku (odkryto także wcześniejsze barokowe dekoracje). Pomieszczenie służy jako sala ekspozycyjna wystaw czasowych oraz sala widowiskowa do organizacji koncertów i spotkań. W 2024 roku rozpoczęto remont ozdobnego stropu ze sztukateriami. 








Więcej o muzeum: 
(w tym wystawy, informacje, lokalizacja): 





o rynku w Kamiennej Górze: 



warto dodać, że w Kamiennej Górze urodził się mistrz klasycyzmu, architekt: 




*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz