6 kwietnia 2020

#ZostańwDomu - Dolny Śląsk i okolice wirtualnie! (kompilacja)

Dolny Śląsk, Sudety i okolice bez wychodzenia z domu! Piękno regionu na zdjęciach - w galeriach, oraz liczne ciekawostki! Nie ma czasu na nudę. Zapraszam do poznawania uroczych zakątków i niezwykłych historii. 



Mój wybór wpisów - kompilacji związanych z turystyką na Dolnym Śląsku. Różne tematyczne zestawienia (wieś, noc, las, wieże i punkty widokowe, śladem Goethego, wiosna, miniatury, barok) - setki zdjęć, mapy, ciekawostki!


Zapraszam:
(opisy zawierają linki do artykułów na blogu)



  • Dolny Śląsk – piękne i ciekawe zakątki na 12 miesięcy (subiektywny wybór + GALERIA)

Dolny Śląsk jest regionem oferującym turystom mnóstwo interesujących miejsc. Są to zarówno skarby kultury i historii najwyższej klasy (wśród nich obiekty znajdujące się na listach dziedzictwa UNESCO czy Pomników Historii RP), ale i perły natury: góry, jeziora i przyroda ożywiona (w tym Parki Narodowe i Krajobrazowe). Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! Tajemnicze ruiny i podziemne trasy, ogromne, bogate świątynie i rezydencje, rezerwaty przyrody i dzika natura, fantastyczne zbiory muzealne – tylko czekają na kolejnych zachwyconych nimi podróżników. 




****

  • Sudeckie „świątynie dumania” – urokliwe zakątki gór i pogórza na Dolny Śląsku (GALERIA, wybór miejscówek)

W górach piękne są nie tylko majestatyczne, szerokie panoramy na okolicę z wierzchołków szczytów, wież czy punktów widokowych. Są też miejsca ukryte wśród drzew, w skalnych labiryntach, na dnie dolin czy w wąwozach. Wywołują w nas zadumę, poruszenie, zachwyt lub dreszczyk tajemniczej emocji. 
Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Stołowe i nie tylko – w wielu miejscach znajdziemy szlaki, które zaprowadzą nas do urokliwych zakątków. Niesamowite torfowiska, barwne jeziorka, skalne labirynty, wieś zagubiona w głębokiej dolinie, tajemnicze jaskinie, potoki, kwitnący wąwóz, grające wiatrem szczeliny...



****

  • Lasy, parki, rezerwaty – kojące piękno drzew na Dolnym Śląsku (GALERIA – wybór lesistych miejscówek w regionie) + muzyczne perełki

„Lasy kłonią się w poszumie, korzeniami pospinały wrosłe w siebie głazy, skały; pnie za pniami idą w tłumie...” - tymi słowami Goethe, który odwiedził Dolny Śląsk w 1790 roku, rozpoczął ostatnią scenę swojego wielkiego dramatu „Faust”. „Tęsknię ku tobie, o szumiący lesie! Ku twoim pieśniom, które wiew wiosenny w bezmierny przestwór na swych puchach niesie, Ulata duch mój, sam w melodie plenny” - dodaje Kasprowicz, który studiował we Wrocławiu w latach 1884-1888. 
Spacery po lasach, parkach i rezerwatach koją nasze nerwy, dotleniają, uczą wrażliwości na piękno przyrody oraz edukują – możemy bowiem podziwiać niezwykłe ekosystemy. Czasami są tajemnicze, innym razem urokliwe. Lasy karmią nas też swoimi owocami. 



****

  • Polskie sudeckie wieże z widokiem na góry – Dolny Śląsk (GALERIA, subiektywny przegląd + mapa)

Znacie to uczucie, kiedy patrzycie na majestatyczne szczyty gór z wieży widokowej? Zapraszam Was w miejsca, w których poczujecie ten stan. Mój subiektywny wybór wież widokowych na Dolnym Śląsku, z których można obserwować Sudety.  
Po moim przewodniku „Ale widoki! - naturalne punkty widokowe w polskich Sudetach” postanowiłem też opracować kolejną grupę miejsc, które oferują fantastyczne krajobrazy. Pora na wieże widokowe: zarówno te turystyczne, jak i adaptowane wieże zamków, kościołów itp. 



***

  • Wiosna na Dolnym Śląsku – od zwiastunów po pełen rozkwit + 5 muzycznych ciekawostek od kompozytorów związanych z regionem (GALERIA i ciekawostki)

Czar wiosny to wręcz mityczny - a jednocześnie zupełnie naturalny - skarb naszego klimatu. Przyroda doznaje przebudzenia i przeżywa bujny rozkwit. Budzą się rośliny i zwierzęta. Ta coroczna metamorfoza wprawia nas niezmiennie w oczarowanie. Czy można nie kochać wiosny za takie cuda? 
Zapraszam na mój wiosenny przegląd. Zdjęcia wykonane na Dolnym Śląsku w przedwiosennych i wiosennych miesiącach. Do tego piękne muzyczne perełki związane z nadejściem ukwieconej pory roku. Autorzy tych kompozycji to wybitni twórcy, którzy mają ciekawe związki biograficzne i artystyczne z Dolnym Śląskiem.



****

  • Ale widoki! - naturalne punkty widokowe w polskich Sudetach (GALERIA- wybór)

Czasem nie potrzeba wież, wyszukanych konstrukcji lub platform. Sama natura oferuje wierzchołki, półki skalne, przełęcze czy zbocza gór, z których można podziwiać wspaniałe panoramy. Niekiedy są one odrobinę „ucywilizowane” - mają barierki, schodki i inne udogodnienia wspierające turystów. 
Wysiłek wkładany w dojście do tych miejsc się opłaca. Czekają tam na piechurów wspaniałe widoki. Zapraszam do przeglądania galerii. 



****
  • Z Goethem na Dolnym Śląsku i w Sudetach

Goethe – wielki pisarz, badacz, postać wręcz kultowa dla kultury europejskiej – odwiedził Dolny Śląsk i Sudety w 1790 roku. Podążając śladem jego wędrówki, możemy odkrywać wspaniałości architektoniczne czy przyrodnicze regionu. Proponuję wirtualną podróż w miejsca odwiedzone przez autora „Fausta” i sprawdzenie, co mógł zobaczyć, a co zobaczyłby tam dziś – gdyby miał szansę powtórzyć taką wyprawę. Do tego garść ciekawostek oraz muzyka do słów tego poety. 





****
  • Noc na Dolnym Śląsku i w muzyce 
Noc jest niezwykle ważnym symbolem w kulturze. Kojarzy się z czymś mrocznym, groźnym, tajemnicą, ale i z odpoczynkiem, marzeniami, przygodą oraz fantazją. Piękne kompozycje związane z nocą i snem są prawdziwymi dźwiękowymi skarbami. Po tematykę związaną z tymi onirycznymi motywami sięgali również mistrzowie melodii związani w różny sposób z Dolnym Śląskiem. Noc to także doskonała pora na zwiedzanie! Bryły ciekawych obiektów niezwykle prezentują się w blasku iluminacji. 
Mój subiektywny wybór muzycznych ciekawostek z dolnośląskimi kontekstami. Wielka twórczość oraz regionalne perły na fotografiach z moich wypraw – około 100 zdjęć. Zapraszam! 




****
  • Wieś – w krainie kontrastów (GALERIA - ciekawe dolnośląskie wioski i ich atrakcje – wybór)
Krzeszów, Wambierzyce, Zagórze Śląskie, Sokołowsko, Bukowiec, Wieściszowice, Lubiąż, Pasterka, Miedzianka, Chełmsko Śląskie, Henryków... – to tylko niektóre z wielu dolnośląskich wsi, mogących się pochwalić niezwykłą historią, zabytkami lub przyrodą. Są to miejscowości ważne na mapie turystycznej nie tylko regionu.
Zapraszam na mój subiektywny przegląd wybranych interesujących wsi. Znajdziemy w tych miejscowościach zabytki najwyższej klasy, cenną przyrodę i rozmaite ciekawostki.



****
  • Cuda z wody, światła i nie tylko – czyli niezwykłości na niebie i ziemi (przykłady z Dolnego Śląska i Sudetów)

„There are more things in heaven and earth, Horatio, than are dreamt of in your philosophy” - ten cytat z „Hamleta” Szekspira jest często parafrazowany tak, by podkreślał naszą ludzką słabość, bezbronność wobec cudów i tajemnic natury. Dziś, choć wiele zjawisk jest zbadanych i poznanych dzięki rozwojowi nauki, ich występowanie, objawianie się, nadal wzbudza w nas zachwyt mieszany z doznaniem grozy i metafizycznej siły, magii. Zjawiska meteorologiczne i optyczne w atmosferze, ale i rozmaite opady na pewno nie pozostawiają nas obojętnym na swoją niezwykłą naturę, potęgę i estetykę. 
Czy to mgły, szadź, a także inne opady, ale i tęcza czy tęczowe wieńce oraz pioruny i rozmaite formy rozpraszania światła w chmurach. Niezwykłe cuda na niebie i ziemi wzbogacają podziwiane przez nas krajobrazy. 



****

  • Uroki wiosny – gdzie szukać jej piękna? (wybór dolnośląskich lokalizacji oraz inspirująca muzyka)

Na początku maja wiosna jest w rozkwicie, to połowa ukochanej pory roku wielu osób. Wiosna wyznacza początek sezonu turystycznego oraz wegetacji roślin. Jej obecność ma na nas wpływ biologiczny i kulturowy. Zielona i ukwiecona część roku kojarzy nam się z miłością, ciepłem… czy też maturą. Skojarzeń jest wiele. Część z nich będzie ujęta w moim sezonowym poradniku na przełom kwietnia i maja oraz częściowo czerwiec. 
Kilka ciekawych miejsc, które subiektywnie polecam, oraz garść ciekawostek. Do tego mnóstwo zdjęć i na dokładkę wiosenna muzyka. 



****

  • Zmierzchanie – o zachodzie słońca (sudeckie impresje z poezją i muzyką mistrzów) (galeria zdjęć i wielkie pieśni)

Szczególnie jesień, kiedy zmierzch nadchodzi raptownie a zarazem często też i spektakularne, jest dobrą porą na podziwianie cudu zachodu Słońca. Nasza dzienna gwiazda znika za linią horyzontu, malując na niebie ulotne freski ostatnimi promieniami. Czerwień, purpura, wszelkie tony ciepłej i ognistej barwy żegnają na długie jesienne i zimowe noce upragnione Słońce. 
Warto cieszyć się melancholijnym i romantycznym zjawiskiem w Sudetach. Góry zapewniają wiele ciekawych miejsc z widokiem na piękne zachody. Na zachętę zebrałem kilka swoich własnych pamiątek po spotkaniu z cudownym zmierzchaniem. Do tego dołączam 4 ulubione, romantyczne muzyczno-literackie konteksty (zmierzch i wieczór). Nadmienię tylko, że jeden z twórców to związany z Dolnym Śląskiem i Sudetami poeta. 



****

  • Piękno w wersji mini, czyli świat miniatur, makiet i modeli (Dolny Śląsk i nie tylko)

Ludzkość fascynuje się nie tylko tym, co ogromne i przerastające nas – począwszy od wielkich brył architektonicznych po kosmos. Ciągnie nas też w drugą stronę – ku małym rzeczom, atomom, nie są to też tzw. imponderabilia a konkretne, fizyczne, mierzalne przedmioty. Co więcej – by ułatwić ogląd świata, potrafimy jedne przedmioty - w zależności od potrzeby - zmniejszać i inne zwiększać. W tym poście o tych pomniejszonych. Czyli budynki, miasta, drzewa, postaci i całe regiony w formie miniaturowej.
Od wieków powstają modele i tym podobne ciekawostki. Różna była ich funkcja. Dziś często są to turystyczne atrakcje i elementy wspomagające zwiedzanie. Przykłady (wybór) z Dolnego Śląska (również historycznego) oraz inne regiony. Ponad 100 zdjęć i wiele lokalizacji. 



****

  • Horror vacui, czyli na tropie śląskich barokowych szaleństw (Krzeszów, Lubiąż, Wrocław, Świdnica... i inne)
Od wielu lat historycy sztuki i krytycy, oceniając i badając twórczość artystyczną i stylistkę, stosują pojęcie zaczerpnięte z arystotelesowskiej teorii przyrody. Słynne sformułowanie horror vacui (strach przed pustką) wpisuje się w myśl, że „natura nie znosi próżni”. Właśnie barok był taką epoką, w której wyraźnie widać wręcz maniakalne dążenie do maksymalnego zapełnienia dzieła detalami i treścią. W dobie mody na minimalizm, my dziś, możemy postrzegać XVII- i XVIII-wieczne dziedzictwo jako pełen jaskrawego przesytu artystyczny amok dawnych czasów. 
Na Dolnym Śląsku nie brakuje świeckich i sakralnych przykładów pięknych kaprysów barokowych mistrzów. Zajrzymy do Krzeszowa, Lubiąża, Legnickiego Pola, Wrocławia, Świdnicy czy Gorzanowa i Książa. Mój subiektywny wybór - niemal 100 zdjęć z różnych obiektów (w tym z list dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii RP). 



****

  • Skarby i ciekawostki powiatu wałbrzyskiego (subiektywny przegląd)
Ta przygraniczna, sudecka część Dolnego Śląska to ważne na turystycznej mapie regionu miejsce. Na blogu ma szczególną pozycję – to powiat, z którego pochodzi najwięcej postów! Niezwykłe historie, ale i relacje zdjęciowe. W dodatku zróżnicowane, bo mamy i zamki czy pałace, i kościoły, ale też góry, jeziora oraz parki. Ciekawych szlaków w powiecie wałbrzyskim nie brakuje. 
Kiedy zaczynałem pisać mój blog, w 2011 roku, powiat wałbrzyski był samorządem o innej strukturze niż obecnie (w 2019 roku). Należał do niego Wałbrzych, jako miasto. W 2013 roku doszło do rozdziału i obecnie drugie co do wielkości miasto w województwie stanowi odrębną jednostkę, działającą na prawach powiatu, poza terytorium zarządzanym przez starostę wałbrzyskiego (siedziba starostwa działa jednak nadal w Wałbrzychu). 



*******


ponadto polecam posty oznaczone tagami:
#wow




ZAPRASZAM 
na



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz