Translate

4 listopada 2022

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego: wiosna, lato, jesień, zima, mała architektura, wydarzenia, szklarnie i akwaria (GALERIA + informacje, ciekawostki, lokalizacja)

To bez wątpienia jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc nie tylko we Wrocławiu, ale i na całym Dolnym Śląsku. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest zielonym azylem w sercu stolicy regionu, miejscem pełnym kwiatów, obrazem bogactwa natury. Łączy naukę z przyjemnością spędzania czasu pośród przyrody – relaksu i zachwytu. Jest pamiątką wielkich ambicji i osiągnięć nauki przyrodniczej we Wrocławiu. 


Ma już ponad 200 lat i wciąż cieszy kolejne pokolenia odwiedzających! O każdej porze roku oferuje ciekawe wydarzenia, kolekcje, zbiory i przede wszystkim tereny żyjące tysiącami gatunków i rodzajów najróżniejszych roślin. 


Zapraszam na spacer pełen ciekawostek, historii, przyrody. Ponad 100 zdjęć i różne informacje! 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego został założony w 1811 roku, częściowo na terenie Ostrowa Tumskiego. Zajął miejsce dawnych fortyfikacji. Przez wiele dziesięcioleci zmieniał się i rozrastał - rozwijał, wzbogacał i odradzał. 5 litego 1974 roku ogród został wpisany na listę zabytków w rejestrze wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków. 
























wiosna w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego 


Jego pierwszymi  dyrektorami byli prof. Heinrich Friedrich Link i prof. Franz Heyde. W latach 1830–1852 ogrodem kierował zasłużony przyrodnik prof. Christian Gottfried Daniel Nees von Esenbeck. Z kolei w latach 1852–1883 dyrektorem ogrodu botanicznego był prof. Johann Heinrich Robert Göppert, pradziadek laureatki nagrody Nobla z fizyki, Marii Göppert-Mayer. Postać bardzo zasłużona dla ogrodu. W 1830 napisał przewodnik "Beschreibung des botanischen Gartens der KöniglichenUniversität Breslau”, a następnie opublikował kolejne ciekawe artykuły i książki związane z ogrodem. Upamiętania go popiersie w ogrodzie (więcej na temat małej architektury i rzeźby niżej). Na przełomie wieków, w latach 1893–1926, dyrektorem był kolejny ważny biolog, prof. Ferdinand Albin Pax (uczczony w ogrodzie alejką). 
























lato w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego 

Ogród może pochwalić się m.in. wystawą systematyczną roślin, w tym kwiatów i krzewów ozdobnych, alpinarium, arboretum, wystawą roślin szklarniowych, roślin pnących i roślin błotnych oraz wodnych. Ogród gromadzi oraz prezentuje kilka Narodowych Kolekcji, w tym: rodzaju Anubias, rodziny Bromeliaceae,  rodzaju Echinodorus,  rodzaju Hedera (bluszcze), rodziny Nymphaeaceae, odmian uprawnych Paeonia (piwonii). Oprócz codziennej możliwości zwiedzania w sezonie, organizowane są także rozmaite kiermasze, spotkania, spacery i wydarzenia cykliczne, w tym: Dolnośląski Festiwal Dyni, Festiwal Magnolii, Światłogród – zimowe iluminacje, Jesienne spotkanie z ptakami, Dzień Pszczoły, Zimowe weekendy. 




















jesień w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego 

O każdej porze roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zachwyca interesującymi roślinami. Późną zimą kwitną pierwsze kwiaty, jak ciemierniki, krokusy, wczesne odmiany różanecznika, sasanki, przebiśniegi. Następnie z nadejściem wiosny ogród wybucha zielenią i najróżniejszymi kwiatami, począwszy od spektakularnych rododendronów, magnolii, wisterii, przez konwalie, piwonie, tulipany, krzewy i drzewa owocowe. Latem zachwycają m.in. róże, naparstnice, lilie wodne, zioła. Jesienią przychodzi czas traw, dalii, złotych i czerwonych liści, a także wystawy dyni! 



















zima w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego 

Ogród to także szklarnie oraz akwaria. W budynkach można podziwiać rośliny, które pochodzą z innych stref klimatycznych. Pomysł na prezentowanie takich okazów sięga już początków ogrodu! W połowie XIX wieku ogród mógł się pochwalić ciekawymi roślinami z odległych stron świata, które rosły niczym w raju, ciesząc oczy przed nadejściem epoki filmów przyrodniczych i o wiele łatwiejszych podróży. Także w XIX wieku powstało przy ogrodzie muzeum ze zbiorami, w tym skamieniałościami. Część infrastruktury i budowli uległa niestety zniszczeniu podczas II wojny światowej. Zabytkowe konstrukcje i budynki, które nadal służą w ogrodzie są stale remontowane i odnawiane. Ciekawostką jest też profil geologiczny Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego, który powstał w 1856 roku i zachował się do dziś! 

















szklarnie, akwaria i wystawy Ogrodu Botanicznego 

W ogrodzie znaleźć też można małą architekturę w formie rzeźby. Znajdują się tam zabytkowe pomniki, ich rekonstrukcje oraz zupełnie nowe dzieła sztuki. Na uwagę zasługuje m.in. zrekonstruowany pomnik wybitnego śląskiego poety Josepha von Eichendorffa czy replika pomnika Linneusza z XIX. Ponadto zauważyć można wspomniane wyżej popiersie prof. Göpperta, ale też kilka krasnali wrocławskich!
















mała architektura w Ogrodzie Botanicznym 


Na koniec jeszcze kilka ciekawostek historycznych. M.in. XIX-publikacje na temat ogrodu – czuli pierwsze przewodniki i plany Ogrodu Botanicznego, a także archiwalne zdjęcia szklarni. Na jednym z nich widać ciekawą roślinę – to wiktoria (Victoria amazonica , syn. V. regia) zwana königliche Wasserlilie – została ona po raz pierwszy odkryta około 1800 roku przez czeskiego podróżnika Tadeáša Haenke, który pochodził z Sudetów (Góry Łużyckie). Dopiero wiele lat później kolejni naukowcy dokonali jej klasyfikacji naukowej. 




przewodniki po ogrodzie z XIX wieku, za: Google Books 


profil geologiczny z XIX wieku, zachowany do dziś, ilustracja z "Illustrirte Zeitung" z 27 grudnia 1856 roku, za: Google Books 



archiwalne zdjęcia z ogrodu, za: muzeumcyfrowe.pl

Oficjalna strona ogrodu: 
- informacje o godzinach otwarcia, aktualnościach, cennik:


Mapa/lokalizacja:
Wejścia znajdują się od ul. Kanoniej (za kolegiatą św. Krzyża) oraz Sienkiewicza. Pod ogród można dojechać autobusami i tramwajami MPK Wrocław (w okolicy są przystanki „Ogród Botaniczny”, „Katedra”, „plac Bema”). 

*****

polecam również wpisy oznaczone tagami:



**

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz