Translate

13 sierpnia 2024

Neoklasycystyczne mauzoleum Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim (GALERIA)


Zabytek podniesiony z ruiny. 

Miejsce spoczynku dawnych właścicieli niezwykłego pałacu w Kamieńcu, członków znanego pruskiego rodu szlacheckiego. 





"Kamieniec Ząbkowicki (niem. Kamenz, Camenz) – miasto w Polsce, położone w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w miejsko-wiejskiej gminie Kamieniec Ząbkowicki. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1945–1946. Status miasta otrzymała ponownie 1 stycznia 2021. W 1830 roku dobra w Kamieńcu dostała w posagu królewna niderlandzka i księżna pruska Marianna Orańska. W 1838 roku rozpoczęła się budowa pałacu Marianny w stylu neogotyckim. W 1906 roku książę Albrecht, syn Marianny, zmarł w pałacu w Kamieńcu, dobra Kamenz przeszły na ostatniego właściciela z rodu Hohenzollernów, jego najstarszego syna Friedricha Heinricha." (za: Wikipedia) 






"Mauzoleum powstało pod koniec XIX w., a autorem projektu był prawdopodobnie Ferdinand Martius. W 1898 r. pochowana została tu Maria Fryderyka – żona Albrechta Hohenzollerna, następnie on sam oraz trzej ich synowie. Mauzoleum wzniesione zostało w północno-zachodniej części parku, przy rezydencji książąt von Preussen na Górze Zamkowej. Mauzoleum zostało wybudowane w typie greckiej świątyni – prostylosu, w porządku doryckim. Budowla jest murowana z cegły, licowana czerwonym piaskowcem. Po 1945 r. mauzoleum zostało zdewastowane. Zachowały się częściowo mury obwodowe budowli i portyk. W 2018 r. z inicjatywy Gminy Kamieniec Ząbkowicki mauzoleum zostało odbudowane" (za: zabytek.pl) 




więcej: 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz