23 lutego 2024

Przybudowy, nadbudowy, przebudowy – na styku architektury współczesnej i dawnej – wybór kontekstów z Dolnego Śląska i Sudetów (GALERIA)

Zdarza się, że zabytkowe, stare budowle zostają z różnych powodów rozbudowane lub przebudowane współcześnie, w duchu odmiennej estetyki. Niektóre połączenia nowego i starego zaskakują symbiozą i funkcjonalnością, inne... budzą kontrowersje. Przygotowałem subiektywny wybór ciekawych budowli, które w XX i XXI wieku doczekały się mniejszych lub większych ingerencji w swój wygląd.


Co sądzicie o tych realizacjach?

Czar klasycznych wzorców – dolnośląskie przykłady klasycyzmu i neoklasycyzmu (GALERIA)

Postanowiłem wybrać niektóre interesujące budowle, reprezentujące styl nawiązujący wprost do antycznych wzorców Grecji i Rzymu. Dzięki architekturze klasycyzmu i klasycyzującym tendencjom przełomu XIX i XX wieku, wiele budowli w regionie przypomina starożytne świątynie, pałace czy inne budowle z obszaru kulturowego basenu Morza Śródziemnego.


W tym przeglądzie subiektywny zestaw architektonicznych ciekawostek. Tym razem kluczem wyboru jest epoka czy też styl.

19 lutego 2024

16 lutego 2024

Kościół św. Andrzeja w Krakowie (GALERIA)


Romański kościół obronny z barokowym wnętrzem. 

Domy słynnych i ciekawych osób: Dolny Śląsk.... i nie tylko (GALERIA)

Postanowiłem zebrać w jednym wpisie domy rozmaitych wybitnych osób, które zapisały się w historii swoimi czynami i dziełami. To zarówno domy rodzinne, w których przyszli na świat i wychowali się późniejsi pisarze, kompozytorzy, naukowcy, artyści, przedsiębiorcy czy inni sławni ludzie, ale też wille i pałace, w których spędzili część swojego życia i kariery. Większość z „domów sław” w tym wpisie to obiekty na Dolnym Śląsku. Niektóre z miejsc funkcjonują jako muzea i są dostępne dla zwiedzających. 

Jest to subiektywny wpis, w którym przedstawiam wybór domów, które oglądałem podczas moich podróży. Wpis zawiera zdjęcia, opisy, ciekawostki i lokalizacje. Oprócz domów na Dolnym Śląsku, na końcu wpisu, w aneksie umieściłem kilka szczególnie cennych propozycji zagranicznych (niektóre z nich związane są z osobami, które pochodziły z Dolnego Śląska lub gościły w regionie).  

12 lutego 2024

Michaeliskirche w Budziszynie (GALERIA)


Kościół w Niemczech, w którym odbywają się nabożeństwa w języku rodzimych Słowian. 

8 lutego 2024

"Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej" wystawa w Goerlitz (GALERIA)


Karkonoskie koronki, blaudrucki, chusteczki z Lubania, śląska porcelana, pamiątki turystyczne i inne wyroby! 

7 lutego 2024

Szczawno-Zdrój: od wód i zabytków po Chełmiec - wspaniałe sudeckie uzdrowisko (GALERIA, opisy, MAPY, ciekawostki!)

Wjeżdżając do Szczawna-Zdroju z Wałbrzycha możemy odnieść wrażenie, że nie opuściliśmy tego drugiego miasta na rzecz pięknego uzdrowiska. Miejscowości te są „zrośnięte“. Nie dajmy się jednak zwieść urbanistycznym pozorom. Szczawno-Zdrój to odrębna jednostka administracyjna i prawdziwa perła Ziemi Wałbrzyskiej. Warto się tam zatrzymać i przekonać, co ma do zaoferowania. 



W tym poście właśnie o tym: o skarbach i urokach uzdrowiska pod Wałbrzychem. Piękno przyrody i skarby kultury oraz niezwykłe ciekawostki historyczne. Będą lecznicze wody, których moce znane są od wieków, a także niezwykły teatr, park pełen kwiatów, górska wyprawa na szczyt z Korony Gór Polski. Poznamy też sławy, które pochodziły z tego miasta lub tam bywały. 

6 lutego 2024

Błędne Skały - magiczne Góry Stołowe (GALERIA)

 


Niezwykły skalny labirynt niedaleko Kudowy-Zdroju. To jedna z największych atrakcji południa województwa dolnośląskiego i Sudetów! 

Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie (GALERIA)


Wspaniały zabytek obok Muzeum Czartoryskich i Bramy Floriańskiej. 

2 lutego 2024

Barokowe (i rokokowe) WOW z Dolnego Śląska (GALERIA) – wybór zabytków

Prawdziwe szaleństwo w monumentalizmie, obfitości dekoracji, iluzjonistyczne sztuczki, bezmiar wyszukanych form i złożonych treści. Jednym słowem przepych, bogactwo, rozmach doprawione kunsztem, fantazją i zmysłowością. Artyści baroku i rokoka (określanego czasami jako późna faza dojrzałego baroku) pozostawili po sobie niesamowite dzieła architektury i sztuki, będące pomnikami ludzkiej kreatywności. Na Dolnym Śląsku nie brakuje świetnych przykładów XVII- i XVIII-wiecznych artystycznych realizacji w stylu baroku i rokoka. Zapraszam do mojego subiektywnego przeglądu. 


Galeria obejmuje zabytki znajdujące się w województwie dolnośląskim oraz na historycznych terenach Dolnego Śląska (w tym Brzeg, Nysę, Otmuchów, Żagań). 

1 lutego 2024

Skarby kultury, historii i sztuki przy Głównym Szlaku Sudeckim na Dolnym Śląsku (GALERIA + MAPA)

Główny Szlak Sudecki (GSS) to jeden z najważniejszych górskich szlaków turystycznych na Dolnym Śląsku i w Polsce. Na kilkusetkilometrowej trasie wędrówki nie brakuje wspaniałych widoków, natury i szczytów do zdobycia. Szlak jest tak poprowadzony, że na jego przebiegu znajdują się również cenne zabytki i atrakcje kulturowe. Dokonałem subiektywnego wyboru ciekawostek historycznych, architektonicznych i artystycznych znajdujących się na szlaku lub tuż obok niego. To zestaw niezwykłych budowli, w tym zabytków znajdujących się na prestiżowej liście Pomników Historii. Mam nadzieję, że moja "polecajka" zachęci Was do odwiedzin! 


Zapraszam do mojego przewodnika z galerią zdjęć obejrzanych przeze mnie miejsc oraz z mapą, która ukazuje przebieg szlaku i lokalizacje pokazanych atrakcji.