Translate

8 listopada 2022

Szwajcarka w Rudawach Janowickich - schronisko z książęcej chatki (GALERIA)


To jeden z najstarszych obiektów w Sudetach służących jako schronisko turystyczne. Chatka jest związana z pruską rodziną książęcą i... ma swoją kopię w Alpach! 

Budowla przyciąga wzrok i cieszy pięknym tyrolskim stylem, przypominając o czasach romantyzmu i narodzin turystyki górskiej. 




„Schronisko PTTK „Szwajcarka” (niem. Schweizerhaus) – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Sudetach Zachodnich, w Górach Sokolich (Rudawy Janowickie), w woj. dolnośląskim. Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w drewnianym zabytkowym budynku w stylu tyrolskim, wybudowanym w 1823. Właściciel zamku w niedalekich Karpnikach, Wilhelm von Hohenzollern (1783-1851), brat króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, wydał polecenie zbudowania na Krzyżnej Górze domku myśliwskiego na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. W niedługim czasie obiekt stał się miejscem bardzo popularnym. W kilka lat po wybudowaniu domku, na parterze urządzono gospodę. Funkcję schroniska "Szwajcarka" (Schweizerei) zaczęła pełnić dopiero w okresie międzywojennym” (wikipedia) 




Jako ciekawostkę warto dodać, że było to miejsce, w którym wypoczywała księżna Marianna, a później jej córka - Maria, królowa Bawarii. Królowa po wyjeździe do Monachium nie mogła odwiedzać ukochanych gór i chatki. Stęsknionej za przytulnym górskim azylem żonie kopię Szwajcarki w 1850 roku wybudował król Bawarii! To Schweizerhaus Blöckenau na Bleckenau. Więcej na ten temat TUTAJ




strona oficjalna:

mapa/lokalizacja:

polecam okolice:

a także inne posty oznaczone tagiem:

***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz