29 marca 2022

Barockhaus z Kulturhistorische Museum Görlitz (GALERIA)


Niezwykłe miejsce! Łużycka perła muzealna i naukowa - fantastyczne zbiory, tuż obok przejścia granicznego w Zgorzelcu, dawne tereny prowincji śląskiej. Zabytek przy Via Regia - iście królewski i bogaty w konteksty: od antyku, przez sztukę dawną, po rewolucję naukową. 

Kulturhistorische Museum Görlitz (Muzeum Historii Kultury) to miejsce, które warto odwiedzić. 













"Görlitz (górnołuż. Zhorjelc) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Görlitz (w jego skład wchodzi dawne miasto na prawach powiatu Görlitz oraz powiaty Löbau-Zittau i Niederschlesischer Oberlausitzkreis). Leżące na europejskim szlaku Via Regia. Położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. W latach 1319- 1329 miasto było pod panowaniem śląskiego Piasta Henryka I Jaworskiego. W 1815 po kongresie wiedeńskim Görlitz włączono do Prus i do prowincji Śląsk (Provinz Schlesien). W 1900 Görlitz byo drugim po Wrocławiu najludniejszym miastem w prowincji Śląsk. w 1919 roku Görlitz z wyniku podziału prowincji Śląsk na dwie mniejsze prowincje, stał się częścią prowincji Dolny Śląsk (Provinz Niederschlesien)" (za: Wikipedia) 













"Barockhaus przy Neißstraße to ważny budynek handlowo-mieszkalny z okresu baroku w Görlitz, który od 1951 roku służy jako część muzeum historii kultury miasta. Południowo-wschodni róg Untermarkt był uprzywilejowaną dzielnicą mieszkaniową. Nowy budynek został wzniesiony po pożarze miasta w latach 1727-1729 przez architekta miejskiego Samuela Suckerta, według planów saksońskiego mistrza architekta Johanna Friedricha Karchera dla bogatego handlarza płótnem i adamaszkiem Christiana Ameißa z Zittau. Zespół posiada dwa dziedzińce z głównym wejściem od strony Neißstrasse. Karl Gottlob von Anton, współzałożyciel Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego w 1779 roku, nabył budynek, gdy dawne pomieszczenia stały się za małe dla towarzystwa. W 1804 roku dom stał się siedzibą towarzystwa (do 1945 roku). Loża masońska „Zur Gekrönten Schlange”, w której w latach 1804–1816 przewodniczył Karl Gottlob von Anton , korzystała również z pomieszczeń na drugim piętrze budynku frontowego [...]" 















"[...] W 1945 roku Górnołużyckie Towarzystwo Naukowe zostało zlikwidowane przez radziecką administrację wojskową. Wszelka działalność klubu została zakończona. W 1950 roku budynek z biblioteką historyczną i zbiorami historii nauki stał się własnością miasta Görlitz. Barokowy dom został ponownie otwarty w 1951 roku jako drugi budynek muzealny Miejskich Zbiorów Sztuki w Görlitz, dzisiejszego Muzeum Historii Kultury w Görlitz.
Na pierwszym piętrze budynku frontowego można obejrzeć dawne reprezentacyjne salony właściciela z wyposażeniem wnętrz, oryginalnymi, kolorowymi stiukami na sufitach i wybranymi eksponatami z okresu baroku XVIII wieku w Görlitz i Górnych Łużycach. W gablotach kolekcji prezentowane są ważne obrazy i rzeźby z XVII i XVIII wieku, wyroby złotnicze i złotnicze, szkło szlifowane, naczynia porcelanowe i fajansowe, wspaniałe tkaniny i dzieła sztuki na papierze [...]" 















"[...] W Gabinecie Osobliwości Milicha (Johann Gottlieb Milich urodzony w 1678 w Świdnicy, zmarł w 1726 w Świdnicy, był niemieckim uczonym, kolekcjonerem  prawnikiem i darczyńcą bibliotek. W 1726 roku Milich sporządził testament dla miasta Görlitz, przekazując zbiory liczące 4000 ksiąg, 200 rękopisów i 500 monet, a także liczne osobliwości) eksponowane są dziwne przedmioty natury, antyki i sprzęt naukowy. 
Na drugim piętrze prezentowane są zbiory i twórczość Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego. Są wśród nich oryginalne meble, cenne obrazy i unikatowe zbiory naukowe. W osobnym pomieszczeniu Gabinetu Starożytności prezentowane są zbiory z Grecji, Rzymu i Egiptu oraz lokalne znaleziska wykopaliskowe" (za: Wikipedia) 















w osobnych wpisach: 















lokalizacja: 


oficjalna strona: 


zdjęcia zamieszczone niekomercyjnie, w celach edukacyjnych 




















inne ciekawe miejsca w tym mieście:










"Górne Łużyce (niem. Oberlausitz, g.-łuż. Hornja Łužica, d.-łuż. Górna Łužyca, cz. Horní Lužice, łac. Lusatia Superior) – kraina historyczno-geograficzna w Niemczech (kraj związkowy Saksonia, częściowo Brandenburgia), część tego obszaru leżąca na zachód od rzeki Kwisy znajduje się na terytorium Polski (województwo dolnośląskie, kilka miejscowości w województwie lubuskim)" (wikipedia) 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz