Prace jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.
Wystawa we Wrocławiu - jeden z największych wystawienniczych hitów 2024 roku na Dolnym Śląsku. Punkt obowiązkowy dla miłośników sztuki.
Te obrazy zdają się pulsować, migotać, wychodzić ze ścian!
Wojciech Fangor. American Dream
Galeria Krupa Art Foundation we Wrocławiu (Rynek)
13.07.2024–20.10.2024
[wystawa czasowa]
"Psychodeliczne fale i wirujące koła Wojciech Fangor malował pomiędzy 1961 a 1973 rokiem. Wyimek z jego najspektakularniejszego okresu twórczości zaprezentujemy na wystawie Wojciech Fangor. American Dream. Wojciech Fangor eksperymentował w zakresie sztuki optycznej. Pragnął stworzyć obrazy, które będą oddziaływały na zmysłowe postrzeganie przestrzeni przez widza. Wystawa Wojciech Fangor. American Dream stawia w centrum kwestię immersyjności przestrzeni i psychosomatyczne doświadczenie obserwatora, który się w niej porusza"
(za: krupaartfoundation.pl)
(za: krupaartfoundation.pl)
"Wojciech Bonawentura Fangor (ur. 15 listopada 1922 w Warszawie, zm. 25 października 2015 tamże) – polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. W latach 1936–1938 podróżował po Europie zwiedzając muzea w Paryżu, Wiedniu, Wenecji, Florencji, Rzymie, Neapolu i Stambule. W Paryżu w 1937 roku podczas zwiedzania Wystawy Światowej zobaczył obraz Guernica Picassa. W 1946 roku, po prezentacji swoich prac i zdaniu egzaminów z historii sztuki, otrzymał zaocznie dyplom magistra malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W okresie odwilży po śmierci Stalina odszedł od konwencji socrealizmu. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W 1958 wraz ze Stanisławem Zamecznikiem zaprezentował Studium przestrzeni – pierwszy environment w Polsce. Był głównym twórcą op-artowych mozaik na dworcu Warszawa Śródmieście, kilkadziesiąt lat później uznanych za zabytek nieruchomy. W 1961 roku wyjechał z kraju, w latach 1964–1965 przebywał w Berlinie Zachodnim, 1965–1966 w Anglii, w 1966 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych. W 1970 roku, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
polecam również inne wpisy:
więcej informacji:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz