Translate

16 kwietnia 2024

Kwietny kwiecień po dolnośląsku, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)


Dywany tulipanów, kaskady wisterii, aromaty azalii, szmer fontann, zieleń wiosny! To miejsce to czysta magia!!!


Spacer po Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu to niezwodny sposób na seans zachwytów! 

Zapraszam do mojej relacji z kwietniowych odwiedzin w pięknym, przyrodniczym zakątku Uniwersytetu Wrocławskiego. 














Uwielbiam wracać do Ogrodu Botanicznego. To jedno z moich ulubionych miejsc we Wrocławiu. W czasie studiów zdarzało mi się bywać tam na wykładach w plenerze wśród drzew! Sentyment pozostał i odwiedzam od lat to miejsce regularnie. Kwiecień to dobra okazja! Ogród oficjalnie otwiera się dla gości. Kwitną wówczas magnolie, a także tulipany i zaczynają rozkwitać wczesne azalie i rododendrony. Do tego wybucha cała zieleń drzew, ziół! Wszystko zdaje się ukazywać wspaniałą bujność obudzonej przyrody. 














"Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry.  Jest to drugi, zaraz po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszy ogród w Polsce. Początkowo Ogród zajmował ok. 5 ha. Pierwsze kolekcje roślin zaczęto gromadzić już w pierwszym roku funkcjonowania Ogrodu, wtedy również wybudowano pierwszą dużą szklarnię. Pod koniec 1816 r. zarejestrowano w zbiorach placówki ok. 500 gatunków gruntowych oraz ok. 1500 gatunków szklarniowych. W kolejnych latach nastąpił intensywny rozwój kolekcji roślin za sprawą licznych ekspedycji botanicznych oraz wymiany nasion między ogrodami botanicznymi. W 1843 r. liczebność kolekcji wrocławskiego Ogrodu wynosiła ok. 10 tys. różnych gatunków i odmian z czego 5,5 tys. stanowiło rośliny szklarniowe [...]"













"[...] W 1945, podczas oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną, całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i w 50% – drzewostan Ogrodu. Obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin szklarniowych i gruntowych. Licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 11,5 tysiąca. Spośród rosnących na terenie Ogrodu drzew za pomniki przyrody uznano 27 z nich: dęby, cisy, miłorzęby, buki i platany. Oprócz ekspozycji roślin w Ogrodzie można podziwiać zbudowany w 1856 na terenie alpinarium przekrój geologiczny wałbrzyskich złóż węgla kamiennego, przedzielonych osadami piaskowców i łupków. W ekspozycję tę wkomponowano skamieniałe odciski wymarłych roślin, skamieniałe pnie drzew itp. Na terenie ogrodu znajdują się niewielkie kładki stanowiące przeprawy dla pieszych przez staw, będący starorzeczem jednego z ramion bocznych Odry, które zasypane zostało w XIX wieku" (za: WIKIPEDIA)














strona oficjalna:
(godziny otwarcia, aktualny cennik) 










polecam również: 











polecam również: 













*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz