Translate

24 listopada 2022

Ratusz w Bolesławcu - architektoniczna perełka (GALERIA)


Wspaniała siedziba magistratu na równie pięknym rynku! 

Centrum Bolesławca bywa określane jednym z najpiękniejszych zabytkowych starych miast na Dolnym Śląsku i w Polsce. Nie tylko kamieniczki, ale i wspaniały ratusz mają wpływ na tę wysoką ocenę! 







"Ratusz w Bolesławcu - zabytkowy ratusz mieszczący się na bolesławieckim rynku, barokowy z gotyckimi elementami wieży i wnętrz, wzniesiony w roku 1535. Obecnie budynek jest siedzibą władz miejskich. Obecny ratusz w Bolesławcu pochodzi z lat 1524-1535 i był dziełem Wendela Roskopfa. Z wyjątkiem wieży i fragmentów wnętrz charakter ratusza określiła przebudowa w latach 1776-1781 w stylu barokowym. Kolejne remonty i przebudowy, z których najważniejsza miała miejsce w 1893 nie zmieniły znacząco stylu. Ratusz w Bolesławcu jest zespołem trzech budynków połączonych ze sobą [...]"






"[...] W jednej z sal na parterze ratusza, Sali Ślubów zachowało się interesujące sklepienie sieciowe, autorstwa Wendela Roskopfa (1485/1490 - 25 czerwca 1549 w Görlitz), które budowniczy skopiował ze sklepienia Sali Władysławowskiej na Hradczanach w Pradze. W południowej fasadzie budowli podczas przebudowy w 1893 umieszczono trzy przeniesione z rynkowych kamienic renesansowe portale. We wschodniej ścianie wmurowano płaskorzeźbę, przedstawiającą rozbrajanie napoleońskiego marszałka, Guillaume'a Brune'a przez mieszkankę miasta, Rozalię Joannę von Bonin" (wikipedia) 




na zdjęciach: widok na ratusz z zewnątrz, w tym wieża, detale (portale, płaskorzeźby, sgraffito), a także wnętrza, w tym słynna Sala Ślubów. 

mapa/lokalizacja:

o atrakcjach miasta na stronie oficjalnej Informacji Turystycznej w Bolesławcu TUTAJ 




polecam również:

mój spacer po mieście:




inne posty z tego miasta:

***


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz