Translate

16 stycznia 2020

Dolny Śląsk – piękne i ciekawe zakątki na 12 miesięcy (subiektywny wybór + GALERIA)

Dolny Śląsk jest regionem oferującym turystom mnóstwo interesujących miejsc. Są to zarówno skarby kultury i historii najwyższej klasy (wśród nich obiekty znajdujące się na listach dziedzictwa UNESCO czy Pomników Historii RP), ale i perły natury: góry, jeziora i przyroda ożywiona (w tym Parki Narodowe i Krajobrazowe). Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! Tajemnicze ruiny i podziemne trasy, ogromne, bogate świątynie i rezydencje, rezerwaty przyrody i dzika natura, fantastyczne zbiory muzealne – tylko czekają na kolejnych zachwyconych nimi podróżników. 



Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Jest w czym wybierać! Proponuję mój subiektywny przegląd ciekawych atrakcji na każdy miesiąc roku. 



Oczywiście kalendarz ten jest jedynie propozycją, sugestią opartą na wieloletnim podróżowaniu po Dolnym Śląsku. Można go jednak traktować bardzo dowolnie i wskazane atrakcje podziwiać też w zupełnie innych miesiącach.

Galeria - ponad 200 zdjęć - i opisy: góry, zamki, kościoły, parki, muzea, podziemia, uzdrowiska, skarby kultury i przyrody!
Zapraszam: 



Styczeń – białe Sudety 
Początek roku to okazja, by nacieszyć się zimą. Wielbiciele śniegu znajdą na południu województwa rozmaite sudeckie pasma, gdzie zwykle mroźna pora roku pokazuje, jak piękne mogą być krajobrazy otulone bielą. Niewątpliwie prym wiodą Karkonosze, ale uroki zimy możemy też znaleźć w niższych górach.
Mój specjalny zimowy przegląd dostępny jest TUTAJ.
Polecam też posty oznaczone tagami: #góry i #Sudety (również poza Dolnym Śląskiem)


Kamienna Góra


Książański Park Krajobrazowy 


widok z Trójgarbu 


Kostrzyna 


lodowe kwiaty


widok na Śnieżkę 


widok z wieży Zamku Chojnik


Zieleniec 




Góry Suche - Włostowa i Suchawa 

Luty – szczypta egzotyki 
Jeżeli zimne miesiące zmęczyły Was, a styczeń wystarczył, by nacieszyć się białym puchem i lodowymi pejzażami, można zaznać odrobiny egzotyki. Oferują ją palmiarnie. Takimi obiektami może się choćby pochwalić Legnica (z XIX wieku) czy Wałbrzych (z początku XX wieku). Zabytkowe obiekty są nie tylko historycznymi pamiątkami godnymi uwagi z powodu ich walorów kulturowych, ale i przede wszystkim atrakcjami, które w środku zimy mogą nas przenieść w dalekie krainy, gdzie zieleń cieszy cały rok. Palmy, sukulenty, kwiaty i owoce cytrusów, do tego rozmaite zwierzęta. W takim towarzystwie można poczuć się, jak na małym zagranicznym urlopie.
O palmiarniach i innych ciekawostkach tego typu w osobnym wpisie TUTAJ.
Polecam też posty oznaczone tagami #palmiarnia 









palmiarnie w Wałbrzychu i Legnicy 


Marzec – schodzimy pod ziemię 
Marzec bywa kapryśny. Ni to wiosna, ni zima. Czasami trzeba szukać lokalizacji, w których możemy przeczekać ulewne czy wietrzne dni. W tym przypadku dobrze sprawdzają się podziemne trasy. Jest tam tak samo chłodno cały rok, więc zimą i wczesną wiosną mamy już na sobie odpowiednią odzież na ich zwiedzanie. Na Dolnym Śląsku nie brakuje nieczynnych kopalń (Wałbrzych, Nowa Ruda, Złoty Stok) czy wojennych podziemnych tuneli (Kompleks Riese - Wałbrzych, Walim, Głuszyca, oraz Kamienna Góra czy Jelenia Góra), które zostały przystosowane do zwiedzania. Związane są one z niezwykłą historią regionu – także tą tragiczną.
Polecam posty oznaczone tagiem #trasa podziemna


podziemna trasa pod Kłodzkiem 


podziemia zamku Książ 


kompleks Arado w Kamiennej Górze 


podziemna trasa w kopalni w Nowej Rudzie 


podziemne miasto Osówka w Głuszycy 



kopalnia w Złotym Stoku 


Kwiecień – zamki Piastów i nie tylko 
Dolny Śląsk słynie też z budowli warownych i rezydencji. Już w średniowieczu na tych ziemiach istniała gęsta sieć zamków. Dziś – zarówno te zrujnowane, jak i zachowane - stanowią atrakcję turystyczną. Zamki były przystosowane dla zwiedzających nawet w XIX wieku. Odwiedzający byli tu od dawna mile widziani! Zamki powstawały przez wieki, począwszy od średniowiecza (m.in. Piastów) - i nawet jeszcze w czasach romantycznych (np. Marianny Orańskiej). Z pewnością warto je odwiedzić.
Polecam  posty oznaczone tagiem #zamek (również poza Dolnym Śląskiem)


pałac ("zamek") księżnej Marianny w Kamieńcu Ząbkowickim 


zamek w Lipie 


zamek Świny koło Bolkowa 


zamek w Bolkowie 


zamek Czocha 



zamek Grodno 


Stary Książ w Wałbrzychu 


Chojnik w Jeleniej Górze 


zamek piastowski w Legnicy 


zamek w Oleśnicy 


zamek Bolczów 


zamek Grodziec 


zamek w Ząbkowicach Śląskich 



ruiny najwyżej położonego w Polsce zamku - Rogowiec 


zamek piastowski w Jaworze - tam w XVII wieku przechowywany był rękopis "De revolutionibus orbium coelestium" Kopernika - obecnie w posiadaniu Biblioteki Jagiellońskiej, autograf został wpisany na listę UNESCO "Pamięć Świata"

Maj – Książ – kwiaty i sztuka 
Największy zamek na Dolnym Śląsku i 3. co do wielkości w kraju otrzymał w moim zestawieniu oddzielną kategorię. Zaważyły na tym różne względy. Między innymi wielkość i różnicowana oferta tej atrakcji. Dodatkowo właśnie w maju w tym wałbrzyskim zabytku odbywa się jedna z ciekawszych wiosennych imprez w regionie. To Festiwal Kwiatów i Sztuki. Na kilka dni podczas majowego długiego weekendu dawna siedziba Hochbergów kusi zwiedzających nie tylko pięknymi salami i ciekawym wyposażaniem oraz burzliwą historią, ale i morzem barwnych kwiatów. Floryści tworzą tu prawdziwe cuda. Tym bardziej warto odwiedzić zamek właśnie w maju. Ale i inne miesiące mają tu swoje walory. Zamek oferuje też cykliczne nocne zwiedzania, wyjątkowy świąteczny wystrój (nowością w sezonie 2019/20 są ogrody światła) i inne festiwale w tym muzyczne i turystyczne.
Inne posty związane z tym zamkiem pod tagiem #Zamek Książ
relacja z Święta Kwiatów w 2019 roku TUTAJ 
O wałbrzyskich zamkach i architekturze zamkowej TUTAJ







Zamek Książ z zewnątrz 





wnętrza zamku












Święto Kwiatów i Sztuki - wystawy i wydarzenia oraz tarasy zamkowe 


Czerwiec – różowe i purpurowe raje
Zostajemy przy kwiatach. Barwne krzewy rododendronów i azalii są wielką ozdobą przełomu maja i czerwca. Wspaniałe skupiska zielonych różaneczników na kilka dni zmieniają się w kaskady naturalnego przepychu. Ich  efektowne kwiaty stanowią wspaniałe malarskie scenerie. Rododendrony znaleźć można w wielu parkach i ogrodach na Dolnym Śląsku, są jednak miejsca szczególne – takie, w których rośliny te traktowane są wręcz po królewsku. Na pierwszym miejscu jest Arboretum w Wojsławicach, które może się poszczycić udostępnieniem jakże widowiskowej Narodowej Kolekcji rodzaju Rhododendron. Ponadto Wałbrzych (Dolina Różaneczników w Książańskim Parku Krajobrazowym) czy Szczawno-Zdrój (Park Zdrojowy) mogą się pochwalić urokliwymi aranżacjami tej rośliny. Na uwagę zasługuje też Ogród Botaniczny we Wrocławiu czy parki zdrojowe w innych uzdrowiskach (choćby w Polanicy).
Z kolei naparstnica tworzy w wielu miejscach na przełomie czerwca i lipca wspaniałe kwitnące połacie. Ta trująca i lecznicza zarazem roślina majestatycznie prezentuje się na zboczach gór. Obsypane kwieciem łodygi nożna spotkać na przykład na szlakach w Górach Suchych.
Posty oznaczone tagiem #rododendron
Na temat naparstnicy w poście TUTAJ.




Arboretum w Wojsławicach 



Książański Park Krajobrazowy 








Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju 


Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego 






naparstnice z Gór Suchych


Lipiec – sakralna ochłoda
Miesiąc upałów jednych zachęca do plażowania, innych do poszukiwania ochłody. Tych drugich zachęcam do odwiedzin sakralnych skarbów Dolnego Śląska. Kościelne mury doskonale chronią od skwaru kanikuły. W dodatku w regionie nie brakuje świątyń, które stanowią cenne skarby kultury (z list dziedzictwa UNESCO czy Pomników Historii). Ich wnętrza wypełnione są malowidłami, posągami i innymi ciekawymi dziełami sztuki. Latem w wielu kościołach odbywają się cykliczne koncerty muzyczne (m.in. organowe, ale i wokalne – w tym duże festiwale).
O miejscach, w których można znaleźć latem ochłodę TUTAJ
O dolnośląskich barokowych cudach TUTAJ
posty z tagiem #architektura sakralna (także poza Dolny Śląskiem i zagraniczne)





klasztor w Krzeszowie 


klasztor w Lubiążu 


kościół uniwersytecki we Wrocławiu 



katedra we Wrocławiu  


katedra w Świdnicy 


bazylika w Wambierzycach 

Sierpień – czar uzdrowisk
Kolejny letni miesiąc to okazja, by spędzić czas wakacji w dolnośląskich kurortach. Rozmaite miejscowości tego typu oferują turystom i kuracjuszom nie tylko uzdrawiającą moc wód lub klimatu, ale i liczne walory kulturowe. Oprócz pijalni wód znajdziemy tam teatry, sale koncertowe czy galerie. Latem w dolnośląskich uzdrowiskach również odbywają się rozmaite festiwale i wydarzenia artystyczne. Szczawno-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Cieplice Śląskie – Zdrój czy Świeradów-Zdrój to bardzo dobre lokalizacje na spędzenie ostatnich dni sezonu urlopowego. Warto też wspomnieć, że w miejscowościach tych wypoczywali słynni ludzie: poeci, malarze, podróżnicy, naukowcy, politycy.
W tej kategorii dodać można też Sokołowsko, które jest historycznie niezwykle cennym miejscem leczniczym, nazywanym śląskim Davos. Latem jest to ważny ośrodek kultury związany z interesującymi festiwalami artystycznymi.
Relacje z uzdrowisk w tagu #uzdrowisko









Szczawno-Zdrój



Polanica-Zdrój 



Jedlina-Zdrój 



Kudowa-Zdrój 




Lądek-Zdrój 




Świeradów-Zdrój 


Cieplice Śląskie-Zdrój 


Duszniki-Zdrój 






Sokołowsko 

Wrzesień – Wrocław pełen wrażeń
Stolica Dolnego Śląska oferuje nam całą paletę doznań – od relaksu w otoczeniu przyrody po wysoką kulturę w wybranym muzeum czy teatrze. Miasto ma rozmaite oblicza: znajdziemy tam cenne zabytki przypominające o wielowiekowej historii regionu i ważnej pozycji Wrocławia w dziejach, ale i współczesne budowle oraz małą architekturę, które pokazują, że miasto nie zatrzymało się w czasie i chłonie nowości. Na uwagę zasługują ciekawe świątynie, obiekty użyteczności publicznej, jak ratusz czy uniwersytet, wspaniałe konstrukcje mostów (m.in. Grunwaldzki, Zwierzyniecki, Rędziński - Wrocław to miasto wysp), muzea (miejskie, narodowe, uniwersyteckie, farmacji, minerałów, teatru, etnograficzne, archeologiczne, architektury, poczty), teatry, parki i ogrody (Szczytnicki, Ogród Botaniczny i Ogród Japoński, ZOO). Ważnym obiektem jest też Hala Stulecia, wpisana na listę UNESCO.
Posty z tagiem #Wrocław





ratusz we Wrocławiu - oddział muzeum miejskiego 


Ogród Japoński 





Hala Stulecia, pergola i Pawilon Czterech Kopuł - przestrzenie wystawiennicze i kulturowe 


Ogród Botaniczny 




widoki z wieży katedry (pawilon Panoramy Racławickiej i gmach poczty z muzeum)



gmach Muzeum Narodowego 


synagoga Pod Białym Bocianem 




Uniwersytet Wrocławski 


widoki z Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego (m.in. bazylika św. Elżbiety i Sky Tower) 


Ostrów Tumski z katedrą 


Opera Wrocławska 


wnętrze Muzeum Narodowego 



Most Rędziński 


rzeźba Nawa na Wyspie Daliowej 




wnętrze kościoła na wyspie Piasek 





Wrocław z mostku między wieżami katedry Marii Magdaleny 




Wrocław z wieży bazyliki św. Elżbiety

dworzec Wrocław Główny 


Październik – złota jesień w górach
W wielkim stylu wracają Sudety. Również w górach warto zobaczyć spektakularną przemianę przyrody jesienią. Wiele miejsc zyskuje wówczas magiczny klimat. Złote i czerwone liście, a do tego malownicze zachody słońca to niewątpliwie zjawiska, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Góry Suche, Góry Stołowe, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie czy inne pasma zaskoczą nas feerią barw i sprawią, że hasło „złota jesień” będzie nam się kojarzyło właśnie z Sudetami.
Mój przewodnik o poszukiwaniu złotej jesieni TUTAJ
Wspomnienia z jesieni 2019 TUTAJ



Jezioro Bystrzyckie 


Szczytnik 


Nowa Ruda 


widok z Radkowskich Bastionów 


Dzikowiec 



Góry Suche 



widoki z Lesistej Wielkiej na Góry Suche 




widoki z wieży na Trójgarbie

Listopad – tournée po muzeach
We wrześniu polecałem Wrocław, gdzie znajdziemy wiele dużych i małych placówek, które często prezentują unikatowe zbiory (poczta, teatr). Także inne - mniejsze miejscowości na mapie województwa wręcz zaskakują walorami turystycznymi tego typu. Zarówno dawne miasta wojewódzkie, jak i powiatowe czy nawet mniejsze miejscowości zapraszają do bardzo ciekawych muzeów. Niezwykle interesujące zbiory znajdziemy choćby: w Wałbrzychu (porcelana i Stara Kopalnia - górnictwo), Jeleniej Górze (Karkonoskie i Dom Hauptmanna w Jagniątkowie), Karpaczu (m.in. zabawki z kolekcji Tomaszewskiego), Legnicy (miedź), Kamiennej Górze (tkactwo), Dusznikach-Zdroju (młyn papierniczy, kandydat do wpisu na listę UNESCO), Kudowie-Zdroju (zabawki i skansen w Pstrążnej), Kłodzku, Ziębicach (sprzęt gospodarstwa domowego), Szklarskiej Porębie (minerały i Karkonosze), Dzierżoniowie (muzeum i Młyn Hilberta), Niemczy (piernikarnia), Bardzie (sztuki sakralnej), Jaworzynie Śląskiej (kolejnictwa), Cieplicach (przyrodnicze), Jaworze, Świdnicy (kupiectwo), Ząbkowicach Śląskich (Izba Pamiątek Regionalnych), Nowej Rudzie (górnictwo i Muzeum Josepha Wittiga) i wielu innych.
Posty z tagiem #muzeum (także poza Dolnym Śląskiem i zagraniczne)


skansen w Pstrążnej 


Muzeum Regionalne w Jaworze 




Muzeum Dom Hauptmanna w Jagniątkowie 



Piernikarnia Śląska w Niemczy 


Młyn Hilberta - muzeum przemysłu w Dzierżoniowie 


Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu 


Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach


Muzeum Sztuki Sakralnej w Bardzie


Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
  

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu 



Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 


Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze 


Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach 


Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu


Muzeum Ziemi Kłodzkiej 


Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju 


Muzeum Miedzi w Legnicy 


Muzeum Kupiectwa w Świdnicy 


Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich 

.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu 


Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie



Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie



Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie


Grudzień – perły z listy UNESCO i Pomników Historii
Na koniec niezwykłe, szczególne cenne obiekty. Chodzi o budowle i miejsca związane z szczególne chronionymi skarbami kultury. Na Dolnym Śląsku znajduje się ogrom zabytków. Za najważniejsze uchodzą te, które zostały wpisane na listy prowadzone przez UNESCO, a także polskie zestawienie Pomników Historii.
Spis:
Światowa Lista Programu UNESCO „Pamięć świata” (Księga Henrykowska – Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, faksymile w klasztorze w Henrykowie).
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO "Pamięć Świata" (Ossolineum we Wrocławiu, m.in. autograf „Pana Tadeusza” - Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu).
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO (Hala Stulecia we Wrocławiu, kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze, kandydat: młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju. Ponadto na listę wpisany jest jako polskie i niemieckie dziedzictwo Park Mużakowski, który znajduje się na historycznym obszarze Łużyc Górnych, obecnie w województwie lubuskim, do 1945 roku była to administracyjnie część prowincji Śląska i Dolnego Śląska).
Pomniki Historii (Jawor - Kościół Pokoju, Kotlina Jeleniogórska – wybrane pałace i parki krajobrazowe: Bukowiec, Jelenia Góra, Karpniki, Kowary. Łomnica, Wojanów, Staniszów, Mysłakowice; Krzeszów – zespół dawnego opactwa cystersów, Legnickie Pole – pobenedyktyński zespół klasztorny, Srebrna Góra – Twierdza Srebrnogórska, Strzegom – kościół Piotra i Pawła, Świdnica – katedra i Kościół Pokoju, Trzebnica – zespół dawnego opactwa cysterek, Wrocław – zespół historycznego centrum oraz Hala Stulecia.
Ponadto poza administracyjnym obszarem współczesnego województwa dolnośląskiego, ale na historycznych ziemiach Dolnego Śląska znajdują się: Nysa – zespół kościoła farnego św. Jakuba i Agnieszki, Paczków – zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji, Żagań – poaugustiański zespół klasztorny i Brzeg – Zamek Piastów Śląskich).
Posty oznaczone tagami:
#UNESCO (także poza Dolnym Śląskiem i zagraniczne)
#Pomnik Historii (także poza Dolnym Śląskiem)


Kościół Pokoju w Jaworze 



Kościół Pokoju w Świdnicy 



Hala Stulecia we Wrocławiu

.

zabytkowy i unikatowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju - siedziba Muzeum Papiernictwa - kandydat do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO z 2019  


widok na klasztor w Krzeszowie 



bazylika w Strzegomiu 



katedra w Świdnicy 


Twierdza w Srebrnej Górze 


widok na Ostrów Tumski we Wrocławiu 


kościół w Legnickim Polu 


kopia Księgi Henrykowskiej w klasztorze w Henrykowie 


pałac w Wojanowie 


pałac w Łomnicy 


zamek w Karpnikach 


zamek w Cieplicach 


zamek w Mysłakowicach 


"Pan Tadeusz" w Muzeum Pana Tadeusza Ossolinem we Wrocławiu 

*****
obiekty na terenie historycznego Dolnego Śląska lub dawnej administracji Dolnego Śląska, obecnie w innych województwach


Paczków - mury miejskie 


zamek w Brzegu 




park w Mużakowie 





bazylika w Nysie 


Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt. 

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.  

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
welthellsicht.blogspot.com

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:
www.facebook.com/Welthellsicht

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!


ponad 1000 galerii

niezależny, autorski projekt

od 2011 roku w blogosferze 




2 komentarze:

  1. Przepiękne miejsca większość byłam w każdej porze roku. Bardzo polecam

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny mamy ten nasz Dolny Śląsk, widzę iż mam jeszcze kilka muzeów do odwiedzenia. Polecam Arboretum w Stradomii Dolnej, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń