28 kwietnia 2023

Wirydarze Wrocławia – ogrody ukryte w sercu wiekowej architektury (GALERIA)

O tych trzech pięknych miejscach turyści często nie wiedzą lub zapominają o nich. Mijają obiekty, w których te zielone serca biją, ale tam nie zaglądają… A szkoda! Wirydarze w dawnych klasztorach we Wrocławiu to urokliwe zakątki stolicy Dolnego Śląska. W centrum miasta znajdują się oazy zieleni otoczone murami wiekowych gmachów. 


Oto mój przegląd ciekawych miejsc we Wrocławiu. Zapraszam na nieoczywiste poznawanie jednego z najbardziej turystycznych miast w Polsce. 

Straßburg-Passage Görlitz - spotkanie handlu i secesji (GALERIA)


Pasaż handlowy - pamiątka po handlarzu tekstyliami i secesji. To historyczny powiew wielkomiejskiego luksusu i narodzin współczesnego konsumpcjonizmu. 

Hala Targowa przy ul. Piaskowej we Wrocławiu (GALERIA)


Ciekawa budowla w historycznym centrum Wrocławia. Ponad 100-letnia hala jest świadectwem połączenia inżynierskiej nowinki budowlanej i konstrukcyjnej z stylistycznym nawiązaniem do minionych epok. 

Zwinger - klejnot Drezna (GALERIA)


Perła późnego baroku. Wspaniały obiekt, który sam w sobie jest dziełem sztuki. Wnętrza mieszczą sale muzealne z wspaniałymi zbiorami. 

Spacer po Szczecinie (GALERIA)


Miasto pięknej architektury dawnej i współczesnej. 

27 kwietnia 2023

Kulturhistorisches Museum Franziskanerkloster - fantastyczne muzeum w Zittau (GALERIA)


Moja łużycka podróż ukierunkowana była na Oybin i wspaniałe skały z ruinami. Nie spodziewałem się, że po drodze zaskakująco pozytywnie pochłonie mnie Zittau! Żytawa oczarowała mnie na wiele sposobów, a muzeum było jednym z głównych powodów! Sami zobaczcie!

25 kwietnia 2023

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie (GALERIA)

 


Potężny i niezwykły kościół! Zaskakujące wnętrze - łączące historyczne dzieła sztuki z współczesną dekoracją. 

24 kwietnia 2023

Karczma Kamienna w Czarnym Borze - zabytek z XVIII wieku, czyli zjedz obiad tam, gdzie Goethe! (GALERIA)

Opowiada się, że stołował się tam poeta wszech czasów - Johann Wolfgang von Goethe, kiedy przebywał na Dolnym Śląsku w 1790 roku. Dziś nadal podaje się tam posiłki! 

Kościół św. Anny w Wałbrzychu + ciekawy cmentarz (GALERIA)

Wałbrzyska dzielnica Szczawienko może pochwalić się ukrytą sakralną perłą. To kościół przy którym pochowany jest polski generał czasów napoleońskich, brat słynnej Pani Walewskiej! 

23 kwietnia 2023

Wiosenny park zamku Sarny - wśród kwiatów w cieniu odradzającego się zabytku (GALERIA)


Piękny zabytek w Ścinawce koło Nowej Rudy to nie tylko fantastyczna kaplica i wiekowy dwór w odbudowie. Otoczenie zespołu architektonicznego doskonale uzupełnia piękna przyroda – park u stóp historycznych murów, nad rzeką Włodzicą. 

21 kwietnia 2023

Zabytki z rekordami i unikaty na Dolnym Śląsku – wybór (GALERIA i ciekawostki)

Niezwykłe dziedzictwo, które fascynuje nie tylko z uwagi na wartość historyczną czy estetyczną. Także liczby mówią za siebie. Wybrałem około 50 zabytkowych i artystycznych obiektów z Dolnego Śląska, które posiadają niezwykłe cechy związane z ich wiekiem czy wielkością oraz specyficznym położeniem. To rekordziści w skali kraju i Europy lub zabytki z samego podium.


Zapraszam do zapoznania się z moim wyborem nietuzinkowych atrakcji regionu.

20 kwietnia 2023

Najstarszy pomnik Bacha i współczesną płytę nagrobną kompozytora zaprojektowali artyści z Dolnego Śląska!

Na blogu wielokrotnie wspominałem o uczniach Bacha, którzy pochodzili z miast Dolnego Śląska i o poetach z regionu, których wiersze mistrz wykorzystywał w swoich kantatach i pasjach. Pisałem także o popularyzatorach twórczości Bacha i kolekcjonerach jego dzieł. Z wielkim barokowym kompozytorem związani byli też artyści żyjący wiele lat po nim, w XIX i XX wieku. Dolnoślązacy, którzy przyczynili się do materialnego upamiętnienia mistrza z Lipska, autorzy jego pomnika i grobu! Jeden pochodził z Oleśnicy, drugi z Wołowa, ale wychował się w Wałbrzychu. 


Zapraszam do lektury ciekawostek związanych z dziedzictwem jednego z największych muzyków w dziejach. Dwa dzieła Dolnoślązaków powstały w odstępie czasowym ponad 100 lat, w przestrzeni dzieli je jedynie… około 130 metrów. 

18 kwietnia 2023

W kręgu architektury „neo-”, czyli style historyzujące na Dolnym Śląsku: przegląd (GALERIA)

Niektóre budowle wyglądają, jakby miały 400, a nawet 1000 lat... Tymczasem powstały nie tak dawno temu. Mają po niecałe 100 – 150 lat. To złudzenie powodują powielane style, które na przełomie XIX i XX wieku powróciły i zawładnęły architekturą. Budownictwo przełomu wieków przeglądało się w dawnych dziejach, jak w lustrze, urządzając kalejdoskopowy przegląd estetyk z kilku stuleci w ciągu kilkudziesięciu lat. Nowe kościoły, ratusze, pałace, kamienice, szkoły czy szpitale odwoływały się do długich tradycji śląskich miast i miejscowości. Tym sposobem „kotwiczyły” młodą architekturę w ziemi przesiąkniętej wielowiekową historią. W tym kontekście szczególnym "paradoksem" są dworce kolejowe, które przeznaczone są dla użytkowników wynalazku epoki rewolucji przemysłowej, a często przypominają budowle z czasów, w których kolej nie była nawet snem. 



Wybrałem rozmaite budowle z Dolnego Śląska, które reprezentują style z przedrostkiem neo-. Od neoromanizmu, przez neogotyk, neorenesans, neobarok i neorokoko po neoklasycyzm. To budowle wybudowane na nowo (lub w zasadzie na nowo) w XIX i XX wieku. 

Ratusz w Jeleniej Górze: studnia, Krzywousty i Karkonosz... (GALERIA)


Historyczny gmach, zawierający w sobie, niczym bursztyn, wielowiekowe tradycje i burzliwe dzieje wielu narodów. 

16 kwietnia 2023

Mała Wielkanoc - wielka tradycja - o ludowych perłach na przeglądzie w Lubawce (GALERIA)

Czy Wielkanoc ma swoją stolicę? Tak, jest nią Gmina Lubawka! W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku byłem gościem i jurorem niezwykłego wydarzenia. Była to 36. Mała Wielkanoc w Lubawce. Piękne spotkanie ludowych twórców zorganizował Dom Kultury w Lubawce. 


Swoje rzemieślnicze dania i ozdoby zaprezentowały zespoły ludowe, stowarzyszenia oraz koła gospodyń z Dolnego Śląska, m.in. z powiatów kamiennogórskiego, złotoryjskiego, lwóweckiego, bolesławieckiego. Sami zobaczcie, jakie cudeńka wyczarowali ludowi artyści! 

15 kwietnia 2023

Maria, Matka Boska, Madonna – wybrane maryjne dzieła sztuki na Dolnym Śląsku (typy, arcydzieła mistrzów, niezwykłe przedstawienia, cudowne wizerunki)

Maryja jest niezwykle ważną postacią, otoczoną silnym kultem w katolickim wyznaniu chrześcijańskim. Jej wizerunki można zaleźć nie tylko w kościołach, ale i w licznych kapliczkach rozsianych po ulicach, górach. Pomniki świętej zobaczyć można na specjalnych kolumnach. Oczywiście zabytkowe oblicza matki Jezusa znajdują się także w muzeach. Powstały rozmaite tematy ukazywania Maryi. Jeżeli dodamy do tego stylistyczne zróżnicowanie na przestrzeni epok, maryjne dziedzictwo w sztuce ujawni się całym swoim bogactwem.



Wybrałem około 100 rozmaitych wizerunków Maryi. To dzieła od średniowiecza po XX wiek. Malarstwo (ścienne, na płótnie, desce, szkle), rzeźba, grafika, witraże, mozaika i inne techniki twórcze. Zapraszam do galerii i ciekawostek w komentarzu. 

13 kwietnia 2023

Muzyka jak malowana (rzeźbiona i nie tylko!) - dzieła sztuki z Dolnego Śląska, które wydają się grać, tańczyć i śpiewać (GALERIA)

Muzyka to nie tylko sztuka dźwięku, którą delektujemy się dzięki instrumentom oraz głosom. To także motyw. Temat, który pojawia się w poezji i innych gatunkach literackich, a także w sztuce i sztuce użytkowej. Muzykujący ludzie lub bóstwa i anioły to szczególnie interesujący temat artystyczny, który pojawia się m.in. we wnętrzach kościołów, pałaców, zamków czy też sal koncertowych. 


Wybrałem galerię zdjęć z miejsc, które odwiedziłem, i gdzie spotkałem dzieła sztuki z motywem muzyczny. Zapraszam! 

11 kwietnia 2023

Sześć ciekawych zabytkowych mostów Wrocławia (GALERIA)

Wrocław nazywany jest miastem 100 mostów i śląską Wenecją. Krajobraz miejski obfituje w liczne przeprawy nad rzekami, kanałami i fosami. Wiele z tych mostów to architektoniczne perełki i cenne zabytki! 


Wybrałem kilka z nich. To fotogeniczne atrakcje turystyczne i ciekawe obiekty historyczne wyróżniające się estetyką bądź inżynierskim kunsztem. 

Wiadukt kolejowy w Bolesławcu - rekordowa i fantastyczna przeprawa nad Bobrem (GALERIA)


Perełka wśród zabytków techniki Dolnego Śląska - majstersztyk inżynierii połowy XIX wieku. 

Most gotycki w Kłodzku (GALERIA)


Jeden z najciekawszych i najstarszych mostów na Dolnym Śląsku. Przypomina mniejszą wersję słynnego Mostu Karola w Pradze. 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - gmach główny i stałe wystawy (GALERIA + informacje)


Jedno z najważniejszych muzeów w Polsce. Różnorodne, ciekawe i cenne zbiory. Sam budynek jest niezwykle fotogeniczny! 

Biblioteka w... gmachu loży masońskiej! Takie rzeczy w Legnicy (GALERIA)


Niezwykle ciekawy budynek w Legnicy jest siedzibą biblioteki publicznej. Gmach z cegły skrywa harmonijne wkomponowaną symbolikę. Wnętrza zaskakują m.in. nietuzinkowymi malowidłami. 

10 kwietnia 2023

Waga Miejska w Görlitz - renesansowy zabytek handlowego miasta (GALERIA)


Goerlitz to miasto pełne ciekawej architektury i historii. Waga jest jedną z pamiątek bogatej przeszłości miasta na Łużycach. 

8 kwietnia 2023

Wystawa jubileuszowa w Muzeum Miedzi w Legnicy (GALERIA)


Mnóstwo ciekawych i różnorodnych artefaktów związanych z działalnością kolekcjonerską i naukową muzeum w Legnicy. 

7 kwietnia 2023

Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě - barok w górach (GALERIA)


Ciekawy zabytek sakralny w Górach Stołowych. Z tarasu przy kaplicy roztacza się widok na Góry Kamienne. 

Katedra św. Piotra w Budziszynie (GALERIA)


Piękny zabytek Łużyc o niezwykłej budowie i intrygującej funkcjonalności. 

5 kwietnia 2023

Renoma we Wrocławiu - nazwa mówi sama za siebie! (GALERIA)


O takim domu handlowy można powiedzieć galeria! To spotkanie handlu i sztuki. 

4 kwietnia 2023

Dworzec w Legnicy – ekspresjonistyczne detale! (GALERIA)


Dworzec w Legnicy zaskakuje ciekawą, rzadko spotykaną oprawą estetyczną! 

Park pałacowy w Bożkowie – romantyczne ruiny z epitafiami (GALERIA)


Ciekawy obiekt z cennymi funeraliami niemal doszczętnie zniszczony, oszpecony przez wandali i rozkradziony... 

Pałac opatów krzeszowskich w Świdnicy - wnętrza i detale (GALERIA)


Ciekawe wnętrza i detale zabytku związanego z słynnym klasztorem w Krzeszowie. 

Tęcza – pionierska książka wrocławianina, niezwykła muzyka ze Zgorzelca, obraz malarza ze Szklarskiej Poręby..., a do tego sudeckie tęczowe łuki i zjawiska! (GALERIA + ciekawostki)

Tęcza to zjawisko, które fascynuje ludzi od zarania dziejów. Barwne łuki pojawiają się w „Biblii” i mitologiach antycznych. Grecy wierzyli w Iris – boginię tęczy. Ludy germańskie opowiadały o wejściu bogów po tęczy do podniebnej Walhalli, co jest motywem w dramacie muzycznym Wagnera. Tęcza fascynowała również przyrodników i naukowców, pierwszych humanistów, którzy usiłowali zrozumieć jej naturę. Jednym z pierwszych, którzy najbardziej zbliżyli się do określenia fizycznych właściwości tęczy był Dolnoślązak! Johannes Fleischer pochodził z Wrocławia i wydał w 1571 roku jedną z najważniejszych książek na temat barwnego łuku na niebie! 



Przygotowałem również ciekawostki ze świata kultury. W tym obrazy i intrygujące, niezwykle ważne dzieło muzyczne. Zapraszam!