Piękny gmach przy Neißstraße w Görlitz to przykład kamienicy kupieckiej w typie Durchhaus ("pasażowej"). Wnętrza zdobią odkryte sztukaterie z alegoriami.
Budynek jest siedzibą muzeum i można go zwiedzić!
Postanowiłem zaprezentować w osobnym wpisie niezwykle kunsztowne zdobienia niektórych sufitów kamienicy.
"Barockhaus przy Neißstraße 30 to ważny budynek handlowo-mieszkalny z okresu baroku w Görlitz, który od 1951 roku służy jako część muzeum historii kultury miasta. Budynek został wzniesiony po pożarze miasta w latach 1727-1729 przez architekta miejskiego Samuela Suckerta według planów saksońskiego mistrza architekta Johanna Friedricha Karchera dla bogatego handlarza płótnem i adamaszkiem Christiana Ameißa z Zittau. Karl Gottlob von Anton, współzałożyciel Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego, w 1779 roku nabył budynek, gdy dawne pomieszczenia stały się za małe dla towarzystwa. W 1804 roku dom stał się siedzibą towarzystwa (do 1945 r.). Biblioteka i zbiory znajdują się tu do dziś. Loża masońska „Zur Gekrönten Schlange“, w której w latach 1804–1816 przewodniczył Karl Gottlob von Anton, korzystała również z pomieszczeń na drugim piętrze budynku. Odsłonięcie i renowacja barokowych stiukowych sufitów w latach 2010 i 2011 zostały sfinansowane przez Altstadtstiftung Görlitz" (za: Wikipedia)
lokalizacja:
oficjalna strona:
moja relacja na blogu z muzeum:
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz