Translate

2 sierpnia 2024

Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften w Görlitz (GALERIA)


Niezwykłe zbiory ksiąg oraz neoklasycystyczny wystrój! 

Jedno z najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejsc w Goerlitz. 





"Górnołużycka Biblioteka Naukowa posiada około 150 000 tomów, co czyni ją największą biblioteką w Görlitz i najważniejszą biblioteką regionalną między Dreznem a Wrocławiem. Górnołużyckie Towarzystwo Naukowe powstało w Görlitz w 1779 roku z inicjatywy 27-letniego wówczas prawnika, historyka i językoznawcy Karla Gottloba Antona (1751–1818) oraz ziemianina i przyrodnika Adolfa Traugotta von Gersdorffa (1744–1807). Członkowie inspirowali się ideami Oświecenia. Tworzone księgozbiory miały  uniwersalny charakter. Górnołużycka Biblioteka Naukowa powstała w 1950 roku z biblioteki dawnego Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego. Sala biblioteczna została przejęta w 1806 roku, kiedy Karl Gottlob Anton podarował Towarzystwu własną bibliotekę. Możliwe, że pierwsze cztery łuki należały do ​​tej darowizny. w 1841 roku dodano kolejny łuk. Duża sala biblioteczna została wzorowana na bibliotece Fundacji Franckego w Halle (Saale) i szlacheckich bibliotekach w środkowych Niemczech i na Śląsku. Pomysł nawiązuje do barokowej architektury teatralnej - z triumfalnymi łukami wiedzy, które dzielą salę. Ze względu na swą prostotę zabytkowa sala biblioteczna jest wybitnym przykładem wczesnego neoklasycyzmu. Wysoki priorytet nadano kolekcji poświęconej niemieckiemu filozofowi, chrześcijańskiemu mistykowi i teologowi Jakubowi Böhme. Jest on niewątpliwie najsłynniejszą postacią z Görlitz. Biblioteka Górnołużycka posiada dużą kolekcję teozofa z Görlitz, liczącą około 1500 dzieł i esejów" (za: Wikipedia) 




lokalizacja: 





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz